ggg ggg

Pomnik Józefa Piłsudskiego na Placu Wolności!

W świetle ostatnich kontrowersji na temat pomnika byłego burmistrza Wyszkowa Stanisława Wolskiego mamy inną propozycję.

Jak sama nazwa Placu wskazuje, postać, która powinna zaistnieć w Wyszkowie powinna być odpowiednia do idei przyświecającej nowej nazwie. Czy to właśnie Józef Piłsudski nie jest symbolem odzyskania Niepodległości Polski? Bieżący rok to jedno wielkie upamiętnienie 100. Rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości! Jest też inna przesłanka do postawienia pomnika Piłsudskiego. W trakcie spotkania w Urzędzie Miejskim, gdzie omawiano projekt pomnika wymyślonego przez Wojciecha Chodkowskiego, a realizowanego przez naszą władzę samorządową, wypowiadał się prezes Związku Piłsudczyków – Konrad Wróbel. Padły tam szokujące słowa dotyczące totalnej bezsilności urzędu przez pięć lat związanej ze wskazaniem miejsca w Wyszkowie na pomnik Józefa Piłsudskiego.
No to wskazujemy!
Idealnym miejscem dla tej wybitnej postaci jest Plac Wolności. Mamy również wyjątkowo udany i już gotowy projekt, który podziwia cała Polska – pomnik Józefa Piłsudskiego na koniu, który znajduje się na terenie jednostki wojskowej w Komorowie pod Ostrowią Mazowiecką. Jest to największy i najładniejszy pomnik, którym się od zawsze chwalą, a mają ich tam znacznie więcej. Zachęcamy do odwiedzin w Komorowie.
Oczywiście, Wyszkowa nie stać na tak monumentalne dzieło, bo i koszt byłby wysoki, ale myślimy, że taka mniejsza wersja wystarczyłaby Związkowi Piłsudczyków i prezesowi Konradowi Wróblowi. No jakieś powiedzmy 100 tysięcy burmistrz Grzegorz Nowosielski, by może znalazł, o połowę mniej niż przy pomniku burmistrza Wolskiego na gwieździe Dawida. Prosimy też zwrócić uwagę, że Związek Piłsudczyków to bardzo zacne grono osób, aktywnych, bardzo patriotycznych i oddanych Polsce oraz naszemu miastu. Tym bardziej, że podczas tej pseudo konsultacji w Urzędzie Miejskim zachwycano się, jakim to pięknym pomnikiem jest projekt pomnika burmistrza Wolskiego przerobionego na Korczaka, idącego z dziećmi żydowskimi do getta i jakie to walory edukacyjne będzie posiadał dla mieszkańców Wyszkowa. Jeśli chodzi o postać Józefa Piłsudskiego spełnia podane kryteria tym bardziej, a pomnik będzie robił imponujące wrażenie na wjeżdżających do miasta: piękny, patriotyczny, budujący polską tożsamość w młodym pokoleniu.
Obok pokazujemy istniejący w Komorowie pomnik, a naszych czytelników zachęcamy do zgłaszania nam innych propozycji pomnika do ustawienia na Placu Wolności.
Czekamy pod e-mailem: kurier-w@o2.pl

/Janina Czerwińska/

2 283 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
1 marca 2018 obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Wyszkowie

Wyszkowskie Prawo i Sprawiedliwość oraz Okręg Warszawa Wschód Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej zaprosili mieszkańców powiatu na uroczystość przy pomniku...

Zamknij