ggg ggg

Premier Mateusz Morawiecki w Łochowie

Inwestycje w bezpieczeństwo i w rozwój – tak Prawo i Sprawiedliwość zmienia Polskę powiatową, Polskę gminną. 5 września 2022 r. Premier Mateusz Morawiecki odwiedził miejsca na terenie województwa mazowieckiego, gdzie powstały lub powstają inwestycje ważne dla bezpieczeństwa lokalnych społeczności, ale również dla całej Polski.

Premier Mateusz Morawiecki 5 września odwiedził trzy województwa: mazowieckie, lubelskie i podlaskie, w ramach akcji ,,Bezpieczna Polska, bezpieczni Polacy”. Jednym z takich miejsc jest bardzo ważna inwestycja drogowo – kolejowa w Łochowie, czyli wiadukt nad trasą Rail Baltica. Wcześniej odwiedził Szpital Powiatowy w Wołominie, który jest w trakcie rozbudowy i ta inwestycja zapewni bezpieczeństwo zdrowotne naszego regionu, a po zakończeniu wizyty w Łochowie udał się pod Siedlce, gdzie o bezpieczeństwo dba najmłodsza jednostka Wojsk Lądowych.
Pana Premiera Mateusza Morawieckiego przy wiadukcie w Łochowie witali samorządowcy na czele z burmistrzem miasta i gminy Łochów Robertem Gołaszewskim oraz mieszkańcy. W spotkaniu uczestniczył wicewojewoda Sylwester Dąbrowski, poseł na Sejm RP Maciej Górski, starosta węgrowski Ewa Besztak wraz z wicestarostą Markiem Renikiem, radni powiatu i gminy oraz przedstawiciele PKP.
Na początek premier Mateusz Morawiecki został zaproszony do obejrzenia nowo powstałego wiaduktu i rozwiązań kolejowo – drogowych tej najważniejszej dla Łochowa w obecnych czasach inwestycji w bezpieczeństwo. Następnie odbyła się krótka konferencja prasowa, w trakcie, której Pan Premier przedstawił cel inicjatywy jaka leżała u podstaw spotkań u nas na Mazowszu oraz w kolejnych dniach w innych szczególnie ważnych miejscach Polski. Jak się okazuje w Polsce lokalnej najlepiej widać, jak dzięki inwestycjom rządu Prawa i Sprawiedliwości zmienia się ona na lepsze.
Jak mówił Premier Mateusz Morawiecki:
„Ruszamy w trasę, ponieważ w Polsce powiatowej, w Polsce gminnej najlepiej widać wszystkie nasze inwestycje, najlepiej widać jak Polska się zmienia. Jak się zmienia w konkretnym wymiarze dla mieszkańców. Tutaj akurat jesteśmy w Łochowie, w powiecie węgrowskim – w miejscu, w którym krzyżowały się zarówno dwie drogi krajowe 62 i 50, również to skrzyżowanie było skrzyżowaniem kolizyjnym z torami kolejowymi. Tutaj wykonaliśmy, przy udziale, przy współudziale wielu podmiotów znakomitą inwestycję. Inwestycję, która jak widzicie Państwo tutaj za mną poprawi komfort życia mieszkańców, poprawi środowisko, a przede wszystkim bezpieczeństwo. Jak przed chwilą powiedział mi Pan Burmistrz tworzyły się tutaj kilkukilometrowe kolejki, kilkukilometrowe korki. Dzieci nie bardzo miały jak dochodzić do szkoły – to niebezpieczeństwo ogromne… To, co obiecywaliśmy, to zrealizowaliśmy. W samym tylko Łochowie realizujemy inwestycje i zrealizowaliśmy już kilka takich inwestycji, które likwidują kolizję drogi z poziomem szyn, poziomem torów kolejowych. Ale na kanwie tego warto podkreślić jak ważna jest współpraca rządu z samorządem. Ta bardzo dobra współpraca prowadzi do tego, że w wielu miejscach inwestycje poprawiają perspektywy gospodarcze i zwiększają zdolność samorządów do przyciągania przedsiębiorców. A o to nam przecież chodzi, bo przyciąganie przedsiębiorców, to tworzenie dodatkowych miejsc pracy. Jeszcze jedna bardzo ważna informacja: takich przejazdów, takich wiaduktów, które likwidują kolizyjność między torami kolejowymi a drogą, w ciągu ostatnich sześciu lat, wybudowaliśmy około sześciuset. W sześciuset miejscach w Polsce zlikwidowaliśmy kolizyjność między drogami różnego rodzaju a torami kolejowymi. Jak znacznie poprawia to bezpieczeństwo, jak istotnie usprawnia to płynność ruchu, komfort jazdy kierowców, sami Państwo możecie sobie tylko dopowiedzieć. W Łochowie, gdzie dziś jesteśmy wykonaliśmy wiele inwestycji drogowych: ulica Mickiewicza, Sosnowa, Ogrodowa… To tylko część przykładów. Polska powiatowa, Polska gminna doświadcza takiego poziomu inwestycji, jakiego nigdy nie było.
Mam taką sugestię do każdego z Państwa, który chciałby to sprawdzić – pójdźcie do swojego wójta, starosty czy burmistrza – niezależnie od tego czy jest z Platformy Obywatelskiej, z Prawa i Sprawiedliwości czy z PSL-u, albo z innych ugrupowań. Albo czy jest burmistrzem, wójtem z własnego ugrupowania. Zadajcie mu tylko jedno pytanie: czy kiedykolwiek było więcej pieniędzy przeznaczanych z budżetu krajowego na inwestycje samorządowe, inwestycje gminne i powiatowe niż teraz, niż dzisiaj, niż w ostatnich latach? Z tym pytaniem chciałbym Państwa zostawić – bardzo łatwo to sprawdzić”.

I rzeczywiście, należy przyznać, że na przestrzeni ostatnich lat rząd Prawa i Sprawiedliwości oraz kierujący rządem Premier Mateusz Morawiecki wprowadzali i realizowalni programy drogowe:
Budowy Dróg Krajowych, 100 obwodnic, Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej, Utrzymania Dróg Krajowych, Wzmocnienia Krajowej Sieci Drogowej, itp. Dzięki współpracy rządu z samorządami w całym kraju powstają inwestycje bliskie mieszkańcom.
Jednym z programów, z którego korzystają samorządy jest Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. W ramach niego do samorządów w całej Polsce trafiają bezzwrotne dofinansowania. Dzięki rządowym środkom możliwa jest realizacja wielu przedsięwzięć bliskich mieszkańcom – to np. remont szkoły, budowa przedszkola czy nowa droga.
Dodatkowo, jeszcze w tym roku, do samorządów trafi 13,7 mld zł. Środki pomogą pokryć wydatki samorządów związane z obniżaniem cen ciepła dla mieszkańców oraz poprawą energooszczędności w regionie. Samorządy będą mogły wykorzystać fundusze również na wydatki bieżące i inwestycje lokalne. Rząd gwarantuje minimalne dofinansowanie dla każdego samorządu: 2,9 mln zł dla każdej gminy, 6,1 mln zł dla każdego powiatu, 32,7 mln zł dla każdego województwa. I to również jest działanie na rzecz bezpieczeństwa.

Po zakończeniu konferencji Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał i witał się z samorządowcami, i mieszkańcami. Nie mogło obyć się bez wspólnych zdjęć oraz ciepłych słów kierowanych do Pana Premiera. Jak zapewniała Zofia Jarząbek radna Rady Gminy w Łochowie, mogła powiedzieć: „Kochany nasz Premier. Dziękować Bogu, że takiego mamy!”.

/Janina Czerwińska/

637 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Dożynki – wspólne świętowanie, darów święcenie, czas dzielenia się chlebem…

4 września 2022 r. mieszkańcy gminy Brańszczyk spotkali się na dorocznym święcie – dożynkach, wieńczących zbiory i rolniczą pracę na...

Zamknij