ggg ggg

Rekonstrukcja Bitwy z 16 maja 1807 roku „Pierwsza Wojna Polska”

7 sierpnia 2021 r. na błoniach Domu Polonii w Pułtusku odbyła się kolejna rekonstrukcja bitwy z 16 maja 1807 roku.

Na rekonstrukcję zaprosiło Stowarzyszenie Chorągiew Pułtuska. Całodzienna impreza rozpoczęła się już o godz. 9: 00 w Parku Zamkowym, gdzie został otwarty dla publiczności obóz wojsk – rekonstruktorów. O 11:30 na ulicach Pułtuska zaprezentowano wojska, które zwarły się w bitwie z
16 maja 1807 r. o godz. 20: 00. Wcześniej od godz. 13:00 na polanie przy Tawernie można było obserwować manewry wojsk. Zresztą mieszkańcy i goście Pułtuska w dniach 6 – 8 sierpnia mogli obserwować na terenie Zamku życie obozowe wojsk napoleońskich. Sobotnia bitwa w Pułtusku pomiędzy żołnierzami oddziałów Napoleona i Cara z wymianą ognia pomiędzy wojskami, zrobiła na widzach duże wrażenie. Trzeba podkreślić, że ówczesne zwycięstwo stało się ważne dla Polaków ze względu na późniejszą decyzję o utworzeniu Księstwa Warszawskiego.
Rekonstrukcja została dofinansowana ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego wraz z Ministerstwem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Partnerami byli: Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Dom Polonii w Pułtusku i samorząd lokalny.
/KW/

3 584 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
VII edycja Retro Moto Show w Sadownem

8 sierpnia 2021 roku w Sadownem odbyła się już VII edycja Retro Moto Show. Plac Targowy za kościołem w Sadownem...

Zamknij