ggg ggg ggg ggg

Po wspólnej modlitwie w Ossowie, pośmiertnie uhonorowano ks. prał. Jana Andrzejewskiego

Najważniejszym punktem obchodów 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Ossowie była uroczysta Msza Święta na terenie Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej przy Cmentarzu Bohaterów 1920 roku, którą odprawiono w niedzielny ranek, 15 sierpnia.

Liturgię w intencji wszystkich, którzy ponieśli śmierć podczas walk na ziemiach: Ossowa, Radzymina i wielu innych miejscowości, o których powinniśmy pamiętać odprawiono o godz. 9:30. Przewodniczył jej ordynariusz Diecezji Warszawsko-Praskiej JE bp Romuald Kamiński.
W homilii, biskup warszawsko-praski odwołując się do obchodzonej 15 sierpnia uroczystości Wniebowzięcia NMP , zaapelował o podążanie drogą obraną przez Matkę Bożą, a także wezwał, by wyciągnąć naukę z dziejów ojczystych wyrzekając się „wielkich grzechów”, które prowadziły nasz kraj do utraty niepodległości.
– Niech zatem to nasze dzisiejsze spotkanie modlitewne prowadzi ku umocnieniu, ku dobremu spojrzeniu w przyszłość. Pamiętamy o bohaterach, i o politykach, i o generałach, o wodzach, i o żołnierzach, i o ludności cywilnej, o tych wszystkich, którzy oddali życie, żebyśmy mogli powstać do nowego życia, rozwijać się. Niech Bóg prowadzi nas, nasz Naród, wszystkie instytucje, naszą codzienność drogami wzwyż – mówił bp Romuald Kamiński.
W tegorocznej Mszy Św. udział wzięło wielu znamienitych gości, a wśród nich m.in.: Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Błażej Spychalski, Marszałek Senior Sejmu RP Antoni Macierewicz, Posłowie: Zdzisław Sipiera i Piotr Uściński, Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Radni Sejmiku Woj. Mazowieckiego: Katarzyna Lubiak, Łukasz Kudlicki, Konrad Rytel, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Zbigniew Gryglas, Wiceprezydent M. St. Warszawy Renata Kaznowska, Starosta Wołomiński Adam Lubiak wraz z Wicestarostą Piotrem Borczyńskim i Wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Wiesławem Mędrzyckim, a także delegacje władz samorządowych miast i gmin z terenu powiatu wołomińskiego. (Zgodnie z wieloletnią tradycją wśród licznie zgromadzonych na Mszy Św. w Ossowie nie zabrakło Grupy Rowerowej z Sulejówka oraz członków Konfraterni św. Apostoła Jakuba Starszego przy Katedrze Polowej WP). Oprawę muzyczną Eucharystii zapewnił Chór Konkatedry MB Zwycięskiej „Kamionek” pod dyrygenturą Jolanty Jańczyk wraz z orkiestrą pod batutą Krzysztofa Procajło. Obecne były liczne poczty sztandarowe, Kompania Honorowa WP, harcerze, kadeci I LO PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie, a także delegacja młodzieży z MKH im. AK Ziemi Radzymińskiej.
Na zakończenie Mszy Św. odczytane zostały listy: od Prezydenta PR Andrzeja Dudy, od Premiera Mateusza Morawieckiego, od Prezesa PiS Wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego oraz od Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka.
Szczególnie wzruszającym momentem było odczytanie decyzji Ministra Obrony Narodowej o pośmiertnym nadaniu Złotego Medalu za Zasługi dla Obronności Kraju zmarłemu w marcu br. Ś.P. dziekanowi kobyłkowskiemu ks. Janowi Andrzejewskiemu.
– Ksiądz Andrzejewski był wiernym żołnierzem Rzeczypospolitej. Był wiernym synem Kościoła. Dzięki niemu i otoczeniu życzliwych mu ludzi dobrej woli, którzy przez lata z nim współpracowali, Ossów i Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej wyglądają tak pięknie. To sanktuarium stało się perłą ziemi wołomińskiej, ziemi Cudu nad Wisłą – powiedział szef BP MON Łukasz Kudlicki, składając zaszczytne odznaczenie na ręce siostry zmarłego, p. Jadwigi Wierzbickiej.
Po zakończeniu Mszy Świętej i wystąpieniach okolicznościowych zgromadzeni przemaszerowali na cmentarz poległych pod Ossowem, gdzie odbył się Apel Pamięci, salwa honorowa i ceremonia złożenia wieńców.

/opr. KW/

3 366 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Ceremonia odsłonięcia popiersia ks. płka Jana Osińskiego w Ossowie

W sobotę, 14 sierpnia w Panteonie Bohaterów na terenie Sanktuarium MB Zwycięskiej w Ossowie, dokonano uroczystego odsłonięcia i poświęcenia popiersia...

Zamknij