ggg ggg ggg

Prezydent RP i Minister Obrony Narodowej na wieczornym apelu w Ossowie

W ubiegłą środę, 14 sierpnia wieczorem odbył się apel przy krzyżu upamiętniającym śmierć ks. Ignacego Skorupki. W uroczystości udział wzięli: Prezydent RP Andrzej Duda oraz Wicepremier, Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Tegoroczny, wieczorny apel przy krzyżu upamiętniającym chwalebną śmierć ks. Ignacego Skorupki w Ossowie,
odbywający się w przededniu głównych obchodów 104. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku, był niewątpliwie wydarzeniem o najwyższej randze spośród wszystkich uroczystości zorganizowanych na terenie Powiatu Wołomińskiego.
W uroczystości udział wzięli przedstawiciele najwyższych władz państwowych – Prezydent RP Andrzej Duda oraz Wicepremier, Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Modlitwę odmówił Ordynariusz Diecezji Warszawsko-Praskiej JE bp Romuald Kamiński.

Niezależnie skąd jesteśmy i jakie mamy poglądy, to jest dla nas wielkie wyróżnienie oraz wielka sprawa. Jesteśmy dziś pod krzyżem, który upamiętnia księdza majora Ignacego Skorupkę. To jest miejsce, w którym trzeba powiedzieć o tym, jak to było możliwe, że 104 lata temu młodzi chłopcy dali radę unieść wolność Polski, tak młodą niepodległość dopiero co odzyskaną.
Są z nami kapelani Wojska Polskiego, spadkobiercy kapelana Ignacego Skorupki. To najlepszy przykład jak tę misję należy wypełniać. Dziękuję za to, że jesteście dziś tak jak ci, którzy byli pokolenia przed wami – powiedział Wicepremier, a zarazem Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podczas wieczornego apelu w Ossowie.
– Jeszcze przed wielką Victorią Warszawską, tutaj wróg został odparty. Młodzi ochotnicy i kapelani obronili, odnieśli pierwsze zwycięstwo poprzedzające Bitwę Warszawską, nie przepuścili bolszewików – mówił Prezydent Andrzej Duda. Pan Prezydent podkreślił, że to niezwykłe zwycięstwo ma dla nas fundamentalne znaczenie, pozwoliło przetrwać odradzającemu się państwu polskiemu w 1920 roku.
Dziś pielgrzymujemy od grobów żołnierzy 1920 roku. Tutaj, w to miejsce, gdzie oddaje się hołd ochotnikom młodzieży, a w szczególności kapelanom Wojska Polskiego. To miejsce jest tego ważnym symbolem – akcentował Andrzej Duda.
Przypomniał, że krzyż znajdujący się w miejscu, gdzie znaleziono ciało poległego ks. Ignacego Skorupki, był tam prawie od początku. – Postawiony rękami i staraniem tych, którzy byli świadkami tamtej bitwy w obronie Warszawy, w obronie Ossowa, w obronie Wołomina, bitwy co najważniejsze zwycięskiej – podkreślił Prezydent.
Wskazał, że „do walki z bolszewickim, krwawym najeźdźcą stanęli bardzo młodzi chłopcy, młodzi żołnierze – ochotnicy 1. pułku piechoty Legii Akademickiej, studenci i gimnazjaliści, po to, by bronić własną piersią Warszawy”. – Oddali swoje życie za Polskę – mówił Andrzej Duda.
– Żadne z pokoleń nie cieszyło się wolną, niepodległą Polską, tak długo jak nasze pokolenia. My, którzy dziś tu żyjemy – zauważył Prezydent. Podkreślił, że wolność i niepodległość nie jest dana raz na zawsze i trzeba być gotowym, aby bronić tych wartości. – Trzeba mieć odwagę, męstwo i determinację do tego, by zawsze stanąć w obronie Ojczyzny, zawsze wtedy, gdy tego potrzebuje i kiedy wzywa – mówił Andrzej Duda.
Zwracając się do mieszkańców i licznie przybyłych samorządowców Prezydent podkreślił, jak bardzo ważne jest to, abyśmy byli w tych dniach w miejscach, w których rozgrywały się tak istotne dla Polski wydarzenia… wspólnie z dziećmi, by one przyprowadzały swoje dzieci i kolejne pokolenia.
Głównym punktem uroczystości przy krzyżu ks. Ignacego Skorupki był Apel Pamięci, podczas którego przywołano bohaterów „Cudu nad Wisłą”. Na zakończenie odbyła się ceremonia złożenia kwiatów.

/opr. R.S. Lewandowski;
źródło: KPRP, MON;
foto: Jacek Góral – I LO PUL;
Powiat Wołomiński/

124 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Dożynki – czas podziękowań
za zbiory

15 sierpnia 2024 r. rolnicy i mieszkańcy miasta i gminy Jadów świętowali zakończenie żniw i nieśli chleb z nowego zbioru....

Zamknij