ggg ggg ggg ggg ggg

Policyjne kontrole w rejonach szkół i przedszkoli

Funkcjonariusze drogówki wołomińskiej Komendy i Komisariatu Policji w Kobyłce prowadzili w ostatnich dniach działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży uczęszczających do szkół i przedszkoli na terenie Kobyłki. Policjanci zwracali uwagę na przestrzeganie przepisów ruchu drogowego przez kierujących pojazdami, właściwe przewożenie dzieci w pojazdach, oraz przechodzenie przez jezdnię i przejeżdżanie rowerami przez pasy przez uczniów szkół. Jak zaznaczyli mundurowi, w porównaniu do swoich rodziców to dzieci zdecydowanie lepiej wypadły w dawaniu przykładu przestrzegania przepisów ruchu drogowego.

Przez kilka ostatnich dni funkcjonariusze drogówki wołomińskiej Komendy i Komisariatu Policji w Kobyłce prowadzili działania związane z bezpieczeństwem dzieci i młodzieży w rejonie szkół i przedszkoli. Mundurowi w pierwszej kolejności udali się w rejon Zespołu Szkół nr 3 w Kobyłce, gdzie według posiadanych przez nich informacji, kierujący pojazdami mechanicznymi łamali przepisy ruchu drogowego a w szczególności na ulicy Brzozowej nie stosowali się do znaku B2 – zakaz wjazdu pojazdów na drogę lub jezdnię od strony jego umieszczenia czyli od strony skrzyżowania z ulicą Ustronie. Wraz z zakończeniem remontu ulicy Załuskiego oraz oddaniu do użytku sygnalizacji świetlnej w rejonie szkoły od strony ulicy Załuskiego, ulica Brzozowa uzyskała statut drogi jednokierunkowej. Niestety kierujący samochodami osobowymi, w większości rodzice i opiekunowie nie stosowali się do oznakowania i dowożąc swoje pociechy do szkoły często wjeżdżali pod tzw. zakaz.

Policjanci podczas prowadzonych działań, niestety zatrzymali kilku kierujących pojazdami, którzy dopuścili się takiego wykroczenia. Ci najczęściej tłumaczyli się pośpiechem, nieuwagą oraz pilnym dowiezieniem dziecka do szkoły przed dzwonkiem na lekcję. Takie zachowanie na drodze jest zdecydowanie złym przykładem dla dzieci i młodzieży, którzy widząc, że rodzic czy opiekun łamie zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego, sam ma na to przyzwolenie, co niejednokrotnie może zakończyć się w sposób tragiczny. Funkcjonariuszy żadne z takich tłumaczeń nie przekonało, a kierowcy którzy popełniali wykroczenia w rejonie szkoły zostali ukarani mandatami karnymi.

To nie jedyny błąd jaki popełniają rodzice podwożąc dzieci samochodami pod szkołę.

Najczęstsze inne kardynalne błędy, które nierzadko prowadzą do niebezpiecznych sytuacji to:

  • wysadzanie dzieci wprost na jezdnię, z zatrzymaniem pojazdu na pasie ruchu i podczas ruchu innych pojazdów; chodzi tutaj także o sytuację, gdy wysadzasz dziecko na chodnik, ale zatrzymujesz się na wąskiej drodze, tamując ruch lub narażając kierowców jadących za tobą na nagłe hamowanie,
  • odbieranie dzieci ze szkół poprzez zatrzymanie samochodu na jezdni po przeciwnej stronie niż jest szkoła i narażanie dziecka na wtargnięcie na jezdnię w celu dotarcia do auta rodzica,
  • łamanie przez rodzica podstawowych zasad prawidłowego przechodzenia przez jezdnię, przejeżdżania przez pasy na rowerze (na pasach pierwszeństwo ma pieszy, a nie poruszający się jakimkolwiek pojazdem np. rowerem, hulajnogą), przechodzenie z nim w niedozwolonych miejscach itd. Takie postępowanie powoduje, że dziecko ma za nic nauki wyniesione ze szkoły, o wiele bardziej wpływa na nie Twój przykład. Jeśli znajdzie się w sytuacji samodzielnych decyzji, postąpi tak, jak ty byś postąpił.

Informacje jakie pojawiają się w mediach wskazują, że w dzisiejszych czasach wzrasta dramatycznie nieodpowiedzialność nie tylko pieszych, ale także kierowców. Do wypadków dochodzi nawet na przejściach dla pieszych, na zielonym świetle dla pieszych! Na wszelki wypadek ucz dziecko, że gdy przechodzi przez jezdnię dwupasmową i zatrzymał się samochód z lewej strony, niech dojdzie do środka jezdni i wkroczy na drugi pas ruchu dopiero wtedy, gdy będzie pewne, że auta jadące z prawej strony, także się zatrzymały. Niech nie zakłada z góry, że skoro jeden samochód ustąpił mu pierwszeństwa, to podobnie zachowa się kierowca jadący z drugiego kierunku!

Pamiętajmy !

  • Bezpieczeństwo na drodze dzieci to sprawa dorosłych
  • Elementy odblaskowe noszone prawidłowo, też zapewnią dziecku widoczność na drodze podczas jesienno – zimowej aury.

Funkcjonariusze zapowiadają dalsze, cykliczne działania mające na celu bezpieczeństwo dzieci i młodzieży oraz wszystkich uczestników ruchu drogowego na terenie powiatu wołomińskiego.

asp. szt. Tomasz Sitek

1 583 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
DWA MAGAZYNY I FABRYKĘ NIELEGALNYCH PAPIEROSÓW ZLIKWIDOWALI FUNKCJONARIUSZE POLICJI I UCS

Fabrykę papierosów i dwa magazyny z papierosami i półproduktami do produkcji wyrobów tytoniowych bez polskich znaków akcyzy skarbowej zlikwidowali podczas...

Zamknij