ggg ggg

Optymistyczne śniadanie biznesu z samorządem

1 grudnia 2016 r. po raz kolejny samorządowcy Kobyłki spotkali się z lokalnymi przedsiębiorcami w ramach cyklu konsultacji pod nazwą „Śniadanie z biznesem”.

 

dscf8922

 

Raz na kilka miesięcy, w trakcie dwóch kadencji burmistrza Kobyłki Roberta Roguskiego, odbywają się spotkania na bieżące tematy dotyczące miasta, gminy i nowych wyzwań stojących przed samorządem i przedsiębiorcami. Na piątkowe śniadanie „u Kucharzy pod Kobyłą” zaprosił lokalnych biznesmenów oraz media burmistrz Miasta Kobyłka Robert Roguski i przewodnicząca Rady Miasta Kobyłka Ewa Jaźwińska. Burmistrz Kobyłki przywitał serdecznie wszystkich zebranych przedsiębiorców, radnych, pracowników Urzędu Miasta Kobyłki, media i gości.
Obecni byli również przedstawiciele władz z Ukrainy z zaprzyjaźnionego miasta Szumsk w obwodzie tarnopolskim.
Następnie został zaprezentowany film o Kobyłce, który zachwycił panoramą miasta wykonaną z lotu ptaka. „Miasto się rozrasta, przybywa coraz więcej mieszkańców” – mówił burmistrz Robert Roguski. „Nie ma rozwoju bez przedsiębiorców” – podkreślał. „Pamiętamy, że Państwo płacą podatki, że dajecie pracę, inwestujecie”. Zaproponował, aby zgłaszali swoje przemyślenia, uwagi i propozycje. Jak podkreślano dobrze, że spotkania stały się tradycją, bo współpraca samorządu z biznesem może przynieść Kobyłce tylko korzyść. Burmistrz Robert Roguski po projekcji filmu pochwalił się osiągnięciami Kobyłki. Samorząd otrzymał wyróżnienie w konkursie Eko-Miasto za przeprowadzenie termomodernizacji wszystkich budynków publicznych oraz nagrodę „Inteligentnego Rozwoju 2016” za zrównoważony rozwój miasta otrzymany na podsumowaniu w Rzeszowie. Podkreślał, że Kobyłka jest pionierem w nawiązywaniu partnerstwa publiczno – prywatnego. Obserwuje się lawinowy przyrost mieszkańców, a ilość oddawanych mieszkań plasuje Kobyłkę na drugim miejscu w rejonie. Pierwszy raz budżet samorządu przekroczy kwotę 100 mln zł. Kluczowe inwestycje: S8 autostrada i węzeł Kobyłka ma zostać oddany w lipcu 2017 r., a kolej – modernizacja trasy E-75 „Rail Baltica”: przejazdy w tzw. „starych śladach” i tunel (pod torami) oraz wiadukt (za Ossowem) mają być wykonane w 2019 r. Wyliczając inwestycje już zrobione, przedstawił dwie ogromne, nowe tj. rozbudowa PIT-RADWAR (zbrojeniówka) oraz Nuctech (chiński partner produkujący m.in. skanery na lotniskach, dla tirów, itp.) oraz inne możliwości, które otwierają Kobyłkę na eksport.
Tym razem na śniadanie przyjęli również zaproszenie goście specjalni. Andrzej Czajkowski z wydziału promocji gospodarczej Miasta Stołecznego Warszawy i Paweł Oleszczuk z firmy doradczej PWC Polska, którzy przekazali informację o stopniu zaawansowania projektu „Internacjonalizacja MŚP na terenie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych”. Pierwszy z Panów przedstawił wyniki diagnozy potencjału eksportowego dla MŚP z aglomeracji warszawskiej, czyli 39 gmin (w tym Kobyłki) i Warszawy oraz strategię udziału i zakresu działań do marca 2017 r., oraz dalej od połowy 2017 do 2022 dotyczących promocji przedsiębiorstw, udziału w targach, wsparcia dla przedsiębiorców. Drugi z Panów przedstawił diagnozę potencjału regionu m.in. Kobyłki oraz wnioski. Na I miejscu w Kobyłce jest eksport do Belgii, dalej do Niemiec i Francji oraz Rosji i Ukrainy.
Jolanta Olszewska reprezentująca Biuro Strategii Inwestycyjnych przedstawiła sprawy związane z rewitalizacją, omówiła program napisany w związku z otrzymaniem środków na rewitalizację Kobyłki pod kątem problemów społecznych. Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Wołominie Jolanta Tlaga zaprezentowała możliwości współpracy z przedsiębiorcami celem zatrudnienia osób bezrobotnych. Jarosław Małyszko doradca podatkowy zaprosił przedsiębiorców do korzystania z nowego portalu zajmującego się tymi problemami. Janusz Cieślak prezes Stowarzyszenia Europejskiego Klubu Biznesu oferował pomoc dla biznesu w nawiązywaniu kontaktów krajowych i zagranicznych oraz ofiarował zebranym wydany po Gali 2015 r. specjalny biuletyn, gdzie również Miasto Kobyłka prezentowało swoje atuty rozowjowe.
Po oficjalnych prezentacjach przyszedł czas na pytania, wnioski i rozmowy bezpośrednio pomiędzy przedsiębiorcami. Kolejne spotkanie zaplanowano na wiosnę przyszłego roku.

/Janina Czerwińska/

Galeria Zdjęć

2 075 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Dlaczego Dębinki? – związki Cypriana Kamila Norwida z ziemią zabrodzką

2 grudnia 2016 r. z inicjatywy wójta gminy Zabrodzie i prezesa Fundacji Museion Norwid zaproszono znawców i sympatyków twórczości C....

Zamknij