ggg ggg

Owocny spór o projekt „Muzeum – Dom Rodziny Pileckich”

Podczas ostatniej XVII sesji Rady Miasta, która odbyła się 9 marca 2016 r. nieoczekiwanie jeden z punktów spowodował wielka dyskusję.

 

DSCF2577

Było to zdarzenie dość nieoczekiwane, tym bardziej, ze w związku z tym punktem ostrowscy radni mieli gościa – dr Magdalenę Gawin – podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którą na sesję zaprosił burmistrz Jerzy Bauer. Inicjatywa miasta wydaje się ze wszech miar pozytywna. Jak się jednak okazało pomysłowi wykupienia domu przy ul. Warszawskiej należącego do rodziny Ostrowskich, z której wywodziła się Maria – żona rotmistrza Witolda Pileckiego i stworzeniu tam muzeum, część radnych z klubu KWW Zbigniewa Kamińskiego jest niechętnych.
– Pilecki to bohater formatu światowego – mówiła wiceminister dr Magdalena Gawin. Podkreślała, że Ostrów Mazowiecka może być dumna z tego, że taka postać miała silne związki miastem. W Ostrowi Mazowieckiej rtm. Witold Pilecki wziął ślub z Marią Ostrowską, w obecnym kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W Ostrowi Mazowieckiej mieszkały jego dzieci, a on sam wielokrotnie spotykał się tutaj z rodziną. Na upamiętnieniu bohaterskiej postaci Rotmistrza miasto zyska nie tylko w sposób symboliczny, ale wymierny w postaci promocji miasta, czy wzrostu świadomości historycznej oraz poziomu edukacji dzieci i młodzieży szkolnej.
Dom przy ul. Warszawskiej jest do sprzedania. Według burmistrza miasto wykupiłoby tę posesję i urządziło tam muzeum, a pieniądze mogłyby pochodzić z funduszy unijnych. Inicjatywa miasta spotkała się z bardzo pozytywnym odzewem ze strony resortu kultury – Ministerstwo Kultury deklaruje chęć pomocy finansowej, zapewnienia odpowiednich kadr i wyszkolenia ich – powiedziała wiceminister dr Magdalena Gawin.
Te deklaracje bardzo ucieszyły burmistrza Jerzego Bauera, gdyż miasto wystąpiło do ministerstwa o pomoc jedynie w zakupie nieruchomości. Jak się okazuje pomoc będzie też w urządzeniu muzeum, a także w pokrywaniu przez kilka lat części kosztów jego utrzymania. Nieco też się Pani Wiceminister zdziwiła, gdy okazało się, że radni niechętni powstaniu muzeum chcieliby całkowicie przerzucić utworzenie i prowadzenie muzeum w tym domu na barki państwa. Jak zauważyła, to lokalna społeczność powinna tworzyć i zabiegać o zbiory, bo to miejscowym powinno zależeć na zachowaniu kawałka niezwykłej historii ich miasta. Mimo długiej dyskusji Rada Miasta podjęła uchwały, które umożliwią zakup historycznej nieruchomości i utworzenie w niej instytucji muzealnej, zajmującej się upamiętnianiem postaci rotmistrza Witolda Pileckiego. Za jego utworzeniem głosowało 10 radnych, 6 było przeciwnych, 3 wstrzymało się.
Na tej samej sesji radni przyjęli przez aklamację uchwałę o nadanie pośmiertnie Marii i Witoldowi Pileckim tytułów Honorowego Obywatela Miasta. /Janina Czerwińska/

 

Galeria Zdjęć

2 080 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Burmistrz Elżbieta Radwan: sprawa RiPOK została zgłoszona do prokuratury

W ubiegły wtorek, 8 marca w Urzędzie Miejskim w Wołominie, podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej, burmistrz Elżbieta Radwan wydała oświadczenie...

Zamknij