ggg
ggg ggg

Okrojone obchody Święta Niepodległości

Tegoroczne obchody 102. rocznicy Odzyskania Niepodległości miały w Łochowie zupełnie inny przebieg niż w latach ubiegłych.

Zabrakło przemarszu pocztów sztandarowych i mieszkańców ulicami Łochowa pod pomnik jednego z twórców Niepodległej – Ignacego Jana Paderewskiego. Nie odbyła się też uroczysta Sesja w trakcie, której co roku decyzją Kapituły Medalu Heleny i Ignacego Jana Paderewskich wręczane były medale osobom zasłużonym dla rozwoju Ziemi Łochowskiej. Wyróżnienie to przyznawane jest w Łochowie od roku 1999. W tym roku Kapituła w składzie: Robert Gołaszewski, Sławomir Ryszawa, Tadeusz Krupa, Małgorzata Siuchta, Artur Lis, Małgorzata Kozioł, Małgorzata Łotarska, Marek Górniaczyk i Alina Grądzka 19 października zebrała się na posiedzeniu i postanowiła przyznać medale następującym osobom:
Robert Lipka – w kategorii Zasłużony dla kultury;
Danuta Bożena Ładniak – Nauczyciel roku;
Zuzanna Bańska – Samorządowiec roku;
Aldona Porydzaj – Wychowawca – Przyjaciel Dzieci i Młodzieży;
Renata Zapaśnik – Wychowawca – Przyjaciel Dzieci i Młodzieży;
Małgorzata Strąk – Wolontariusz roku.
Grupa wolontariuszek zaangażowana w pomoc bezdomnym zwierzętom: Małgorzata Kowalska, Grażyna Dzięcioł, Marta Powierża, Łucja Lenartowicz – Wolontariusz roku
Dr Janina Puścion-Roszkowska – Zasłużony dla ochrony zdrowia
Mirosław Widlicki – Zasłużony dla Ziemi Łochowskiej
Jerzy Derlicki – Nadleśniczy – Zasłużony dla Ziemi Łochowskiej.
Członkowie Kapituły ustalili, że wobec obowiązujących obecnie przepisów sanitarnych związanych z epidemią koronawirusa medale zostaną wręczone w pierwszym możliwym terminie.
W niedzielę, 11 listopada Przewodniczący Rady Miejskiej Sławomir Ryszawa, Burmistrz Robert Gołaszewski i Zastępca Burmistrza Małgorzata Łotarska wzięli udział we Mszy Św. w intencji Ojczyzny, którą w parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Kamionnie odprawił Ks. Marian Dobrowolski. Proboszcz tej parafii w homilii wielokrotnie wspominał, jak ważna jest pamięć o tych, którzy za wolną Polskę poświęcali swoje życie. Mówił, że należy się szczególna wdzięczność tym pokoleniem naszych rodaków, którzy przez 123 lata niewoli potrafili w kolejnych pokoleniach zachować i przekazać ducha narodu. Zaraz po zakończeniu Eucharystii samorządowcy w imieniu mieszkańców złożyli kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, a w samo południe wzięli udział w Mszy Św. w intencji Ojczyzny, którą w parafii p.w. Niepokalanego Serca NMP w Łochowie odprawił Ks. Przemysław Łoza. Po jej zakończeniu przedstawiciele władz złożyli kwiaty pod pomnikiem I.J. Paderewskiego.

/Gmina Łochów/

387 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:

Zamknij