ggg ggg ggg

„Póki Polska żyje w nas”

24 sierpnia 2022 r. ostrowianie spotkali się w Letnim Ogrodzie Miejskiej Biblioteki, aby upamiętnić i przybliżyć kolejnym pokoleniom nasze dziedzictwo historyczne. W ramach imprezy plenerowej zorganizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Ostrowi Mazowieckiej uczestniczyli w Pikniku Historycznym i Koncercie „Póki Polska żyje w nas”- ostrowianie śpiewają pieśni i piosenki żołnierskie.

Piknik historyczny oraz Koncert ,,Póki Polska żyje w nas” odbył się w ramach projektu ,,Rzeczpospolita Podchorążacka – ostrowska duma” dofinansowanego ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja 2022 Wolność po polsku.

W dniu 24 sierpnia 2022 r. w Letnim Ogrodzie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrowi Mazowieckiej mieszkańcy miasta i powiatu ostrowskiego w trakcie pikniku mogli łączyć
naukę z zabawą, pozyskiwać wiedzę historyczną o naszych trudnych dziejach narodowych, ale w formie atrakcyjnej i wizualnej. Dla uczestników w każdym wieku Muzeum 2 Korpusu Polskiego przygotowało obozowisko polowe z namiotami i wyposażeniem. Można było obejrzeć mundury, broń osobistą oraz elementy wyposażenia żołnierskiego. Dużą atrakcją cieszyły się stanowiska z łącznością z okresu 1918-1945 (łącznice, telefony, radiostacje, telegraf), modą kobiecą z lat 1914-1939, perfumami związanymi z historią Polski oraz strzelnica z nagrodami. Nie mogło zabraknąć kuchni polowej serwującej smaczną wojskową grochówkę. Po południu odbył się koncert pt. „Póki Polska żyje w nas”- ostrowianie śpiewają pieśni i piosenki żołnierskie. Ostrowianie i goście śpiewali wspólnie z zespołem Mikstura. Każdy uczestnik uroczystości otrzymał śpiewnik, a także kotyliony oraz chorągiewki przygotowane podczas międzypokoleniowych warsztatów rękodzielniczych, w których udział wzięły dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 2, uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy Ostrów Mazowiecka oraz osoby dorosłe.
Podczas koncertu „Póki Polska żyje w nas” wykonano m.in. utwory takie jak: „O mój rozmarynie”, „Piechota”, „Wojenko, wojenko”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Rozszumiały się wierzby płaczące”, „Białe róże”, „Hej, chłopcy, bagnet na broń”, „Pałacyk Michla”, „Warszawo ma”, „Serce w plecaku” i wiele innych utworów, aż po współczesną pieśń „Żeby Polska była Polską”. Niespodzianką był występ dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 2, które zaśpiewały utwór „Podróż po Polsce”.
Pieśni i piosenki towarzyszyły Polakom w chwilach trudnych i radosnych. Stanowią istotny element naszej tożsamości narodowej i wychowania patriotycznego, na który w obecnych czasach musimy kłaść ogromny nacisk.

/KW, J.Cz./

495 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:

Zamknij