ggg ggg

Obchody 72. rocznicy Powstania Warszawskiego

1 sierpnia 1944 r. rozpoczęła się największa akcja zbrojna Warszawy okupowanej przez Niemców. 1 sierpnia 2016 r. my dziś w Wyszkowie, tak samo jak w całej Polsce oddajemy hołd powstańcom.

 

3333

1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców, która trwała ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.
O 17.00 w godz. „W”, o której 72 lata temu wybuchło powstanie warszawskie w stolicy zabrzmiał dźwięk syren. Na minutę w hołdzie uczestnikom zrywu. Na ulicach przystanęli przechodnie, zatrzymały się samochody. Podobnie było w Wyszkowie, gdzie obok ronda przy zbiegu ulic Pułtuskiej i gen. J. Sowińskiego odbyły się obchody kolejnej rocznicy Powstania Warszawskiego. Mieszkańcy Wyszkowa, przedstawiciele samorządów, środowisk kombatanckich, harcerzy, lokalnych zarządów partii politycznych, organizacji pozarządowych, sportowych m.in. Bugu Wyszków i kibiców oraz Młodzieży Wszechpolskiej zgromadzili się, aby oddać hołdu powstańcom w 72. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystość odbyła się przed pomnikami „Rajski Ptak” i „Gloria Victis”. W imieniu gospodarza miasta głos zabrała z-ca burmistrza Wyszkowa Aneta Kowalewska, następnie na temat powstania, roli i znaczenia zrywu polskiego podziemia mówił przewodniczący zgromadzenia Karol Dądera reprezentujący Młodzież Wszechpolską. Zapewniał, że będą bronić dobrego imienia powstańców, opluwanych i przemilczanych przez poprzednie władze. Kultywować zaś będą wartości wyznawane przez powstańców zgodnie z hasłami: Bóg – Honor – Ojczyzna. Zgromadzeni wysłuchali wiersza lokalnego poety Mieczysława Joniuka pt. „Warszawskie powstanie”. Uroczystości zakończyło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem przez delegacje samorządowe, kombatanckie i społeczne.
Stowarzyszenie Kulturalno-Alternatywne „Pepisko” wyszkowskie obchody 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego wzbogaciło o nowy element. Instytut Pamięci Narodowej wyszedł z ogólnopolską inicjatywą – Akcja „Burza” – Bitwa o Polskę. W dniu rocznicy 1 sierpnia w godzinach 16.00-18.00 przy pomniku Gloria Victis w Wyszkowie Stowarzyszenie „Pepisko” we współpracy z Wyszkowskim Ośrodkiem Kultury „Hutnik”, jako lokalny partner Instytutu Pamięci Narodowej, zrealizował akcję „Pokaż, że pamiętasz”. Uczestnicy wyszkowskich uroczystości otrzymali pamiątkowe gadżety przypominające o akcji „Burza” oraz Powstaniu Warszawskim. Były to:
– Filcowa naklejka przedstawiająca symbol Polski Walczącej, którą można nakleić na ramię, czapkę, plecak etc.
– Trwała i odporna na warunki atmosferyczne naklejka na samochód.
– Biało-czerwona opaska odblaskowa.
Ogólnopolska akcja objęta została patronatem honorowym Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
/J.Cz./

 

Galeria Zdjęć

1 961 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Barykada na ul. Żelaznej – mieszkańcy Wołomina oddali hołd Bohaterom Powstania Warszawskiego

W miniony poniedziałek, 1 sierpnia o godzinie 17:00 mieszkańcy stolicy powiatu wołomińskiego na czele z burmistrz Elżbietą Radwan oddali hołd...

Zamknij