ggg
ggg

Pomagamy Ukrainie

– rozmowa z Panią Bożeną Kordek Wójtem Gminy Małkinia Górna

W wyniku napaści Rosji na Ukrainę do Polski przybywa bardzo wielu Ukraińców.
W gminie Małkinia Górna na dzień 03.03.2022 r. przebywa 22 uchodźców. Samorząd gminy Małkinia Górna zadeklarował, że przyjmie ok. 100 uchodźców. Do tego celu zgłoszone zostały świetlice i gminne remizy OSP oraz sala gimnastyczna. W pierwszej kolejności uchodźcy trafią do hoteli, hosteli, burs czy internatów. Jak możemy pomagać naszym sąsiadom z Ukrainy? O tym dowiedzą się Państwo z wywiadu z Panią Bożeną Kordek Wójtem Gminy Małkinia Górna.

1. Jak Pani Wójt ocenia aktualne wydarzenia w Ukrainie?

– Zdecydowanie potępiam agresję prezydenta Władimira Putina na Ukrainę. Jest to tragizm
XXI wieku. Jednoczę się z całym narodem ukraińskim. Serce mi pęka, gdy docierają do nas kolejne straszne informacje o ludzkich dramatach. Prognozuję, że musimy przygotować się na pomoc długofalową, na to również przygotowuję swoich współpracowników. Prowadzimy także działania
w ramach Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Urząd musi działać stabilnie, by sprawnie realizować działania pomocowe.

2. Jakie są prowadzone działania w Gminie Małkinia Górna, by wspierać ludność
z Ukrainy?

– Pamiętajmy, że obowiązują nas procedury. Świadczoną pomoc realizujemy w oparciu o przepisy
i inne przekazywane nam od władz (wojewoda, starosta) regulacje. Dzięki koordynowanym działaniom, nasza pomoc będzie skuteczna. Celem zbiórek jest to, by odpowiadać na rzeczywiste zapotrzebowanie uchodźców i ludzi nadal przebywających w okupowanej Ukrainie. Prowadzimy zbiórkę gminną najpotrzebniejszych artykułów dla kolejnych przybywających do gminy Małkinia Górna rodzin uciekających z Ukrainy. Włączamy się również w akcję prowadzoną zgodnie z wytycznymi Wojewody Mazowieckiego. W tym przypadku darowizny na potrzeby pomocy przeznaczonej do transportu na Ukrainę koordynuje Wydział Polityki Społecznej Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie.

3. Jak można włączyć się w pomoc?

– Przede wszystkim apeluję do mieszkańców naszej gminy o zachowanie spokoju, bo tylko przemyślane rozwiązania dadzą efekty. Jestem oczywiście wdzięczna za wszelkie gesty solidarności względem naszych sąsiadów z Ukrainy i oddolne inicjatywy, które mieszkańcy naszej gminy spontanicznie realizowali. Proszę jednocześnie, by śledzili Państwo komunikaty ukazujące się na stronie Urzędu Gminy, bo tam informujemy o tym, na jakie konkretnie artykuły jest zapotrzebowanie. Pomagajmy mądrze. Bądźmy otwarci, współpracujmy a nasza pomoc będzie skuteczna.

4. Jak powinny być przygotowane darowizny?

– Mam prośbę, aby przekazywane nam artykuły były w miarę możliwości posegregowane. To usprawni pracę urzędnikom, którzy zajmują się przygotowywaniem paczek.

5. Gdzie znajdziemy informacje potrzebne do zorganizowania pomocy dla naszych sąsiadów z Ukrainy?

– Szczegółowe komunikaty znajdują się na stronie internetowej Urzędu Gminy Małkinia Górna malkiniagorna.pl w zakładce: „POMOC DLA UKRAINY”. Darczyńcy, którzy chcą przekazać pomoc rzeczową proszeni są o zgłoszenie tego asortymentu na adres: poczta@malkiniagorna.pl lub bezpośrednio do koordynatora gminnego pod numerem telefonu
29 644 29 95. Zachęcam gorąco do włączenia się w pomoc. Wierzę, że razem wiele zdziałamy i mogę liczyć na mieszkańców naszej gminy, którzy potrafią się zjednoczyć, bo wielokrotnie to udowodnili. Bądźmy w kontakcie!

MIEJSCA GMINNYCH ZBIÓREK:

Urząd Gminy w Małkini Górnej ul. Przedszkolna 1, 07-320 Małkinia Górna

Ośrodek Pomocy Społecznej w Małkini Górnej ul. Biegańskiego 3 , 07-320 Małkinia Górna

Najbliższe miejscu zamieszkania szkoły:
– Szkoła Podstawowa nr 1 im. Marii Curie – Skłodowskiej w Małkini Górnej;
– Szkoła Podstawowa nr 2 im. Fryderyka Chopina w Małkini Górnej;
– Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w Glinie;
– Szkoła Podstawowa w Orle;
– Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Prostyni;
– Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kiełczewie.

Jeśli chcemy wesprzeć Ukrainę finansowo – wpłacajmy przeznaczoną kwotę na wiarygodne konta bankowe.

Pamiętajmy: uchodźcami są wszyscy ci, którzy trafili na terytorium Polski z powodu działań wojennych w Ukrainie
i wyłącznie ci, którzy znaleźli się tu w okresie od 24 lutego 2022 r.

 

231 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Otwieramy serca – pomoc UKRAINIE!

Szanowni mieszkańcy! Codziennie napływają do nas nowe, coraz bardziej niepokojące informacje dotyczące sytuacji na Ukrainie. Prowadzona przez Rosję wojna na...

Zamknij