ggg

Pełen atrakcji piknik wojskowy „Silna Biało-Czerwona” w Ossowie

W niedzielę, 13 sierpnia w Ossowie zorganizowany został piknik wojskowy „Silna Biało-Czerwona”, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Powiatu Wołomińskiego. Wydarzenie poprzedziła uroczystość z udziałem Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, zorganizowana przed gmachem powstającego Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku.

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak wziął udział w uroczystościach przed gmachem Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Ossowie, podczas której nastąpiło otwarcie plenerowej wystawy historycznej.
– Podjęliśmy inicjatywę zbudowania Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Było wiele związanych z tym historii, ale przełamaliśmy bariery i oto proszę państwa za mną widzimy już bryłę budynku – powiedział minister Błaszczak podczas pikniku w Ossowie. – Na razie mamy wstępną wystawę tu, na planszach. Zachęcam, żeby zapoznać się z tą wystawą. Przystąpimy także do stałej wystawy. Zostały już zgromadzone eksponaty. Dziękuję tu wszystkim tym, którzy na mój apel odpowiedzieli pozytywnie i przekazali eksponaty z Bitwy 1920 roku – mówił szef MON.
W trakcie wystąpienia ministra Mariusza Błaszczaka nad głowami uczestników uroczystości w Ossowie przeleciały samoloty Wojska Polskiego, które 15 sierpnia wzięły udział w defiladzie lotniczej nad Warszawą.
– A oto nad nami przelatują samoloty, żeby uczcić dzień Wojska Polskiego, żeby również zademonstrować siłę Wojska Polskiego, żeby być dumnym z tego, że Wojsko Polskie tak wzrasta liczebnie, że Wojsko Polskie również jest wyposażane w nowoczesną broń. To są warunki, które są niezbędne do tego, żeby Polska była bezpieczna.(…) Żołnierze Wojska Polskiego nawiązują do tradycji polskiego oręża, w tym do zwycięskiej Bitwy 1920 roku.(…) Jesteśmy dumni z naszej historii. Jesteśmy dumni z postawy naszych przodków w 1920 roku. I dziękujemy dzisiejszym żołnierzom Wojska Polskiego za ich służbę – podkreślił minister M. Błaszczak.
Wydarzeniu w Ossowie towarzyszył także piknik wojskowy pod hasłem „Silna Biało-Czerwona” zorganizowany z okazji Święta Wojska Polskiego.
W ramach pikniku zorganizowano m.in.: stoiska promocyjne służb mundurowych, koncert Orkiestry Wojskowej, warsztaty edukacyjno-historyczne z rekonstruktorami (m.in. obóz wojskowy, atrakcje dla dzieci i młodzieży, kuchnia polowa), wojskowe stoisko gastronomiczne, koncert Zespołu Fabryka i występy muzyczne.
Wielkim zainteresowaniem cieszyły się pokazy nowoczesnego sprzętu wojskowego, tj. m.in.: czołg K2 GF, Leopard 2A5, KTO Rosomak, Samobieżna haubica K9, KRAB, RAK, SPZR Poprad, PDR ŻMIJA, MRAP, pojazd sanitarny, a także pokaz uzbrojenia i wyposażenia żołnierzy WP.
Ogromną popularnością cieszyło się także mobilne widowisko multimedialne „Iskry Niepodległej”.
Warsztaty edukacyjno-historyczne, koncert patriotyczny, pokaz sprzętu militarnego oraz piknik wojskowy zrealizowano w ramach projektu „Obchody 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Ossowie” dofinansowanego ze środków Biura Niepodległa w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

/opr. KW; foto: MON, Powiat Wołomiński/

230 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Biskup Romuald Kamiński w Ossowie: Na polu wielkich dziejowych zmagań sprawujemy dzisiaj Najświętszą Ofiarę Jezusa Chrystusa

Tradycyjnie, jednym z głównych punktów obchodów 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Ossowie była uroczysta Msza Święta na terenie...

Zamknij