ggg ggg

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Serocku z udziałem gości z Ukrainy

Tegoroczne Narodowe Święto Niepodległości w Serocku, uczczono wspólnie z gośćmi z Ukrainy. Podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w Serocku, podpisane zostały porozumienia o współpracy z ukraińskimi gromadami Opishnia oraz Wielki Byczków.

Ubiegłopiątkowa LXI sesja, którą w serockim ratuszu poprowadził Przewodniczący Rady Miejskiej Mariusz Rosiński rozpoczęła się przemówieniami: Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Piotra Uścińskiego, a także Przewodniczącego Rady Miejskiej i Burmistrza Miasta i Gminy Serock Artura Borkowskiego. Następnie prelekcję pt. „Legiony Polskie 1914-1918 – ludzie i wydarzenia” wygłosił dr Mirosław Pakuła.
W tym wyjątkowym dniu odwiedziło nas wielu wspaniałych gości. Głos zabrała jako pierwsza Tamila Shutak – Pierwszy Sekretarz Ambasady Ukraińskiej w RP, która przekazała życzenia z okazji Narodowego Święta Niepodległości od Ambasadora Ukrainy w RP Wasyla Zwarycza. Głos zabrali także Poseł na Sejm Kinga Gajewska, Przewodniczący Gromady Opisznia Mykola Riznyk, Przewodniczący Gromady Wielki Byczków Oleg Bursa oraz Prezes Zarządu ukraińskiej organizacji społecznej Centrum Rozwoju Samorządu Lokalnego – Diana Barynova.
Nietrudno się domyślić, jakie emocje towarzyszyły wszystkim uczestnikom sesji, wywołane przez kontekst odzyskania niepodległości przez Polskę oraz trwającą na Ukrainie wojnę. Nasi ukraińscy goście podziękowali wszystkim za wsparcie, jakiego udzielamy ich rodakom, za schronienie w naszej gminie i kraju. Ich serca są pełne wdzięczności za otwartość i braterskie zaangażowanie w pomoc uchodźcom, a także pełne nadziei, woli zwycięstwa oraz powrotu do wolnej i bezpiecznej Ukrainy.
Podczas sesji, Rada Miejska podjęła jednogłośnie dwie uchwały, dotyczące nawiązania współpracy z gromadami z Ukrainy – Opisznia i Wielki Byczków. Podpisano także porozumienie z ukraińską organizacją społeczną „Centrum Rozwoju Samorządu Lokalnego”.
Burmistrz podziękował organizacjom, które od samego początku wojny silnie angażowały się w niesienie pomocy ukraińskim uchodźcom: Stowarzyszeniu Pomocna Dłoń Serock, Pracownikom Centrum Szkoleniowego Orange w Serocku i Integracyjnego Centrum Opieki, Wychowania i Terapii KKWR, których przedstawiciele gościli na sesji.
Uroczystość była także okazją do złożenia podziękowań i wyróżnień osobom zasłużonym dla Miasta i Gminy Serock – Pani Mirosławie Sujkowskiej, działaczce na rzecz serockich seniorów, a także Paniom: Irenie Buczyńskiej i Marzenie Pietkiewicz za działania na rzecz kultury. Wręczono również pierwsze dowody osobiste mieszkańcom Serocka, Pani Katarzynie Roman oraz Panu Jakubowi Gralewiczowi.
Na koniec sesji wystąpił Pan Aleksander Gadżanow, nasz bułgarski przyjaciel, który wspiera nas we współpracy z bułgarską gminą Dryanovo, przekazując życzenia Polakom i Ukraińcom.
Po sesji odbyło się uroczyste wciągnięcie flagi Ukrainy na maszt, Msza Św. w kościele parafialnym w Serocku, a także apel pamięci przy ratuszu, podczas którego po odśpiewaniu hymnu RP podniesiono na maszt polską flagę. Podczas apelu żołnierze z CSŁII w Zegrzu oddali salwę honorową, pod tablicą pamięci złożono wiązanki i zapalono znicze, a na rynku można było obejrzeć sprzęt wojskowy.
/opr. KW; źródło: UMiG Serock/

489 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Narodowe Święto Niepodległości w Radzyminie

Tegoroczna uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Radzyminie, odbywająca się na Placu Tadeusza Kościuszki stała się okazją do oddania...

Zamknij