ggg

Premier Morawiecki na obchodach 120. rocznicy urodzin Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Zuzeli

W niedzielę, 1 sierpnia w Kościele p.w. Przemienienia Pańskiego w Zuzeli odprawiona została Uroczysta Msza Św. Pontyfikalna w 120. rocznicę narodzin Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W obchodach uczestniczył premier Mateusz Morawiecki.

Uroczysta Msza Święta Pontyfikalna w 120. rocznicę urodzin „Świętego Rodaka Zuzelskiego” – Czcigodnego Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego, odprawiona została punktualnie o godz. 13:00. Eucharystii przewodniczył Biskup Pomocniczy Diecezji Łomżyńskiej JE ks. bp Tadeusz Bronakowski.
We wspólnej modlitwie, obok licznie zgromadzonych wiernych udział wzięli m.in.: Premier RP Mateusz Morawiecki, Sekretarz Stanu KPRM minister Marek Zagórski, Przewodnicząca Rady Powiatu Ostrowskiego Dorota Subda, Wójt Gminy Nur Rafał Kruszewski, przedstawiciele władz samorządowych gminy Nur oraz Starostwa Powiatowego w Ostrowi Mazowieckiej.
– W czasach represji i ucisku, Kardynał Stefan Wyszyński pomógł zachować ducha niepodległości Polski – podkreślił w okolicznościowym wystąpieniu premier Mateusz Morawiecki, zwracając uwagę, że słowa Prymasa Tysiąclecia „podtrzymywały polski zew wolności”.
– Drodzy Mieszkańcy tej pięknej ziemi, która wydała na świat ks. Wyszyńskiego, jeśli polska tożsamość przetrwała przez ten trudny czas, jeśli pozwoliła nam dotrwać do niepodległości, to stało się to dzięki tym, którzy podtrzymywali ducha niepodległości – przypomniał Pan Premier.
Po zakończeniu Mszy Świętej odbyła się ceremonia złożenia wieńców pod pomnikiem Prymasa Tysiąclecia, w której obok Szefa Polskiego Rządu wzięły udział także delegacje samorządowe.
(Tego dnia premier złożył również kwiaty pod pomnikiem Pomordowanych 4 VIII 1944 r. Mieszkańców Nura, Żeber i Strękowa).
Ostatnim punktem wizyty premiera Mateusza Morawieckiego w Zuzeli było zwiedzanie Muzeum Lat Dziecięcych ks. Stefana Wyszyńskiego.
Warto w tym miejscu przypomnieć, że Prymas Tysiąclecia Kardynał Stefan Wyszyński, który przyszedł na świat w Zuzeli
3 sierpnia 1901 r., tak powiedział o swojej rodzinnej wsi, nawiedzając ją w 1971 r.: „Jestem związany z Zuzelą sercem. Każdy człowiek jest przecież związany sercem i uczuciem z miejscem swojego urodzenia. Tutaj w tej rodzinie parafialnej podwójnie się narodziłem: z ciała i krwi mej Matki i z Chrystusowej Krwi w sakramencie Chrztu. Są to więzy potężne. Czuję się wielkim dłużnikiem wobec ziemi, której chleb jadłem od dzieciństwa i wobec wszystkich, wśród których żyłem”.
Cieszy fakt, że tegoroczne uroczystości w Zuzeli uświetniło swoją obecnością tak wielu gości na czele z przedstawicielami najwyższych władz naszego kraju. Trudno bowiem nie przyznać słuszności słowom tutejszego proboszcza ks. kan. Jerzego Krysztopy, który jeszcze przed obchodami zaapelował do wiernych:
„Potrzebą serca każdego Polaka powinno być dobre przygotowanie duchowe do beatyfikacji Czcigodnego Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Niech udział w uroczystościach zuzelskich pomoże nam jak najowocniej przeżyć czas oczekiwania na zbliżający się dzień beatyfikacji, tak wytęsknionej i wymodlonej przez wielu Rodaków”. (Przypomnijmy, że dniem beatyfikacji Czcigodnego Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego będzie niedziela, 12 września br.).
Słowa wielkiego uznania kierujemy pod adresem ks. proboszcza Jerzego Krysztopy, parafian, mieszkańców oraz wszystkich osób zaangażowanych w przygotowanie tak wspaniałych obchodów 120. rocznicy urodzin Prymasa Tysiąclecia..

/opr. R.L.;
foto: Gmina Nur, KPRM/

690 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
II Mazowiecko – Podlaski Piknik Kół Gospodyń Wiejskich

W minioną niedzielę, 8 sierpnia 2021 r. na terenie Muzeum Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego w Nowej Suchej w gminie Grębków...

Zamknij