ggg ggg

Obchody ku pamięci żołnierzy w 94. rocznicę „Cudu nad Wisłą” (19.08.2014)

13 sierpnia br. przy Pomniku Obrońców Ojczyzny 1920 w Tłuszczu odbyły się uroczystości upamiętniające jedną z najważniejszych bitew w całej historii ludzkości – Bitwy Warszawskiej 1920 r. Tradycyjnie obchodzono również Święta Wojska Polskiego.

dscf7100

O godzinie 17: 00 odprawiona została Msza św. polowa celebrowana przez ks. Dziekana Władysława Trojanowskiego w asyście Chóru Miejskiego LUX MEA. Tłumnie przybyli mieszkańcy Tłuszcza, goście, kombatanci i samorządowcy gminy Tłuszcz i powiatu wołomińskiego. Warto przytoczyć słowa burmistrza Tłuszcza Pawła Bednarczyka:
„94 lata temu Wojsko Polskie na czele ze zwycięskim wodzem marszałkiem Józefem Piłsudzkim zatrzymało i zwyciężyło milionową nawałę Armii Czerwonej, ratując nie tylko Polskę, ale i całą Europę przed niewolą oraz wprowadzeniem systemu komunistycznego. Bitwa Warszawska 1920r., zwana też „ Cudem nad Wisłą”, ocaliła nie tylko odzyskaną niedawno polską niepodległość. Była to jedna z trzech najważniejszych bitew XX wieku, a zarazem jedna z decydujących w całej historii ludzkości. Jej bohaterami, prawdziwymi twórcami zwycięstwa, byli żołnierze Wojska Polskiego, którzy ruszyli w bój o wszystko. Solidarność i ofiarność całego społeczeństwa, które w tym dramatycznym momencie porzuciło spory i podziały, skupiając się wokół obrony niepodległości kraju i budowy siły polskiej armii, wznosząc się ponad większość podziałów politycznych, sprawiły, że wygrano walkę, której rozstrzygnięcie pozornie było przesądzone. Do wojska, aby walczyć w obronie Warszawy i Ojczyzny, zgłaszały się rzesze ochotników z różnych warstw społecznych: robotnicy studenci, chłopi, inteligenci itd. – wszyscy oni w tym momencie nie patrzyli na swoje przekonania. Ważniejsze było dobro wspólne, któremu na imię Polska. Młodzież, która nie osiągnęła wieku poborowego dodawała sobie lat, aby tylko móc walczyć za Ojczyznę. Papież Jan Paweł II wielokrotnie nawiązywał do bezprecedensowego znaczenia Bitwy Warszawskiej. Modląc się na grobach poległych w obronie Ojczyzny żołnierzy Wojska Polskiego na cmentarzu w Radzyminie, powiedział: „Cud nad Wisłą i zwycięstwo nad Armią Czerwoną to ważna data w naszej narodowej historii. Było to wielkie zwycięstwo wojsk polskich, tak wielkie, że nie dało się tego wytłumaczyć w sposób czysto naturalny i dlatego nazwane zostało Cudem nad Wisłą. Była to wielka bitwa historyczna o naszą i waszą wolność, naszą i Europy. Myślimy o żołnierzach, o oficerach, myślimy o wielkim wodzu marszałku Józefie Piłsudzkim, o wszystkich, którym zawdzięczamy to zwycięstwo. Poległych polecamy miłosierdziu Bożemu”. W tych sierpniowych dniach decydował się nie tylko los naszego kraju, ale i całego kontynentu. Była to chwila wielkiej narodowej próby, którą Polacy przebyli zwycięsko. Wielka, wspaniała lekcja 15 sierpnia 1920 roku powinna być dla nas zawsze aktualna i pouczająca. Niepodległa Rzeczpospolita i my, współcześni Polacy, winni jesteśmy weteranom walk o niepodległość najwyższą wdzięczność i szacunek. Jest to nie tylko dzień wspomnień o bohaterach polskich wojen, ale także dzień, w którym oddajemy cześć obrońcom naszej niepodległości. Mieszkańcom oraz wszystkim zgromadzonym życzę, by ten dzień był dla nas wszystkich świętem patriotyzmu i dniem przepełnionym dumą i radością”.


Po apelu poległych, który odczytał Andrzej Kruk, złożono wieńce i oddano hołd wszystkim poległym żołnierzom. Następnie, przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej, zgromadzeni goście przemaszerowali do Społecznego Muzeum Ziemi Tłuszczańskiej, gdzie odbyło się otwarcie wystawy „Galeria tłuszczańska”. Bardziej lub mniej wiernie przedstawione zostały czarno-białe portrety sprawujących władzę w Gminie Tłuszcz od czasów II Wojny Światowej. Autorką prac jest mieszkanka Tłuszcza Agata Jędrysiak. Otwarcia wystawy dokonał Tadeusz Sasin, a podziwianie prac zostało poprzedzone interesującą prelekcją historyczną w wykonaniu Jarosława Stryjka.
/J.Cz./

Galeria zdjęć

1 853 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak co roku, 15 sierpnia przyszliśmy do mauzoleum radzymińskiego na polską lekcję historii, na polską lekcję patriotyzmu… (19.08.2014)

,,Było to wielkie zwycięstwo wojsk polskich, tak wielkie, że nie dało się go wytłumaczyć w sposób czysto naturalny i dlatego...

Zamknij