ggg ggg ggg ggg

Premier Mateusz Morawiecki i Minister Finansów z wizytą w Ząbkach

W ubiegłoponiedziałkowe przedpołudnie, 24 kwietnia Premier Mateusz Morawiecki oraz Minister Finansów Magdalena Rzeczkowska, złożyli wizytę w Publicznym Przedszkolu nr 1 w Ząbkach, gdzie zorganizowana została konferencja pod hasłem „Zwroty, które cieszą”.

Zorganizowana na terenie Publicznego Przedszkola nr 1 „Zielony Dinek” w Ząbkach konferencja prasowa Szefa Rządu RP stała się okazją do przekazania dobrych informacji, związanych z tegorocznym rozliczaniem
PIT-ów i rekordową kwotą zwrotów podatków, które obecnie otrzymują Polacy.
– Robimy wszystko, żeby tu w Polsce opłacało się żyć, pracować i kształcić dzieci. To wydarzyło się, bo wygraliśmy wojnę z mafiami podatkowymi i wreszcie opodatkowaliśmy wielkie międzynarodowe korporacje. Dzięki temu możliwe było np. wprowadzenie dla osób do 26 r. ż. podatku PIT w wysokości
0 złotych – powiedział Prezes Rady Ministrów podczas ubiegłoponiedziałkowej konferencji prasowej w Ząbkach.
Szef polskiego rządu zwrócił uwagę, że zdecydowana większość obywateli odczuwa korzyści z nowych rozwiązań podatkowych. System jest bardziej przejrzysty, a dzięki nowym stawkom oraz progom dochodowym jeszcze więcej pieniędzy zostaje w portfelach Polek i Polaków.
– Nasz rząd daje Polakom niskie podatki, a najlepszym potwierdzeniem tego są zwroty podatku. Za 2022 r. 20 mln podatników zapłaci mniejszy podatek niż za 2021 r., a zwroty przekroczą kwotę 18 mld zł. Dzięki rządowej obniżce PIT, miliony Polaków otrzymało zwrot podatku. Niskie podatki są po to, by Polacy mogli realizować swoje plany, bo są takie zwroty, które cieszą – mówił Premier Morawiecki.
– Wprowadziliśmy kilka zmian, które wpłynęły na obniżkę podatków dla Polaków. To np. obniżenie stawki podatkowej z 17 do 12%, niemal dziesięciokrotne podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, co znaczy, że zarobki do
30 tys. zł w ogóle nie mają podatku. Podnieśliśmy również znacząco drugi próg podatkowy do 120 tys. zł. Poprawiliśmy tym samym zarobki netto Polaków – podkreślił wskazując, że organizacja OECD przygotowała badanie dot. klina podatkowego, czyli łącznego opodatkowania, dla różnych kategorii podatników. Okazało się, że mamy najbardziej korzystny system podatkowy wśród 22 krajów UE. Rząd Prawa i Sprawiedliwości równa się niskie podatki. Najlepszym potwierdzeniem są zwroty podatków, które dzisiaj trafiają na konta Polaków. Nigdy w historii III Rzeczpospolitej w okresie rozliczeń nie było takich zwrotów podatkowych. To niech będzie najlepszy dowód tego, jaka jest polityka podatkowa rządu – podkreślił Prezes Rady Ministrów.
– Nasza polityka – to niskie podatki dla rodzin, dla obywateli i dla wszystkich Polaków oraz uczciwe opodatkowanie międzynarodowych korporacji. To zrobiliśmy i stamtąd mamy środki na politykę społeczną, na politykę infrastrukturalną i na politykę w zakresie bezpieczeństwa. I właśnie na niskie podatki – powiedział Premier Mateusz Morawiecki.
Z kolei, Minister Finansów Magdalena Rzeczkowska zwróciła uwagę podczas konferencji, że na zmianach podatkowych skorzystają również organizacje pożytku publicznego.
– W tym roku podnieśliśmy procent podatku, który można odpisać na cele charytatywne, a Polacy coraz chętniej wspierają te cele i organizacje pożytku publicznego – mówiła Pani Minister wskazując, że w ramach rozliczenia za
2022 rok, już 75% podatników zdecydowało się przekazać 1,5% podatku na rzecz OPP.
Minister Magdalena Rzeczkowska zachęcając do korzystania przy rozliczeniu z fiskusem z usługi Twój e-PIT pochwaliła się też ciekawostką, dotyczącą najstarszego i najmłodszego podatnika, którzy skorzystali z systemu elektronicznego. Najstarszy podatnik, który w tym roku skorzystał z usługi Twój e-PIT urodził się w 1915 r., a więc liczy sobie 108 lat.
A najmłodszy podatnik to osoba, która w marcu ukończyła 18 lat. – Cieszy nas bardzo, że tak szeroko pokoleniowo korzystają Polacy z usług elektronicznych Krajowej Administracji Skarbowej – powiedziała Pani Minister przypominając, że rozliczenie podatkowe za 2022 rok należy złożyć do 2 maja br.
Wizyta w Ząbkach stała się również okazją dla Premiera i Minister Finansów do rozmów z ząbkowskimi przedszkolakami i ich rodzicami.
/opr. KW; źródło: KPRM/

492 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Weller 2. Kołaków’44 – Ceremonia ponownego odsłonięcia Pomnika Chwały Oręża Polskiego

W ubiegłą sobotę, 22 kwietnia w Kołakowie (Gm. Dąbrówka), odbyły się uroczyste obchody 79. rocznicy zrzutu Cichociemnych w ramach operacji...

Zamknij