ggg ggg ggg ggg

Obchody Dnia Patrona SP nr 2 w Łochowie w wyjątkowej oprawie i w szczególnym Dniu Dziecka – 1 czerwca 2021 r.

Obchody dnia Patrona Szkoły nr 2 w Łochowie im. Janusza Korczaka w bieżącym roku były wyjątkowe i bardzo szczególne, nie tylko ze względu, że zniesienie obostrzeń sanitarnych pozwoliło na uroczystości z udziałem uczniów oraz gości. Na budynku szkoły powstał specjalny mural upamiętniający patrona szkoły Janusza Korczaka wśród dzieci, którego uroczyste otwarcie nastąpiło właśnie 1 czerwca 2021 r. Data została wybrana nieprzypadkowo, bo obchodzimy wtedy Dzień Dziecka, który nierozerwalnie wiąże się z Januszem Korczakiem i Jego heroicznej postawie, umiłowaniem swoich podopiecznych oraz wszystkich dzieci.

Mural, który w wyjątkowy sposób ozdobił front budynku Szkoły Podstawowej nr 2 w Łochowie powstał z inicjatywy i pomysłu Dyrektora Miejskiego i Gminnego Ośrodka Kultury w Łochowie Artura Lisa i we współpracy z Dyrekcją Szkoły na czele z dyrektor Renatą Jaczewską. Powstał olbrzymi piękny mural z wizerunkiem Patrona Szkoły Janusza Korczaka i obok z grupką dzieci, zrealizowany przez studentów III roku Wydziału Artystycznego na UMCS z Lublina pod kierunkiem doktora sztuk pięknych, malarza i muralisty pana Rafała Roskowińskiego.
Na uroczyste Odsłonięcie muralu przybyli zaproszeni goście: Anna Remiszewska- adiunkt w Dziale Edukacji Muzeum Treblinka, Marek Renik – z-ca Starosty Węgrowa, Sławomir Ryszawa – przewodniczący Rady Miejskiej w Łochowie, Robert Gołaszewski – Burmistrz Łochowa, Małgorzata Łotarska – z-ca Burmistrza Łochowa, Dominika Martoń-Jaroszewska – przewodnicząca Komisji Oświaty, Jacek Niewiadomski – dyrektor CUW, Artur Lis – dyrektor Miejskiego i Gminnego Ośrodka w Łochowie, Adam Mioduszewski – dyrektor SP3 w Łochowie, Renata Zapaśnik – dyrektor SP w Ostrówku, Agnieszka Pyźlak – dyrektor SP Kamionna, Tadeusz Krupa – były dyrektor szkoły w lata dziewięćdziesiątych.
Odsłonięcie muralu, czyli przecięcie imponującej biało – czerwonej szarfy (barwy narodowe) dokonała uczennica szkoły Natalia Powierża w asyście burmistrza Roberta Gołaszewskiego, dyrektor placówki Renaty Jaczewskiej oraz dyrektora MiGOK Artura Lisa.
Tak uroczysta okazja nie mogła obyć się bez przemówień gości i gospodarzy skierowanych do wszystkich zgromadzonych. Na temat Patrona Szkoły i przebiegu procesu wyboru właśnie Janusza Korczaka na patrona i skromnych uroczystościach w ubiegłym roku mówił a Dyrektor Szkoły, a uczniowie Aleksandra Gulska i Bartosz Małecki zaśpiewali specjalną piosenkę o Korczaku. Po przecięciu wstęgi głos zabrał pomysłodawca muralu Artur Lis dyrektor MiGOK w Łochowie podkreślając jak ważnym prezent jest mural wspaniałego człowieka, wyjątkowej postaci, twórcy praw dziecka –Janusza Korczaka przekazano społeczności szkolnej. Mówiąc na temat twórców muralu zachęcał do późniejszego wysłuchania koncertu składającego się z trzech utworów z okresu II RP tzw. „klezmerskiej” muzyki polskich Żydów.
Kilku słów do uczniów skierował wicestarosta Marek Renik dziękując za możliwość udziału zwrócił uwagę, że Patron na muralu ma dobre, ciepłe oczy i takie też oczy mają uczestniczące w uroczystości dzieci z Łochowa. Z kolei burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski podziękował osobom zaangażowanym w wyborze patrona dla łochowskiej szkoły, a za pomysł muralu dyrektorowi Arturowi Lisowi. „Jak się okazuje, Łochów muralem stoi” – mówił Burmistrz odnosząc się do wcześniejszych prac oraz tych nowych, które niebawem będą odsłaniane na terenie gminy. Krótką historią Janusza Korczaka przedstawiła Anna Remiszewska- adiunkt w Dziale Edukacji Muzeum Treblinka. Podkreśliła też symboliczne upamiętnienie w Muzeum, Janusza Korczaka i jego dzieci, które zginały zamordowane przez Niemców, jako jedynych, jedynym oznakowanym kamieniem, wyróżniającym się spośród 17 tysięcy kamieni na terenie muzeum poświęconych straconym w Tręblince. Wystąpiła również dzieckując w imieniu społeczności szkolnej – Pamela Skonieczna – przewodnicząca rady uczniowskiej. Na temat przeszłości i swojego udziału w życiu szkoły mówił Tadeusz Krupa były dyrektor szkoły, który mówił m.in. o swoje pracy nad kroniką szkolna, jako uczeń i docenienie konik, które odnalazł później opisujących życie szkoły i historię społeczności. O patronie szkoły Januszu Korczak i tego, co nas uczyła historia jego życia oraz tego jak wiąże się to z obchodzonym również 1 czerwca Dniem Dziecka podzieliła się z zebranymi Dominika Martoń-Jaroszewska – przewodnicząca Komisji Oświaty Rady Miejskiej w Łochowie.
Obchody były okazją do rozdaniu nagród Laureatom Konkursu Recytatorskiego „Warszawska Syrenka”, które wręczyli: Burmistrz Łochowa, dyrektor Artur Lis i Aneta Kowalczyk -prowadząca konkurs z ramienia MiGOK.
Uczniowie szkoły zaprezentowali się również w Happeningu. Podczas piosenki o Januszu Korczaku dzieci weszły z napisem „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”, a następnie dali popis swoich umiejętności recytatorskich i aktorskich. Oprócz występów, zaproszeni goście zostali odznaczeni Orderem Uśmiechu za zjedzenie kawałka cytryny. Nie było przegranych, wszyscy zostali nagrodzeni. Brawo! Trzeba podkreślić, że nie zapomniano o dzieciach tak w ogólności, bo z okazji Dnia Dziecka na placu szkolnym już po zakończeniu obchodów przygotowano olbrzymie dmuchańce, zjeżdżalnie, bungie oraz ciepły posiłek, watę cukrową oraz popcorn.
Artystycznym wydarzeniem tego szczególnego dnia był Koncert Jerzego Mazzolla i Michała Szturomskiego z gościnnym udziałem Franciszka Pospieszalskiego. Koncert świetnie wpisał się w klimat uroczystości, ponieważ był to koncert muzyki klezmerskiej, niegdyś muzyka ta związana była z żydowskimi obrzędami religijnymi, która z czasem przerodziła się w muzykę rozrywkową, grywaną podczas żydowskich ślubów i uroczystości.
/Janina Czerwińska,
foto. KW + MiGOK/

2 436 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
XXVIII Ogólnopolski Festiwal Piosenki lat 60 i 70 pt. „Powróćmy do piękna w słowie i muzyce”

W dniach 02-03 czerwca 2021 r. tradycyjnie już w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik” rozgościł się Festiwal zorganizowany przez Andrzeja Rębowskiego...

Zamknij