ggg ggg

Podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska” a Gminą Pułtusk

W ubiegły poniedziałek 6 września 2021 r. została podpisana umowa o wzajemnej współpracy pomiędzy Gminą Pułtusk, a Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska” i dotyczącej organizacji XX Światowych Igrzysk Polonijnych, które odbywać się będą w dniach 19-24 września 2021 r.

Umowa została podpisana w Domu Polonii w Pułtusku. Ze strony Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” dokument podpisał Dariusz Piotr Bonisławski – Prezes Zarządu Krajowego i Krzysztof Łachmański – Wiceprezes, a ze strony Gminy Pułtusk burmistrz miasta Wojciech Gregorczyk. Tegoroczne Jubileuszowe XX Światowe Letnie połączone będą z XX Światowymi Letnimi Igrzyskami Polonijnymi oraz imprezami związanymi z 30-leciem istnienia Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” i XXVI Polonijnym Światowym Sejmikiem Olimpijskim Polskiego Komitetu Olimpijskiego. A wszystko to włączone w program
XXIV Dni Patrona Pułtuska św. Mateusza.
W terminie późniejszym władze Stowarzyszenia zawarły jeszcze jedno porozumienie z firmą KROSS S.A. reprezentowaną przez dyrektora Andrzeja Dołęgę. To porozumienie ustalało zasady współpracy w zakresie udostępnienia sprzętu sportowego pod potrzeby XX Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych.
Historia igrzysk polonijnych rozpoczęła się w 1933 roku, kiedy w trakcie V Zjazdu Rady Organizacyjnej Polaków z Zagranicy, postanowiono zorganizować w Polsce – I Polonijne Igrzyska Sportowe. W latach 90 prof. Andrzej Stelmachowski pierwszy prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” wskrzesił Światowe Igrzyska Polonijne i trwały one do ostatnich w 2019 roku w Gdyni XIX Światowych Letnich Igrzyska Polonijnych. Obecnie w dniach
19 – 24 września 2021 r. w Pułtusku zostaną one wznowione. Stowarzyszenie spodziewa się udziału
ok. 500 uczestników z 27 krajów. Igrzyska zostały objęte patronatem honorowy Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Rywalizacja sportowa zostanie wzbogacona o program kulturalny i turystyczno – krajoznawczy.
/oprac. KW/

677 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:

Zamknij