ggg ggg ggg ggg

Podsumowanie projektu Powiat Legionowski – Stolica Kultury Mazowsza 2017

To była szczególna i wyjątkowa impreza. Odbyła się 2 grudnia br. w sali widowiskowej legionowskiego ratusza i zgromadziła pełną widownię organizatorów, uczestników i gości 130 imprez, które miały miejsce w powiecie legionowskim przez ostatni rok.

Konkurs Stolica Kultury Mazowsza organizowany jest rokrocznie przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Komisja konkursowa, wyłaniająca laureatów konkursu w ubiegłym roku, doceniła różnorodność i bogactwo planowanych w powiecie legionowskim przedsięwzięć kulturalnych. Na realizacje projektów powiat legionowski otrzymał kwotę 100 tysięcy złotych. Po roku działań samorządów wszystkich gmin powiatu legionowskiego nadszedł czas podsumowań, bo niebawem kolejny powiat dostąpi honoru zostania Stolicą Kultury Mazowsza.
Starosta legionowski Robert Wróbel przypominał początki ubiegania się o ten zaszczytny tytuł Stolicy Kultury Mazowsza i jak zamiast zabiegać o drogi postanowiono zadbać o sprawy ducha i kultury. Jednak bez udziału domów kultury, placówek, instytucji i stowarzyszeń, nie byłoby tego roku i tak wielu niezwykłych przedsięwzięć oraz tak licznego udziału mieszkańców w przygotowanej ofercie kulturalnej w całym powiecie.
Podsumowanie było również okazją do obejrzenia filmu obrazującego działania w Powiecie Legionowskim, a dotyczących projektów, które złożyły się na te 130 działań w ramach Stolicy Kultury Mazowsza.
W programie podsumowania oprócz wystąpień gospodarzy, gości i promocji filmu odbył się niezapomniany koncert wokalistki Lory Szafran – mieszkanki powiatu legionowskiego wraz z zespołem świetnych wszechstronnych muzyków. Atmosferę rozluźniał inny mieszkaniec kabareciarz i artysta celnego żartu i satyry – Tomasz Jachimek. W podsumowaniu uczestniczyli goście: poseł na Sejm RP Jan Grabiec, przewodnicząca Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego Bożena Żelazowska, dyrektor Departamentu Kultury Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Paweł Cukrowski, starosta nowodworski Magdalena Biernacka, przewodnicząca Rady Powiatu Nowodworskiego Katarzyna Kręźlewicz, wicestarosta Powiatu Warszawskiego – Zachodniego Paweł Białecki, czł. Zarządu powiatu Michał Kobrzyński, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Legionowskiego Mirosław Kado i Wiesław Smoczyński, wójt Gminy Wieliszew Paweł Kownacki, przedstawicielka Gminy Jabłonna Barbara Kopcińska, radny Rady Powiatu Legionowskiego Stanisław Gołąbek.
Dyrektor Departamentu Kultury Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Paweł Cukrowski zapewniał, że współpraca była z samorządem wzorowa, a imprezy największej próby. „Czuję się dumny, jako mieszkaniec tej ziemi” – mówił życząc poszerzenia tej oferty kulturalnej w przyszłości.
Bożena Żelazowska – przewodnicząca Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego podkreślała, że Powiat Legionowski ma wybitną historię, wyjątkowe postacie, ale też te Małe – Wielkie projekty bez zaangażowania ludzi, którzy tworzyli te zdarzenia kulturalne, społeczne, sportowe nie zaistniałyby. Uczestniczyły domy kultury, organizacje pozarządowe, biblioteki, szkoły i wyzwolono ogromną oddolną energię. Zwróciła uwagę, że projekt ma za zadanie promować, wykreować, ale też sponsorować działania. Takim przykładem są wieliszewskie Promyki. Gratulowała i chwaliła cały Powiat Legionowski.
Po części oficjalnej zaproszono zebranych na fantastyczny recital jazzowej wokalistki Lory Szafran pt. „Nad ranem”, na który złożyły się liryczne, emocjonalne i poetyckie piosenki i utwory m.in. „Anioł stróż”, „Odnajdę, odnajdę”, „Wino samotnych”, „Pauzę zrób”, którą publiczność śpiewała wraz z artystką. Usłyszeliśmy również dwie piosenki napisane dla artystki przez Seweryna Krajewskiego, a na bis wg Leonarda Cohena „Alleluja”.

/J.Cz./

10 824 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
III Forum Rozwoju w Ostrowi Mazowieckiej pod znakiem innowacji

Tematem III Ostrowskiego Forum Rozwoju, które odbyły się 28 listopada 2017 r. były rozważania dotyczące innowacji w samorządzie i biznesie....

Zamknij