ggg ggg ggg

Pierwszy odcinek al. Lecha Kaczyńskiego w Radzyminie oddany do użytku!

W ubiegłą środę, 29 marca odbyło się uroczyste otwarcie pierwszego odcinka al. Lecha Kaczyńskiego w Radzyminie. Będąca w fazie budowy północna obwodnica miasta realizowana jest przez Gminę Radzymin dzięki rządowemu wsparciu m.in. w ramach Funduszu Dróg Lokalnych, w wysokości ponad 20 mln złotych.

– Spełniło się moje marzenie, północna obwodnica Radzymina staje się faktem – powiedział Burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński podczas uroczystego otwarcia pierwszego odcinka al. Lecha Kaczyńskiego.
Na tę inwestycję gmina pozyskała w sumie ponad 20 mln zł dofinansowania z funduszy rządowych. W ostatnią środę marca oddano do użytku pierwszy odcinek drogi od ul. Weteranów do ul. Leśnej. Obecnie trwają prace na kolejnym odcinku, od ul. Leśnej do ul. Mokrej.
Aleja Lecha Kaczyńskiego otacza Radzymin od północy i ma docelowo połączyć okolice węzła Radzymin Północ na trasie S8 ze strefą przemysłową i wyjazdem z Radzymina w kierunku Nieporętu, z ominięciem centrum miasta. Całkowita długość nowej drogi (I i II odcinka) wynosi ponad 5 km. Na całej długości drogi jest odwodnienie, ciągi piesze i rowerowe, oświetlenie, zjazdy, itp. Obecnie wybudowano 4 ronda: pierwsze na skrzyżowaniu ul. Przemysłowej z ul. Weteranów, drugie u zbiegu ulic Przemysłowej,
al. Lecha Kaczyńskiego i ul. Wróblewskiego, trzecie na skrzyżowaniu ul. Leśnej i al. L. Kaczyńskiego i czwarte u zbiegu ulic Radzymińskiej i Mokrej. W ramach drugiego etapu inwestycji, która jest już realizowana, wybudowano już rondo w Zawadach, a wkrótce powstanie także rondo na skrzyżowaniu al. L. Kaczyńskiego i ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Starym Dybowie.
W uroczystym otwarciu pierwszego odcinka udział wzięli gospodarze: Burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński, Przewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Darka z radnymi, Zastępca Burmistrza Krzysztof Dobrzyniecki oraz zaproszeni goście. Wśród nich znaleźli się m.in.: Wiceminister Rozwoju i Technologii Piotr Uściński, Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski, (który odczytał list od Premiera RP Mateusza Morawieckiego), Dyrektor Generalna Ministerstwa Aktywów Państwowych Marzena Małek, (która przeczytała list od Wiceprezesa Rady Ministrów Jacka Sasina), Szef Gabinetu Politycznego MSWiA i radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Michał Prószyński, Starosta Wołomiński Adam Lubiak wraz z Członkiem Zarządu Powiatu Pawłem Dąbrowskim oraz Wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Cezarym Wnukiem. Obecni byli przedstawiciele UMiG Radzymin i wykonawcy: współwłaściciel firmy „Czystość” Dawid Szpański, kierownik budowy Michał Kamiński oraz Krzysztof Jaczewski.
Aktu poświęcenia inwestycji dokonał ks. Łukasz Sikorski.
– Korzyści z budowy północnej obwodnicy Radzymina są wielorakie. Najbardziej oczywiste to wyprowadzenie z centrum miasta większości ruchu samochodowego pomiędzy trasą S8, a strefą przemysłową i wyjazdem na Nieporęt. Takie posunięcie pozwoli realizować bez przeszkód plany rewitalizacji śródmieścia Radzymina i tworzenia w nim nowoczesnej przestrzeni miejskiej, przyjaznej pieszym i życiu społeczno-kulturalnemu. Nowa droga przyczyni się też do rozwoju położonych przy niej sołectw – podkreślił Burmistrz Krzysztof Chaciński.
– Dziękuję władzom Radzymina na czele z Burmistrzem Krzysztofem Chacińskim, którzy oprócz przeprowadzenia tej inwestycji oraz pozyskania i wyasygnowania na nią środków zdecydowali się, by jej patronem był właśnie Ś.P. Prezydent Lech Kaczyński. Mam nadzieję, że doczekamy czasów, że Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oraz inni politycy Platformy Obywatelskiej rządzący stolicą od lat wzorem m.in. samorządowców z Radzymina zdecydują się we właściwy sposób uczcić pamięć byłego Prezydenta Polski i Warszawy Ś.P. prof. Lecha Kaczyńskiego. Brawa dla Radzymina i Powiatu Wołomińskiego oraz rządu Prawa i Sprawiedliwości, który wsparł inwestycję – powiedział Radny Sejmiku Woj. Mazowieckiego Michał Prószyński.
– Gratuluję samorządowi, bo ta inwestycja to złożony proces finansowy, inwestycyjny oraz wykonawczy. Powstaje przepiękna arteria, północna obwodnica Radzymina im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w powiecie wołomińskim, z czego jestem bardzo dumny i cieszę się, że dziś w ten symboliczny sposób otwieramy dla mieszkańców Radzymina, ale też całego powiatu nowy wymiar komunikacyjny na terenie naszego powiatu. Jestem przekonany, że przedsiębiorcy i okoliczne firmy będą mogły się prężnie rozwijać, a to będzie przekładało się na finanse Gminy Radzymin i całego powiatu. To, że rząd Prawa i Sprawiedliwości wspiera samorządy w tak potężnych inwestycjach, gdzie sami nie bylibyśmy w stanie ich sfinansować, dowodzi właśnie tego, że spełnia marzenia Polaków – powiedział Starosta Wołomiński Adam Lubiak.
/opr. KW; foto: Gm. Radzymin, Powiat Wołomiński/

613 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Nowym Zastępcą Komendanta Powiatowego PSP w Wołominie został mł. bryg. Edward Szymankiewicz

W ubiegły piątek, 31 marca Mazowiecki Komendant Wojewódzki PSP powierzył pełnienie obowiązków służbowych na stanowisku Zastępcy Komendanta Powiatowego PSP w...

Zamknij