ggg ggg ggg

Piknik z Produktem Polskim, „Bitwa Regionów” w Zespole Szkół CKR w Starym Lubiejewie

Dnia 8 lipca 2023 roku w malowniczym parku Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Lubiejewie odbyła się impreza plenerowa „BITWA REGIONÓW” organizowana przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa przy współpracy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Współorganizatorami przedsięwzięcia były instytucje: Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi oraz Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Lubiejewie. Patronat honorowy objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

„Bitwa Regionów” to konkurs kulinarny, który corocznie angażuje przy zmaganiach o najlepszą regionalną potrawę Koła Gospodyń Wiejskich i stowarzyszenia z terenów wiejskich, promujący PRODUKT POLSKI. Idea konkursu zrodziła się z zamiłowania do polskiej kuchni regionalnej i rodzimego folkloru oraz chęci promocji polskiej żywności i szerzenia patriotyzmu konsumenckiego.
Wydarzenie uroczyście otworzyli Pan Minister Henryk Kowalczyk i Pan Senator Robert Mamątow.
Pan dyrektor Zespołu Szkół CKR w Starym Lubiejewie i równocześnie prowadzący uroczystość Roman Malicki serdecznie powitał przybyłych gości, instytucje, firmy, indywidualnych przedsiębiorców oraz wszystkich zgromadzonych.
Uroczystość tę uświetniły występy zespołów ludowych, tj. „Zespół Kwiaty Polskie”, „Żurawiacy”, „Świtanki”,
„Cyganeria”, „Ludowy Zespół Pieśni i Tańca – Wach”.
Ogromne zainteresowanie poparte gromkimi brawami towarzyszyło koncertowi kapeli ludowej „Mazowszanie”.
Ideą przyświecającą występom ludowym jest promocja muzyki i tańców charakterystycznych dla danego regionu, np. Mazowsza i Kurpiów. Żywiołowa muzyka i piękne wykonanie pieśni zespołów ludowych zachęciło zgromadzoną publiczność do wspólnego śpiewu i zabawy.
Przybyli goście mieli możliwość oglądania wystawy sprzętu rolniczego przygotowanej przez firmy zaprzyjaźnione z Zespołem Szkół CKR w Starym Lubiejewie i wystawców indywidualnych: FRICKE Maszyny Rolnicze Ostrów Mazowiecka – Autoryzowany Dealer John Deere Szymon Sasinowski, firma Contractus – dealer marki CLAAS oraz producentów rolnych: Michał Kornacki, Daniel Krajza, Mirosław Piotrowski, Grzegorz Kacprzyk, Arkadiusz Bączyk, Łukasz i Andrzej Zdziarscy, Damian Wileński.
Nie zabrakło również stoisk lokalnych przedsiębiorców, które wystawiały swoje produkty: sery, chleby, pączki, miody, rękodzieła. Produkty zachwycały wyglądem i smakiem.
Stoiska promocyjno-informacyjne miały również instytucje, które cieszyły się zainteresowaniem zgromadzonych, a ich przedstawiciele służyli rozmową i pomocą, a wśród nich: Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Zielone
Sioło, 22. Wojskowy Ośrodek Kartograficzny, 52 Batalion Lekkiej Piechoty w Komorowie, Powiatowy Urząd Pracy, Urząd Skarbowy, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, Komenda Powiatowa Policji, Samodzielny Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Ostrowi Mazowieckiej, Bank Spółdzielczy, Solana Polska Sp. z o. o., FarmNet 365, Nature House.
Wiele emocji i uwagi wzbudziło stoisko z pokazem broni strzeleckiej, a także zorganizowane zawody z broni pneumatycznej (KSS Troszyn).
Na scenie można było zobaczyć i usłyszeć młode talenty: zespół HMz_TO oraz uczennice naszej szkoły: Wioletę Frączyk i Żanetę Dziełak.
Punktem kulminacyjnym imprezy było rozstrzygnięcie konkursu BITWA REGIONÓW.
1 miejsce – KGW w Chmielewie za flaczki znad Wągrody,
2 miejsce – KGW w Wąsewie za szare kluski,
3 miejsce – KGW w Zarębach-Warchołach za kartacze.
Wyróżnienia: KGW w Tymiankach-Buciach za wiejskie pierogi z mięsem i grzybami leśnymi oraz KGW w Kępistach-Borowych za bigos z cukinii.
Pozostałe koła, które zaprezentowały swoje potrawy to: KGW w Rostkach Wielkich „Rostkowianki”, KGW w Kalinowie „Kalinowe Szpilki”, KGW w Królach Dużych.
Potrawy oceniło jury w składzie: Marta Falbowska – nauczycielka przedmiotów gastronomicznych w ZS CKR w Starym Lubiejewie, Dorota Subda – kierownik biura powiatowego ARiMR w Ostrowi Mazowieckiej, Jolanta Brzuska – kierownik placówki terenowej KRUS w Ostrowi Mazowieckiej, Paweł Smoliński – zastępca dyrektora KOWR Oddział terenowy w Warszawie.
Bogata gama smaków i zapachów oraz duże emocje towarzyszyły kulinarnemu konkursowi. Radość ze zwycięstwa została nagrodzona przez KOWR, WFOŚ, KRUS, ARMR.
Nie zabrakło miłych smacznych niespodzianek przygotowanych przez Panie z KGW, w tym z KGW Dalekie, gmina Wąsewo.
Atrakcje gastronomiczne przygotowane przez KGW spowodowały chęć odwiedzenia kącika zdrowia i wykonania analizy składu ciała przygotowanego przez Nature House.
Ważnym momentem uroczystości był pokaz ratownictwa zaaranżowany i przeprowadzony przez Powiatową Państwową Straż Pożarną w Ostrowi Mazowieckiej. Wszyscy uczestnicy z uznaniem wypowiedzieli się o działaniach profilaktycznych.
Piknik rodzinny przygotowany na terenie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Lubiejewie był dobrą okazją do pokazania nowoczesnej bazy dydaktycznej i pasji, hobby, zainteresowań nauczycieli i uczniów szkoły.
Dobra zabawa, uśmiech i radość na twarzach licznie obecnych dzieci był efektem przygotowanych atrakcji np.: „dmuchańców”, zjeżdżalni, loterii, gier i zabaw sportowych także dla młodzieży z ciekawymi nagrodami.
Zebrani mogli również podziwiać układy taneczne zaprezentowane przez zespoły mażoretek „Arabeska” działające przy Centrum Biblioteczno-Kulturalnym w Szumowie.
Gwiazdą imprezy była wokalistka Racisowa, której folkowy recital porwał tłumy gości. Swoim bogatym wokalem i barwnym występem uświetniła piknik.
Wydarzenie mogło się odbyć dzięki wsparciu finansowemu KOWR, NIDiKW oraz ZGK w Ostrowi Mazowieckiej, Panu prezesowi Bartłomiejowi Pieńkowskiemu.
Pan Dyrektor Roman Malicki podziękował wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tej uroczystości.
W sposób szczególny artystom i zespołom oraz przedstawicielom firm i osobom prywatnym. W swoim wystąpieniu podkreślił, że poznawanie tradycji, kultury i odkrywanie bogactwa regionalnej kuchni to istotny element w życiu każdego człowieka, bo „polskie i lokalne jest najlepsze”. Pogratulował zwycięzcom poszczególnych konkurencji sportowych, w których uczestnicy wykazali się wiedzą i sprawnością fizyczną oraz umiejętnościami
wokalnymi.
Podziękował wszystkim zebranym za stworzenie wspaniałej atmosfery, która towarzyszyła zgromadzonym w trakcie uroczystości i na długo pozostanie w pamięci. Do zobaczenia na następnych wydarzeniach organizowanych i współorganizowanych przez ZS CKR w Starym Lubiejewie. „Zakręć się na Lubiejewo”.
/Anna Wierzbowska, Anna Serowiecka,
Maryla Król-Jankowska
foto. KW + Ewa Zielińska/

387 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Odbudowa zabytków na terenie miasta Ostrów Mazowiecka

14 lipca w ratuszu miejskim z rąk ministra, członka Rady Ministrów Henryka Kowalczyka oraz Burmistrza Miasta Jerzego Bauera odbyło się...

Zamknij