ggg ggg ggg ggg

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej rozstrzelanie braci Brejnakowskich pod Udrzynem

16 września 2022 r. w lesie pod Udrzynem została odsłonięta tablica upamiętniająca rozstrzelanie braci Antoniego i Stefana Brejnakowskich przez niemieckich żandarmów 3 marca 1943 r.

W uroczystości wzięły udział poczty sztandarowe ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Porębie, Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Leśnej Placówki AK „Mrowisko” w Knurowcu, Szkoły Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Nowych Budach, władze samorządowe na czele z wójtem gminy Brańszczyk prof. Wiesławem Przybylskim, radnymi Rady Gminy, dzieci i młodzież ze szkoły w Porębie oraz mieszkańcy lokalnych miejscowości na czele z sołtysami. Honorowe miejsce podczas uroczystości zajęła rodzina zamordowanych oraz inicjator wydarzenia prof. Stanisław Białousz.
Rys historyczny wydarzenia i biografię pomordowanych przedstawił Sławomir Gałązka. Mszę Świętą w intencji braci Brejnakowskich odprawił
ks. proboszcz Andrzej Grzybowski, który również dokonał aktu poświęcenia tablicy i odnowionego krzyża. Aktu odsłonięcia tablicy dokonali Stanisław Brejnakowski (syn zamordowanego Stefana) i Sławomir Brejnakowski (wnuk Antoniego).
Chór szkolny ze szkoły w Porębie pod kierunkiem Michała Sitka zaprezentował kilka utworów patriotycznych wprowadzając zebranych w klimat wydarzeń wojennych. Do osobistych rodzinnych wspomnień odwołał się w swoim przemówieniu prof. Stanisław Białousz mówiąc o żonach i dzieciach pomordowanych, podkreślając w jak ciężkich czasach przyszło im żyć i zmagać się z trudami życia codziennego w komunistycznej Polsce. W imieniu rodziny podziękowania wyraził Stanisław Brejnakowski, który ze wzruszeniem dziękował wszystkim za uczczenie pamięci ojca i wuja.
Po uroczystym złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy przez delegacje m.in. samorządowe, rodzinne, szkolne i strażackie zgromadzeni goście mogli rozgrzać się gorącym posiłkiem przygotowanym przez szkołę podstawową w Porębie.
Organizatorami uroczystości byli: Gmina Brańszczyk, Parafia pw. Świętej Barbary w Porębie i Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka, a nad bezpieczeństwem wydarzenia czuwały Ochotnicze Straże Pożarne z Udrzyna, Poręby i Tuchlina.

/GCKSiT w Brańszczyku/

2 261 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Upamiętnienie 83. rocznicy zdradzieckiej napaści sowieckiej na Polskę

17 września 2022 r. przy pomniku Gloria Victis w Wyszkowie mieszkańcy Wyszkowa przypomnieli haniebną datę 17 września 1939 r., kiedy...

Zamknij