ggg ggg ggg

Obchody 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz Święto Wojska Polskiego połączone z radosnym piknikiem sportowo – rekreacyjnym na przystani w Brańszczyku

Oficjalne uroczystości z okazji 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz Święta Wojska Polskiego odbyły się 14 sierpnia w Brańszczyku.

Mieszkańcy Gminy zgromadzili się w Kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Brańszczyku na uroczystej Mszy Świętej z wojskową asystą honorową. Asystę honorową, w postaci pocztu sztandarowego z repliką sztandaru 18 PAL-u oraz posterunku honorowego, wystawił 22 Wojskowy Ośrodek Kartograficzny w Komorowie. W uroczystości wzięły udział m.in. władze gminy – wójt Wiesław Przybylski wraz z przewodniczącą Rady Gminy Ewą Wielgolaską oraz radni, przedstawiciele wojska, przedstawiciel Wojskowego Centrum Rekrutacji w Wyszkowie podporucznik Artur Seroka. Po Mszy Świętej zostały złożone kwiaty pod tablicą upamiętniającą bohaterów, uczestników wojny 1920 roku z ziemi brańszczykowskiej.
Na tę okoliczność została wydana mapa pt: „1920 w Puszczy Białej”. Serdeczne podziękowania dla płk Leszka Iwańca dowódcy 22 Wojskowego Ośrodka Kartograficznego w Komorowie za skład i druk egzemplarzy oraz dla Pana Andrzeja Mierzwińskiego za całościowy wkład merytoryczny.
Tego dnia szczególnie należy pamiętać o żołnierzach, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny. Mieszkańcy Brańszczyka wspominali poległych i oddali im hołd, w szczególności tym żołnierzom, którzy walczyli czy też zginęli na ziemi brańszczykowskiej.
Drugą częścią obchodów był piknik sportowo-rekreacyjny na przystani w Brańszczyku. Już od godziny 13.00 rozpoczęły się zawody kajakowe oraz zawody łódką pychówką, a na najmłodszych czekały atrakcje. W zawodach kajakowych wzięło udział 10 drużyn w dwóch kategoriach.

Ku naszemu zdziwieniu, w tym roku do zawodów tradycyjną łódką pychówką zgłosiło się aż 5 osób: Michał Najmoła, Łukasz Najmoła najmłodszy uczestnik, Stanisław Kowalski, Dariusz Bralewski, Jan Szymanik. Wyłoniliśmy dwa I miejsca. Z tym samym czasem zawody ukończyli, Stanisław Kowalski i Jan Szymanik, II miejsce zajął Dariusz Bralewski a III Michał Najmoła. Wyróżnienie dla najmłodszego zawodnika Łukasza Najmoły.
Wszystkich zwycięzców zdążyliśmy udekorować i wręczyć puchary przed ulewą, która zakończyła tegoroczne obchody Święta Wojska Polskiego. Cieszymy się, że byliście z nami i już zapraszamy za rok.

/GCKSiT
w Brańszczyku/

267 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Oddaliśmy hołd Polakom walczącym i poległym w Bitwie Warszawskiej 1920 roku

15 sierpnia 2022 r. kolejny raz w Wyszkowie spotkaliśmy się pod pomnikiem Polaków w Rybienku Leśnym, którzy bestialsko zostali zamordowani...

Zamknij