ggg ggg ggg ggg

Pociągi SKM już kursują do Nieporętu i Radzymina!

Wraz z nadejściem Nowego Roku Radzymin i Nieporęt, po wieloletniej przerwie powróciły na kolejową mapę przewozów pasażerskich. Od czwartku, 2 stycznia uruchomione zostało połączenie Szybkiej Kolei Miejskiej, pomiędzy obydwoma miejscowościami a Warszawą.

Od czwartku, 2 stycznia 2020 r. Radzymin i Nieporęt posiadają połączenie kolejowe z Warszawą.
Wydłużenie kursów SKM linii S3, (która do niedawna kończyła swój bieg w Wieliszewie), to efekt współpracy podjętej przez burmistrza Radzymina Krzysztofa Chacińskiego i wójta Nieporętu Macieja Mazura.
Po wielomiesięcznych negocjacjach włodarzy obydwu gmin z ZTM w końcu zapadła pomyślna dla mieszkańców decyzja o uruchomieniu przejazdów Szybkiej Kolei Miejskiej na trasie: Radzymin – Wólka Radzymińska (Dąbkowizna) – Nieporęt – Legionowo – Warszawa – Lotnisko Chopina.
Pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej linii S3 kursują od poniedziałku do piątku. Z Radzymina w kierunku Warszawy odjeżdża 8 pociągów, a w przeciwnym 6.
Połączenie ma ułatwić mieszkańcom obydwu gmin dojazd do pracy, a młodzieży i studentom do szkół.
– Wierzę, że będzie to doskonała alternatywa szczególnie dla osób podróżujących na Służewiec, Mokotów, Ochotę czy Wolę – stwierdza burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński. Jednocześnie przypomina, że wybrane kursy linii S3 pojadą na trasie z Radzymina przez Legionowo, a następnie Warszawę Gdańską – Warszawę Zachodnią i Warszawę Służewiec do Lotniska Chopina.
Z Radzymina w kierunku Warszawy pociągi SKM odjeżdżają rano o godz.: 4:30, 5:29, 6:27, 7:30, a następnie o godz.: 16:30, 18:30, 19:30 i 20:28.
Natomiast z Warszawy Gdańskiej do Radzymina, przez przystanki Nieporęt i Wólka Radzymińska (Dąbkowizna), kursy zaplanowano o godz.: 4:37, 5:26, 14:27, 17:29 i 18:28. Dodatkowo, o godz. 16:20 z Warszawy Centralnej w kierunku Radzymina odjeżdża pociąg SKM oznaczony jako linia S30.
Ceny biletów są takie same, jak ceny biletów dwustrefowych w ZTM, dla pasażerów planujących systematyczne korzystanie z połączenia najbardziej opłaca się bilet okresowy.
Dojazd z Radzymina do stacji Warszawa Gdańska (warto przypomnieć, że od 15 grudnia 2019 r. pociągi SKM S3 kursują właśnie przez Warszawę Gdańską) zajmuje około 40 minut, a na lotnisko ok. 70 minut.
Wraz z uruchomieniem połączenia kolejowego, nastąpiły zmiany w rozkładach jazdy gminnej komunikacji autobusowej w Radzyminie i Nieporęcie, które mają ułatwić mieszkańcom dojazd do stacji kolejowych.
Jak poinformował burmistrz Krzysztof Chaciński, w pierwszym dniu funkcjonowania SKM, gminne busiki dowiozły na radzymiński dworzec kilkunastu chętnych. Jednakże, co ważniejsze, z samego połączenia SKM do Warszawy już w czwartek, 2 stycznia skorzystało kilkudziesięciu pasażerów.
Liczba ta z pewnością będzie rosła, a władze Radzymina już planują kolejne inwestycje, mające na celu ułatwienie mieszkańcom korzystania z istniejącej, choć mocno zaniedbanej infrastruktury kolejowej.
(Jak zapowiedziano, w 2021 r. przy stacji wybudowany zostanie parking „Parkuj i jedź”, na który gmina pozyskała 1,2 mln zł dotacji w ramach RPO Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Umowę w tej sprawie podpisano w dn. 18 grudnia 2019 r.).
/opr. R.L./

1 782 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Wróżby

Zamknij