ggg ggg ggg

Radzymińska młodzież pożegnała Ś.P. Zdzisława Waltera

We wtorek, 10 stycznia delegacja młodzieży z Radzymina, uczestniczyła w uroczystości pogrzebowej, która odbyła się w Kościele św. Wincentego à Paulo w Warszawie. Uczniowie z radzymińskich szkół i I LO PUL w Wołominie, towarzyszyli w ostatniej drodze Ś.P. Zdzisławowi Walterowi, bratankowi mjr Stefana Waltera – bohatera bitwy z bolszewikami pod Radzyminem w 1920 roku, nazywanego często „Bohaterem Mokrego”.

W składzie radzymińskiej delegacji znaleźli się młodzi mieszkańcy Mokrego, absolwenci byłego Gimnazjum nr 1 im. mjr Stefana Waltera w Radzyminie, którzy reprezentowali Poczet Sztandarowy swojej dawnej szkoły. To właśnie z tą szkołą tak bardzo związany był Pan Zdzisław Walter, kustosz rodzinnej tradycji.
Przy grobie na Cmentarzu Bródnowskim głos zabrała Julia Stańczak, która w imieniu delegacji z Radzymina pożegnała zmarłego Zdzisława Waltera.
Ś.P. Zdzisław Walter od wielu lat kultywował jakże wspaniałą tradycję swojej Rodziny i bardzo często przyjeżdżał na uroczystości patriotyczne, organizowane w Mokrem i Radzyminie. W 2011 roku zaangażował się w przygotowanie uroczystości nadania imienia majora Stefana Waltera ówczesnemu Gimnazjum nr 1 w Radzyminie. Był również z nami podczas założenia w 2017 roku Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej. Bardzo cenił sobie kontakty z młodzieżą, potrafił rozmawiać z uczniami oraz przekonywać ich do potrzeby kultywowania tradycji historycznej. Zawsze pełen energii i przywiązania do wartości narodowych, potrafił wspierać w chwilach trudnych. Był niezwykle skromnym i życzliwym Człowiekiem – bardzo bezpośrednim i pełnym mądrości życiowej.
Poprzez swoją obecność delegacja z Radzymina pragnęła oddać hołd wspaniałemu Człowiekowi i Przyjacielowi, który na zawsze pozostanie w naszej pamięci. W tym miejscu można nawiązać do słów Wisławy Szymborskiej, iż „umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci”.
Niech spoczywa w pokoju!

/W. Kolatorski/

148 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Pamięć o Weteranie 1863 r. ppor. Leonie Witkowskim trwa!

Społeczność Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. M. Pisarka w Radzyminie, która na co dzień opiekuje się mogiłą Weterana...

Zamknij