ggg ggg ggg

O „Solidarności” i Stanie Wojennym

W ubiegły piątek, 14 grudnia gościliśmy w progach Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłk. pil. M. Pisarka w Radzyminie pana Andrzeja Słomińskiego – aktywnego działacza Solidarności z Dolnego Śląska, który obecnie mieszka w naszym mieście.

Pan Andrzej aktywnie pracował w strukturach NZSS Solidarność w okresie jej powstawania oraz trudnych latach walki o prawdę historyczną i prawa pracownicze w ponurym okresie wprowadzonego przez generała Wojciech Jaruzelskiego stanu wojennego. Głównym celem spotkania było przybliżenie uczniom „Stalowej Jedynki” mało znanych faktów i wydarzeń z historii najnowszej naszego kraju. Nasz miły gość swoją opowieść o Solidarności poprzedził krótkim przypomnieniem drogi, jaka przebyli nasi przodkowie od chwili utracenia wolności i własnego państwa w drugiej połowie XIX wieku aż po pamiętny sierpień 1980 roku. Pan Andrzej z niezwykłą swobodą w bardzo interesujący sposób opowiadał o przyczynach strajku robotników Poznania w czerwcu 1956 roku, o protestach studentów dwa lata później. O drastycznych podwyżkach cen żywności i robotniczych protestach stoczniowców Gdańska, Gdyni i robotników Radomia i Ursusa bezwzględnie spacyfikowanych przez władze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Opowiadał o szarej codzienności Polaków żyjących w ciągłym niedostatku podstawowych produktów i usług. Barwnie przedstawił młodym pasjonatom historii wybuch ogólnonarodowej euforii, jaka zapanowała po podpisaniu porozumień sierpniowych najpierw w Szczecinie (30 VIII) a następnie w Gdańsku ( 31 VIII1980). O radości z zarejestrowania mimo piętrzenia przez władze komunistyczne problemów pierwszego w bloku tzw. demokracji ludowej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność. Związku, który w krótkim czasie stał się potężnym ruchem społecznym zrzeszającym w swych szeregach ponad 10 milionów rodaków. Ruchem oporu wobec zniewoleniu, kłamstwom i obłudzie rządzących w imieniu narodu. Opowiadał o ponurej godzinie wprowadzenia przez gen. Jaruzelskiego, niezgodnego nawet z konstytucją PRL – u, stanu wojennego.  Stanu, który był zamachem na wolności i pogwałceniem obywatelskich praw. 

Mówił o godzinie milicyjnej, przepustkach, kartkach na wszystko, inwigilacji, aresztowaniach i nierównej walce rodaków w obronie prawdy i wolności. W miłej atmosferze, wśród lawinowo zadawanych panu Andrzejowi pytań nieubłagalnie upływał czas, a jeszcze tyle pytań zostało bez odpowiedzi. Pan Andrzej obiecał odpowiedzieć na nie. Zapraszamy, zatem do lektury wywiadu z panem Andrzejem Słomińskim, który zamieścimy wkrótce.  Na zakończenie naszego jakże owocnego spotkania uczniowie złożyli naszemu gościowi świąteczne życzenia oraz serdecznie podziękowali za przybycie i tak wspaniałą lekcję historii o czasach, które zmieniły oblicze Polski i świata.  (Spotkanie odbyło się w ramach realizowanego w szkole pod patronatem medialnym „Kuriera W” projektu edukacyjnego „Z kart historii najnowszej – Poznajmy wspomnienia Tych, którzy tworzyli Solidarność”).
 /opr. Koło Historyczne „Wiarus”, R.L./

7 834 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Opłatek w Ratuszu (18.12.2012)

Tradycja organizowania miejskich wigilii w Legionowie  nadal jest podtrzymywana. Wcześniej organizowano je na Rynku Miejskim. W tym roku Bożonarodzeniowe spotkanie...

Zamknij