ggg

Przedszkole z pozytywnym przesłaniem (27.03.2012)

22 marca br. na terenie Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Gwizdałach uroczyście oddano do użytku „Przedszkole Wojtka Strażaka” oraz piękny plac zabaw dla dzieci.
Punkt Przedszkolny został utworzony w wyniku realizacji projektu „Przedszkole Wojtka Strażaka” współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013. Priorytet IX. Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach. Działanie 9.1. Wyrównywanie Szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty. Poddziałanie 9.1.1 Zmniejszanie nierówności w stopniu upowszechniania edukacji przedszkolnej.


Beneficjentami projektu są dzieci w wieku 3- 5 lat, zamieszkujące teren Gminy Łochów, głównie w miejscowościach obwodu Szkoły Podstawowej w Gwizdałach. Wsparciem w ramach projektu zostanie objętych łącznie 72 dzieci z terenów wiejskich. Wartość projektu 698.819,00 zł, z czego 10.482,30 zł stanowi wkład własny Gminy Łochów. Plac zabaw został wykonany w ramach rządowego programu „Radosna Szkoła”.


Dyrektor szkoły mgr Katarzyna Borowska – Paź serdecznie witała zgromadzonych na uroczystości gości: Michała Postka asystenta starosty węgrowskiego, burmistrza Łochowa Mariana Dzięcioła, reprezentację strażaków z OSP Gwizdały i gminy Łochów, Artura Lisa dyrektora MiGOK z Łochowa oraz dyrektorów innych placówek oświatowych i jednostek samorządu.
Uroczystość rozpoczęła się nieco nietypowo. Pani dyrektor, jako wprowadzenie i jednocześnie wyjaśnienie pomysłu na nazwę punktu przedszkolnego odczytała utwór pt. „Jak Wojtek został strażakiem” figurujący w spisie lektur I klasy szkoły podstawowej. Następnie z wielka werwą i niewątpliwym talentem młodzież z miejscowego gimnazjum odegrała na wesoło przygody nieco nieporadnych małych strażaków. Wielkie zamieszanie z gaszeniem pożaru w bajkowym miasteczku wywołało gorące oklaski. Kiedy jednak przyszła kolej na najmłodszych wykonawców – maluchów z punktu przedszkolnego aplauzowi nie było końca.

Przedstawienie „O wiośnie” ogromnie się spodobało, tym bardziej, że tytułowa Wiosna wyskoczyła z fantastycznie kolorowego kapelusza, a wokół niej zebrały się leśne zwierzątka grane przez dzieci. Starszaki zauroczyły publiczność występem tanecznym na ludowo.  Maluszki zostały przygotowane przez Panie: Marzenę Dębiec, Urszulę Jaskuła, Natalię Owsianka, a starszaki: Grażynę Pióro, Urszulę  Nieborek i Magdalenę Nieborek.

Nad choreografią tańców pracowała nauczycielka rytmiki Agnieszka Śliwowska.  Przedstawiciel rodziców – Edyta Skorupka gorąco w imieniu całej społeczności dziękowała osobom, którzy przyczynili się do powstania obu inwestycji:
„My, rodzice przedszkolaków pragniemy podziękować w sposób szczególny za umożliwienie naszym dzieciom korzystania z edukacji przedszkolnej. Dzięki tej inicjatywie, jaką jest uruchomienie punktu przedszkolnego ‘’Przedszkole Wojtka Strażaka’’, dzieci z obwodu szkoły w Gwizdałach otrzymują równe szanse, takie jak dzieci z miasta, optymalnego rozwoju, wspieranego poprzez bogatą ofertę usług, jakie świadczy nasze wyczekane przedszkole. Przede wszystkim prosimy o przyjęcie gorących podziękowań, Pana burmistrza Łochowa Mariana Dzięcioła. Dziękujemy za kolejne wyjście na przeciw problemom naszej lokalnej społeczności i poparcie dla projektu ‘’Przedszkole Wojtka Strażaka’’ i Placu Zabaw zrealizowanego z projektu Radosna Szkoła.

Kolejną osobą, na której ręce chcemy złożyć podziękowania jest przewodniczący Rady Miasta Pan Andrzej Suchenek, a także dla wszystkich radnych popierających nasz projekt.
O przyjęcie podziękowań prosimy także Pana dyrektora Zespołu Obsługi Szkół Samorządowych, Pana Eugeniusza Redmana. To dzięki zaangażowaniu Pana dyrektora i jego pracowników, zostały m.in.: pięknie wyremontowane pomieszczenia na potrzeby punktu przedszkolnego. Przygotowaliśmy również podziękowania dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Gwizdałach za partnerstwo w projekcie ‘’Przedszkole Wojtka Strażaka’’. O odebranie podziękowań poprosimy Pana Jacka Rudzika.

Chcemy również serdecznie podziękować Panu Mariuszowi Dybce, koordynatorowi naszego projektu, który poświęcił wiele swojego czasu i wiedzy na jego  współtworzenie.
Serdeczne podziękowania składamy Pani dyrektor Katarzynie Borowskiej-Paź „pomysłodawcy projektu ‘’ Przedszkole Wojtka Strażaka’’. Dzięki jej silnej woli i zaangażowaniu nasze dzieci mogą uczęszczać do ‘’Przedszkola Wojtka Strażaka’’.  Każdy z wymienionych otrzymał bukiet kwiatów i dyplom z podziękowaniem. Ze swojej strony gratulacje złożył burmistrz Marian Dzięcioł zachęcając do traktowania tego przedszkola, jako własnego, a da to pozytywne efekty w najbliższych latach. Dyrektor Redman wręczył dyrektor szkoły koszulki dla przedszkolaków i uczniów. W imieniu starosty węgrowskiego Krzysztofa Fedorczyka życzenia przekazał Michał Postek. Był pod wielkim wrażeniem występu dzieci i woli oraz determinacji dyrektor Katarzyny Borowskiej – Paź. „Te dzieci są wspaniałe…

Nikt nie ma wątpliwości, że wychowanie przedszkolne jest niezbędne” – chwalił przygotowane przedstawienie. Od starosty wręczył również prezenty dla dzieci: książki i gry. Od strażaków – tych „prawdziwych” dzieci otrzymały zabawki: sprzęt strażacki, samochody, hełmy, itp. Wiele dobrych słów wypowiedział do dzieci i całej społeczności szkolnej ks. proboszcz, a na zakończenie wręczył każdej z grup przedszkolaków upominek: obraz i anioła.
Po zakończeniu tej części uroczystości ks. proboszcz Eugeniusz Leda z parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Gwizdałach wygłosił modlitwę, a następnie poświęcił oba obiekty. Goście mogli wówczas obejrzeć nowe sale przedszkolne oraz plac zabaw. Trzeba przyznać, że wszystko zostało wykonane niezwykle estetycznie i kolorowo. Po zakończeniu zwiedzania zaproszono wszystkich na poczęstunek.
/Janina Czerwińska/

Galeria zdjęć

2 129 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Zielono nam, czyli wiosna i żołnierze w Wyszkowie (27.03.2012)

„II wiosenne spotkanie z wojskiem” odbyło się podobnie jak w rok wcześniej w obszernej hali Wyszkowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji...

Zamknij