ggg

Pożegnanie pułkownika Kazimierza Przymusińskiego

W ubiegłą środę, 3 lutego 2021 r. na wieczną wartę odszedł płk Kazimierz Przymusiński – wieloletni Prezes Zarządu Koła Powiatowego Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych Rzeczypospolitej Polskiej, podczas okupacji – żołnierz 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK, walczący pod pseudonimem „Jastrząb”, odznaczony wieloma medalami za udział w Ruchu Oporu oraz pełną poświęcenia pracę na rzecz społeczności lokalnej.

Kazimierz Przymusiński urodził się 5 lutego 1927 r. w Jarocinie. W 1933 r. jego rodzina przeniosła się do Poznania. W grudniu 1939 r. Niemcy wypędzili ich przesiedlając do gminy Kamienica koło Łącka.
W 1944 r. dołączył do oddziału Armii Krajowej. Pod pseudonimem „Jastrząb” walczył jako żołnierz 1. batalionu 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK. Po wojnie i rozwiązaniu Armii Krajowej rodzina Kazimierza Przymusińskiego powróciła do Jarocina. Drogę zawodową związał z wojskiem. W 1975 r. rozpoczął służbę w Wojskowym Instytucie Łączności w Zegrzu. Na emeryturę przeszedł w 1987 r. w stopniu pułkownika.
Po zakończeniu drogi zawodowej płk Kazimierz Przymusiński pozostał aktywnym działaczem społecznym. Przez dwie kadencje był Prezesem Zarządu Koła Powiatowego Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych Rzeczypospolitej Polskiej. Aktywnie uczestniczył w życiu Powiatu Legionowskiego – w uroczystościach patriotycznych, spotkaniach z młodzieżą. Za swoją działalność społeczną został wyróżniony wieloma odznaczeniami państwowymi, wojskowymi i związkowymi.
Pod koniec 2020 r. Powiat Legionowski wydał wspomnienia płk. Kazimierza Przymusińskiego „Okruchy wspomnień młodego partyzanta z okresu działalności w Ruchu Oporu, 1/1 psp AK, VII 1944 – II 1945 r.”.
Samorządowcy z terenu powiatu legionowskiego, na czele ze starostą Sylwestrem Sokolnickim złożyli serdeczne wyrazy współczucia rodzinie, przyjaciołom oraz najbliższym Ś.P. płka Kazimierza Przymusińskiego.
/opr. KW, źródło: powiat
legionowski/

488 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Strażacy OSP Radzymin z rekordową liczbą interwencji w 2020 roku! W powiatowej czołówce także OSP Wołomin, OSP Marki i OSP Zielonka!

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wołominie, opublikowała statystyki wyjazdów do zdarzeń jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w powiecie wołomińskim za...

Zamknij