ggg ggg

O pechowej trzynastce i szczęśliwej siódemce na początku piątej kadencji…

Wydaje się, że zwołana na wniosek Zarządu Powiatu Wołomińskiego i odbywająca się siódmego dnia 2015 roku druga sesja Rady piątej kadencji, potwierdziła starą prawdę o pechowej trzynastce i szczęśliwej siódemce.

Podczas pierwszej w tym roku sesji Rady Powiatu Wołomińskiego, zdominowanej przez niekończące się przerwy na konsultacje, radni zajęli się przede wszystkim powołaniem stałych komisji Rady i ustanowieniem ich składów.
Zapewne, nie byłoby w tym niczego nadzwyczajnego, gdyby nie przebieg głosowań, za sprawą których chyba nikt już nie ma wątpliwości, że w nowej kadencji będzie obowiązywał stosunek sił 16 : 13. I co ciekawsze, większość głosów pozwalająca na podejmowanie decyzji , wcale nie leży po stronie PiS-u, który przez ostatnie lata wyznaczał kurs powiatowej polityki. (Ugrupowanie, które w listopadowych wyborach zdołało wprowadzić liczbę radnych pozwalającą na samodzielne rządzenie, po dwóch miesiącach dysponuje już tylko trzynastoma głosami).
Większość leży teraz po stronie szesnastoosobowej koalicji, w której niespodziewanie dla wielu znalazła się również Marta Rajchert. Radna, utożsamiana od lat z radzymińsko-wołomińskimi strukturami PiS-u, postanowiła odciąć się od tej partii i wraz z Pawłem Solisem, Karolem Małolepszym, Jerzym Mikulskim i Tomaszem Szturo tworzy obecnie nowy klub radnych, pod nazwą „Forum Dobrego Samorządu”.
Wobec zdecydowanej przewagi koalicji, którą można już bez najmniejszej przesady określić mianem rządzącej w powiecie, „PiS-owska trzynastka” wydaje się być zupełnie bezradną. Dowiodło tego głosowanie nad wnioskiem Jerzego Mikulskiego, który zaproponował, aby maksymalny skład każdej ze stałych komisji Rady liczył 7 osób. – Dlaczego akurat 7, a nie np. 8 albo 9? – protestował radny Ryszard Madziar (PiS). „Bo siódemka jest zasadna” – odpowiedział autor wniosku.

800

 

Na niewiele też zdały się protesty kolejnych członków „trzynastki”, w tym Ireneusza Maślanego, który dowodził, że taka propozycja to nic innego, jak ograniczenie mandatu radnego. Dla koalicyjnej „szesnastki” magia szczęśliwej siódemki okazała się na tyle atrakcyjna, że bez wahania przyjęto wniosek radnego Mikulskiego, a tym samym projekt uchwały z zapisem „Ustala się liczbę członków komisji stałych Rady Powiatu nie większą niż 7”.
W odpowiedzi na wynik głosowania radny Ryszard Madziar użył stwierdzenia „żenujące” i skwitował, że równie dobrze można by wnioskować o przyłączenie Wołomina do morza. (W tym czasie kilku radnych PiS-u zaczęło zbierać się do wyjścia. Niestety, ta demonstracja niewiele pomogła).
Bezradność radnych PiS-u uwidoczniły kolejne głosowania, w których to właściwiej już tylko głosami koalicyjnej „szesnastki” ustalono, kto w danej komisji zasiądzie, a kto nie. (W każdej komisji, do której zgłosiło się więcej niż siedmiu chętnych pozostawiono tylko tych, którzy w głosowaniach otrzymali poparcie większości. Poparcie lub sprzeciw radnych PiS-u nie miały przy tym większego znaczenia).
Koniec końców, powołanych zostało osiem stałych komisji Rady Powiatu (w tym nowe: Komisja Współpracy z Jednostkami Samorządu Terytorialnego i Komisja Dziedzictwa Narodowego i Kultury) oraz doraźna Komisja Statutowa, której zadaniem będzie przygotowanie do końca marca zmian w statucie powiatu).
/Rafał S. Lewandowski/

SKŁADY OSOBOWE KOMISJI RADY POWIATU WOŁOMIŃSKIEGO:

Komisja Rewizyjna

1. Sulich Igor – Przewodniczący
2. Olszewski Andrzej – wiceprzewodniczący
3. Pietrzak Marek
4. Solis Paweł

Komisja Finansowa

1. Kalata Tomasz
2. Matusiak Sylwia
3. Mędrzycki Wiesław
4. Rakowski Kazimierz
5. Suchenek Magdalena
6. Sulich Igor
7. Żak Stanisław

Komisja Rozwoju Gospodarczego

1. Dziewiątkowska Izabella
2. Lubiak Katarzyna
3. Mikulski Jerzy
4. Pisarczyk Sławomir
5. Suchenek Magdalena
6. Szturo Tomasz
7. Zbyszyński Andrzej

Komisja Bezpieczeństwa, Rolnictwa i Ochrony Środowiska

1. Dąbrowski Paweł
2. Dembiński Mariusz
3. Łossan Adam
4. Mędrzycki Wiesław
5. Solis Paweł
6. Werczyński Janusz

Komisja Dziedzictwa Narodowego i Kultury

1. Dembiński Mariusz
2. Rakowski Kazimierz
3. Werelich Arkadiusz
4. Zbyszyński Andrzej

Komisja Edukacji, Sportu i Turystyki

1. Bonecka Halina
2. Czarnogórski Janusz
3. Jaczewski Adam
4. Małolepszy Karol
5. Rajchert Marta
6. Werelich Arkadiusz
7. Zyśk Małgorzata

Komisja Zdrowia, Polityki Społecznej i Prorodzinnej

1. Madziar Ryszard
2. Małolepszy Karol
3. Maślany Ireneusz
4. Matusiak Sylwia
5. Olszewski Andrzej
6. Rajchert Marta
7. Werczyński Janusz

Komisja Współpracy z Jednostkami Samorządu Terytorialnego

1. Kalata Tomasz
2. Łossan Adam
3. Mikulski Jerzy
4. Szturo Tomasz

Doraźna Komisja Statutowa

1. Bonecka Halina
2. Łossan Adam
3. Maślany Ireneusz
4. Mikulski Jerzy
5. Szturo Tomasz
6. Werczyński Janusz

2 220 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Moim priorytetem będzie rozwój powiatu oraz wszystko, co wiążę się z Radzyminem – zapowiada wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Wołomińskiego Halina Bonecka

„KW”: Za nami pierwsze sesje Rady Powiatu. Jak Pani się czuje w roli wiceprzewodniczącej? Halina Bonecka: Rzeczywiście, pierwsze sesje za...

Zamknij