ggg
ggg ggg

Powiat Wołomiński uczcił jubileusz 100-lecia Policji

W sobotę, 13 lipca na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego w Chrzęsnem, odbyły się niezwykle uroczyste, powiatowe obchody 100. rocznicy powołania Policji Państwowej. – Tak, jak wyrażamy wdzięczność poprzednim pokoleniom Policjantów, tak z głębi serca dziękujemy dzisiejszym Funkcjonariuszom za to, że mieszkańcy powiatu wołomińskiego mogą czuć się bezpieczni, bo wiedzą, że chronicie nasze życie, zdrowie i mienie – powiedział podczas uroczystości starosta Adam Lubiak.

W 2019 r. przypada setna rocznica powstania Policji Państwowej. Gdy w 1919 roku pierwsi funkcjonariusze obejmowali służbę na terenie naszego powiatu, jego siedziba mieściła się w Radzyminie. Dziś, kiedy stolicą powiatu jest Wołomin, spadkobierczynią etosu pierwszego pokolenia policjantów odrodzonej Ojczyzny jest Komenda Powiatowa Policji w Wołominie, która z dumą kultywuje historyczne tradycje, o czym można było przekonać się w sobotę, 13 lipca w Chrzęsnem.
W uroczystościach, zorganizowanych przez Komendanta Powiatowego Policji w Wołominie mł. insp. dr. Marka Ujazdę i Starostę Wołomińskiego Adama Lubiaka, wzięło udział wielu znamienitych gości, a wśród nich m.in.: JE bp Marek Solarczyk, Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera, Komendant Stołeczny Policji Nadinspektor Paweł Dobrodziej, posłowie na Sejm RP: Andrzej Smirnow i Andrzej Melak, radni Sejmiku Województwa Mazowieckiego: Michał Prószyński i Stefan Traczyk, przedstawiciele: Sądu i Prokuratury, burmistrzowie, wójtowie z terenu całego powiatu, radni powiatowi i gminni.
Wspólnie z policjantami jubileusz świętowali też przedstawiciele: Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej z Wołomina, Zielonki i Chrzęsnego, WP i Straży Granicznej, Straży Ochrony Kolei, Nadleśnictwa Drewnica, Straży Miejskiej z Wołomina i Ząbek, Zarządu Głównego i Wojewódzkiego NSZZ Policjantów, duchowieństwa, szkół o profilu mundurowym, przedstawiciele związków kombatanckich i seniorskich, firm i przedsiębiorstw współpracujących na co dzień z Policją, policyjni emeryci, Komendanci Jednostek Policji sąsiadujących, a także licznie przybyli mieszkańcy powiatu wołomińskiego.
Obchody uświetniła obecność Kompanii Reprezentacyjnej Policji z Warszawy pod dowództwem nadkomisarza Radosława Gos oraz orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji z Wrocławia, pod batutą kapelmistrza, nadkomisarza Adama Witiwa.
Oficjalnego powitania zgromadzonych gości dokonali: Komendant Powiatowy Policji w Wołominie mł. insp. dr Marek Ujazda wraz ze Starostą Wołomińskim Adamem Lubiakiem.
– Patrząc na historię formacji, trzeba jasno powiedzieć, że podobnie jak historia państwa polskiego miała swoje chwalebne, wzniosłe chwile, ale też trudne, niegodne momenty. Pamięć tak o jednych, jak i drugich, buduje naszą samoświadomość zawodową, uczy pokory, pozwala nam unikać błędów przeszłości, trwać przy wartościach i etosie służby, zbudowanym w okresie II Rzeczypospolitej – powiedział komendant Marek Ujazda, który w trakcie swego wystąpienia skierował także przesłanie do funkcjonariuszy:
– Wracajcie na co dzień myślami do wartości, bez których nie da się tego zawodu wykonywać dobrze. To pozwoli Wam nie tylko osiągać dobre wyniki, ale przede wszystkim być w tym zawodzie spełnionym. Wasza osobista wiara w etos zawodowy, w sens tej pracy będzie oddziaływać dalej, na innych obywateli, na kraj. Funkcjonariusze Policji, którzy dają przykład bezstronności, uczciwości, praworządności stanowią filar każdego nowoczesnego państwa. Wszystkim moim Policjantom i Policjantkom chciałbym w tym miejscu życzyć, byście zawsze wierzyli w wartości, które stanowią o ponadczasowym fundamencie formacji powołanej 24 lipca 1919 r. Byście wierzyli w etos zawodu policjanta. Byście w świecie relatywizmu etycznego potrafili go w sobie obronić.
Słowa szczególnego uznania w swoim przemówieniu do funkcjonariuszy skierował starosta Adam Lubiak:
– Tak, jak wyrażamy wdzięczność poprzednim pokoleniom Policjantów, tak z głębi serca dziękujemy dzisiejszym Funkcjonariuszom, dziękujemy Szanownym Państwu za Waszą ofiarną służbę, za to, że zawsze możemy na Was liczyć, że mieszkańcy powiatu wołomińskiego mogą czuć się bezpieczni, bo wiedzą, że chronicie nasze życie, zdrowie i mienie.
Życzenia i podziękowanie dla funkcjonariuszy i pracowników KPP w Wołominie przekazał także gość honorowy – Komendant Stołeczny Policji nadinspektor Paweł Dobrodziej, który podziękował za dotychczasową służbę i pracę, za wysiłek w realizowaniu codziennych zadań, chwaląc funkcjonariuszy KPP Wołomin za wkład w walkę z przestępczością oraz zabezpieczone rekordowo wysokie mienie, pochodzące z przestępstw. Wszystkim funkcjonariuszom życzył dalszych sukcesów zawodowych oraz pomyślności w życiu osobistym i wytrwałości w realizacji życiowych planów.
Podczas uroczystości odczytane zostały Listy Gratulacyjne od Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Elżbiety Witek oraz Premiera Mateusza Morawieckiego, którego reprezentował wojewoda Zdzisław Sipiera.
Wyjątkowym momentem obchodów było uhonorowanie sztandaru Komendy Powiatowej Policji w Wołominie „Krzyżem Niepodległości z gwiazdą klasy I” przez Prezydium Zarządu Głównego NSZZ Policjantów. Odznaczenia sztandaru dokonali: V-ce Przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów podinsp. Marek Osiejewski oraz Przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów Komendy Stołecznej Policji mł. insp. Mirosław Bednarski. Prezydium Zarządu Głównego NSZZ Policjantów postanowił również wyróżnić „Krzyżem Niepodległości z gwiazdą klasy I” pięciu funkcjonariuszy z KPP Wołomin.
Tego dnia, awanse na wyższy stopień policyjny otrzymało łącznie 90 funkcjonariuszy z jednostek i komórek organizacyjnych wołomińskiej Komendy, z czego: w korpusie oficerów awansowało 6 policjantów, w korpusie aspirantów – 42, w korpusie podoficerów – 39, w korpusie szeregowych – 3 funkcjonariuszy. Odznaczeniem resortowym – brązową odznaką „Zasłużony Policjant” wyróżniono 1 funkcjonariusza.
Podczas uroczystości Komendant Powiatowy Policji oraz Starosta Wołomiński odznaczyli specjalnie przygotowanym medalem okolicznościowym „100–lecia powstania Policji Państwowej w Powiecie Wołomińskim” funkcjonariuszy i pracowników KPP, burmistrzów i wójtów oraz zaproszonych gości. Łącznie odznaczono ponad 200 osób, a wśród nich znaleźli się m.in.: JE bp Marek Solarczyk, poseł Piotr Uściński, wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera, ks. dziek. Jan Andrzejewski, ks. dziek. Zygmunt Podstawka, ks. prał. Józef Kamiński, ks. dr Dariusz Czupryński, ks. Andrzej Rusinowski, ks. Grzegorz Idzik, wójt Dąbrówki Radosław Korzeniewski, wójt Jadowa Dariusz Kokoszka, wójt Klembowa Rafał Mathiak, wójt Poświętnego Sylwester Niźnik, wójt Strachówki Piotr Orzechowski, burmistrz Kobyłki Edyta Zbieć, burmistrz Tłuszcza Paweł Bednarczyk, burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan, burmistrz Ząbek Małgorzata Zyśk, burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński, burmistrz Marek Jacek Orych, burmistrz Zielonki Kamil Michał Iwandowski, pani Maria Sobolewska, pani Agnieszka Kaczyńska, pani Anastazja Kowalska, pani Elżbieta Piątek, pan Zbigniew Paziewski, pan Władysław Kolatorski.
Uroczystości 100-lecia powstania Policji Państwowej były też doskonałą okazją do wręczenia pucharów zwycięskim drużynom, które 18 czerwca br. na terenie obiektu „Śnieżnik” WITU w Zielonce, uczestniczyły w zawodach strzeleckich z okazji 100-lecia powstania Policji Państwowej zorganizowanych przez KPP Wołomin pod patronatem Komendanta Stołecznego Policji. W zawodach tych uczestniczyło 25, trzyosobowych drużyn. Puchary kapitanom drużyn wręczyli: Komendant Stołeczny Policji nadinsp. Paweł Dobrodziej w asyście Komendanta Powiatowego mł. insp. dr. Marka Ujazdy. (I miejsce zajęła drużyna WITU; II miejsce – drużyna Komendy Stołecznej Policji; III miejsce – drużyna Mundurowego Klubu Motorowego RP z Torunia; IV miejsce – drużyna z Komisariatu Policji w Radzyminie).
Po licznych gratulacjach i podziękowaniach powiatowe obchody Święta Policji zakończyły się defiladą Kompanii Reprezentacyjnej Policji. Po części oficjalnej wszyscy udali się na piknik rodzinny, zorganizowany przez Komendę Powiatową Policji w Wołominie oraz Powiat Wołomiński.
Dla mieszkańców przygotowano stoiska policyjne z wieloma atrakcjami zarówno dla najmłodszych, jak też dorosłych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się: prezentacja policyjnego umundurowania i wyposażenia, tajniki pracy technika kryminalistyki, prezentacja policyjnych radiowozów i motocykli oraz łodzi motorowej, prezentacja koni służbowych i pokaz wyszkolenia psów służbowych w wykonaniu funkcjonariuszy Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego stołecznej Policji. Z kolei dla miłośników historii przygotowano wystawę, poświeconą podinsp. Marianowi Kozielewskiemu – patronowi Komendy Stołecznej Policji, którą zaprezentowano w pałacu.
W imieniu redakcji gratulujemy organizatorom świetnie przygotowanej uroczystości powiatowej, a wszystkim Funkcjonariuszom składamy najserdeczniejsze życzenia z okazji ogólnopolskiego Święta Policji, które przypada 24 lipca.
/opr. R.L.,
źródło: ts – KPP Wołomin;
foto: organizatorzy/

1 056 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:

Zamknij