ggg ggg ggg ggg

O ludności Radzymina podczas walk z bolszewikami…

W sobotę, 12 listopada w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości, radzymińska biblioteka zaprosiła mieszkańców na spotkanie z p. Władysławem Kolatorskim, autorem książki „Ludność Radzymina podczas walk z bolszewikami i tradycja związana z bitwą w sierpniu 1920 roku”, wydanej w 2021 r. przez Towarzystwo Przyjaciół Radzymina.

SONY DSC

Władysław Kolatorski to znany i ceniony radzymiński historyk, nauczyciel, prezes Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. AK Ziemi Radzymińskiej.
Od lat promuje Radzymin i jego historię w regionie i w całej Polsce, włączając w te działania radzymińską młodzież.
W 2021 roku nakładem Towarzystwa Przyjaciół Radzymina została wydana jego książka, opowiadająca o postawie ludności cywilnej podczas walk o nasze miasto w 1920 roku.
Wpisujące się w obchody 104. rocznicy odzyskania niepodległości spotkanie, stanowiło okazję do nabycia publikacji, a także wysłuchania zajmującej i pełnej ciekawostek o Bitwie pod Radzyminem prelekcji Władysława Kolatorskiego.
Podczas spotkania, które znakomicie poprowadziła Jolanta Boguszewska – Wicedyrektor BPMiG Radzymin, autor przybliżył sytuację militarną miasta w sierpniu 1920 r. oraz przebieg bitwy.
Przypomniał o wspaniałej postawie mieszkańców Radzymina, którzy stanęli do obrony miasta z odwagą
i determinacją porównywalną z postawą żołnierzy. Autor przybliżył
osoby cywilów, którzy w szczególny – bohaterski bądź dramatyczny – sposób stali się uczestnikami tamtych wydarzeń. Przypomniano m. in. postać burmistrza Stanisława Marszała, nauczyciela Dominika Rusiniaka, księdza Andrzeja Rudzkiego, czy też wielu radzymińskich kobiet (m.in. Władysławy Korsak, Jadwigi Marszał, Leokadii Znamierowskiej czy Michaliny Wardak), które angażowały się w działania obronne w Komitecie Obywatelskim Pań.
Na koniec autor opowiedział o Święcie Virtuti Militari oraz o tradycjach związanych z Bitwą pod Radzyminem, a także wyjawił publiczności, jaka będzie tematyka kolejnych planowanych publikacji.
Spotkanie cieszyło się wyjątkowym zainteresowaniem, wszystkie miejsca na widowni zostały zapełnione. Po zakończonej prelekcji p. Władysław Kolatorski otrzymał kwiaty od wnucząt, a przez publiczność nagrodzony został owacyjnymi brawami.
Panie Władysławie gratulujemy i z niecierpliwością czekamy na następną książkę, poświęconą dziejom Radzymina!

/opr. KW; źródło: J. Boguszewska – BPMiG Radzymin/

527 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
„Ojczyzna miłością wskrzeszona”

Wieczór Patriotyczny Towarzystwa Przyjaciół Radzymina Jest w Radzyminie jeden wieczór w roku, uświęcony tradycją od ponad trzech dekad, klimatem przywołujący...

Zamknij