ggg ggg ggg ggg

O współpracy z Lasami Państwowymi, geodezji i wspólnych działaniach ochronnych rozmawiali starostowie na konwencie

W ubiegłym tygodniu w przepięknym Pałacu Łochów odbył się kolejny Konwent Powiatów Województwa Mazowieckiego. Obrady trwały dwa dni 9 – 10 kwietnia 2015 r.

Do wspólnego uzgadniania spraw związanych z lasami państwowymi i niepaństwowymi oraz styku sprzecznych często interesów samorządów, mieszkańców i zarządców lasów rozmawiali podczas ostatniej konwencji starostów przedstawiciele starostw i ich wydziałów oraz dyrekcji Lasów Państwowych. Uczestników konwentu przywitał przewodniczący – starosta węgrowski Krzysztof Fedorczyk. Następnie głos zabrał dyrektor generalny Lasów Państwowych Adam Wasiak. O niezwykle aktualnym temacie mówił dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Konrad Grzybowski, gdyż wystąpienie pt. „Las na styku z wielką aglomeracją” dotyczy wszystkich okołowarszawskich terenów.

starostowie

Konieczność rozbudowy Warszawy i szybko rozwijających się miejscowości wokół tzw. wianuszka wokół stolicy, rodzi konkretne wyzwania i problemy dla samorządów. W programie przewidziano liczne prezentacje np.: prezentacja Wydziału Zarządzania Zasobami Leśnymi i Zespołu ds. Wyłączeń pt. „Gospodarowanie mieniem Skarbu Państwa, wyłączenie gruntów z produkcji leśnej” (przedstawili Katarzyna Jax i Piotr Okapiec), prezentację Wydziału Geodezji Starostwa Powiatowego w Węgrowie nt. „Struktura organizacyjna wydziału geodezji, kartografii, katastru i gospodarki nieruchomościami Starostwa Powiatowego w Węgrowie”, Wydział Inwestycji Starostwa Powiatowego w Węgrowie nt. „Przebudowa drogi powiatowej nr 4209 w Łosiewicach – Ogrodniki”. O wspólnych inwestycjach mówił Andrzej Kur.

 

Kolejne wykłady dot. sprawowania przez nadleśniczych nadzoru nad lasami niepaństwowymi oraz zasad udostępniania lasu przygotowane przez Wydział Gospodarowania Ekosystemami i Wydział Ochrony Ekosystemów. Starosta Legionowski Jan Grabiec zaprezentował doświadczenia Powiatu Legionowskiego w nadzorze nad lasami nie stanowiącymi własności rolnej skarbu państwa. Wiele tematów i spraw z poziomu działań województwa mazowieckiego przygotowali goście specjalni tj. wicewojewoda Dariusz Piątek oraz geodeta wojewódzki Krzysztof Mączewski, który przedstawił informację nt. zaawansowania projektów Bazy Wiedzy i Elektronicznej Administracji, projektu działań w zakresie programowania 2014 – 2020 i informację w sprawie projektu opracowania uproszczonego planu lasu.
Na konwencie o sprawach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014 – 2020 mówił marszałek województwa Mazowieckiego Adam Struzik. W obradach również udział wzięła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.
Pierwszy dzień obrad, jak widać był niezwykle bogaty w wiedzę i poruszane ważne tematy. W dniu następnym starostowie od rana zmierzyli się z pracami leśnymi, czyli od rana zajęli się sadzeniem drzewek. Na ten temat powiemy w kolejnym numerze naszej gazety.
/J.Cz./

Galeria zdjęć

3 011 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
rocznica katastrofy
WYSZKOWIANIE NA PIĄTEJ ROCZNICY KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ

Tysiące ludzi przeszło w piątek wieczorem ulicami Warszawy w marszu upamiętniającym PIĄTĄ ROCZNICĘ KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ. Pochód był zwieńczeniem całodniowych obchodów...

Zamknij