ggg ggg ggg ggg

Nowoczesny, wojskowy szpital w Legionowie będzie służył mieszkańcom miasta i powiatu!

W niedzielę, 19 maja odbyły się oficjalne uroczystości z okazji 100. rocznicy nadania miastu nazwy Legionowo. – To ważny dzień dla Legionowa. Szpital, który tu powstanie będzie jednym z najlepszych szpitali w Polsce, zapowiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

– To ważny dzień dla Legionowa. Świętujemy stulecie nadania nazwy miastu i wzmacniamy potencjał Sił Zbrojnych RP. Szpital, który powstanie będzie jednym z najlepszych szpitali w Polsce. Stąd moja decyzja o tym, żeby powołać filię Wojskowego Instytutu Medycznego właśnie w Legionowie. To będzie szpital, który będzie służył wszystkim mieszkańcom miasta i powiatu – powiedział Mariusz Błaszczak minister obrony narodowej, witając wszystkich gości zgromadzonych na wojskowym pikniku w Legionowie z okazji jubileuszu 100-lecia nadania nazwy miastu.
(Warto przypomnieć, iż na początku 1919 r. gen. bryg. Bolesław Roja nadał koszarom Jabłonna nazwę Legionowo, upamiętniając czyn zbrojny Legionów Polskich z lat 1914–1917 i osadę polową Legionowo, wybudowaną w czasie walk legionistów na Polesiu Wołyńskim w 1916 r. Nazwa nadana przez gen. Roję stała się ważnym elementem budowania tożsamości lokalnej. Od 1930 r. nazwę tę przyjęła gmina Legionowo, a od 1952 r. miasto Legionowo).
Przed rozpoczęciem pikniku szef MON uczestniczył we Mszy Świętej sprawowanej w Kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP. Po zakończeniu nabożeństwa minister razem z dowódcami jednostek stacjonujących w garnizonie Legionowo złożył wieniec pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Uroczystościom towarzyszył piknik wojskowy, podczas którego szef MON wręczył medale zasłużonym legionowianom. „Złote medale za zasługi dla obronności kraju” otrzymali gen. bryg. Stanisław Mandykowski, ks. Prałat Lucjan Szcześniak, Henryk Matuszewski i Wojciech Jeute. – Dziś ważny dzień w historii Legionowa. Stulecie nadania nazwy miastu w obecności Wojska Polskiego, w obecności również tych osób, które włożyły bardzo duży wkład w poczucie naszej tożsamości narodowej i lokalnej związanej z historią niezwykłego miasta jakim jest Legionowo – mówił minister.

Szef MON wręczył także pamiątkowe ryngrafy dla wyróżniających się sportowców wojskowych. Wśród nagrodzonych m. in. szer. Sofia Ennauoui, wicemistrzyni Europy w 2018 roku na dystansie 1500 m oraz szer. Anna Kiełbasińska, lekkoatletka, halowa Mistrzyni Europy w sztafecie 4 x 400 m.
W trakcie pikniku, który trwał do późnego popołudnia można było zobaczyć sprzęt wojskowy, w tym m.in. czołg Leopard, armatohaubicę KRAB i moździerz samobieżny RAK.
Przygotowano także stoiska promocyjne służby wojskowej oraz punkt informacyjny, gdzie można było dowiedzieć się wszystkiego o planowanej w Legionowie inwestycji – szpitalu, który będzie filią Wojskowego Instytutu Medycznego.
Nowy szpital będzie przystosowany do jednoczesnej hospitalizacji około 90 pacjentów. W ramach inwestycji planowane jest utworzenie m. in. trzech sal operacyjnych oraz sześciu oddziałów szpitalnych.
Szef MON przypomniał, że Wojskowy Instytut Medyczny jest jednym z najlepszych szpitali, gdzie kadrę lekarską stanowią w znacznej części żołnierze. Poinformował także, że zakończona została już faza przygotowań projektu. – Mamy już dokumentację. Wizualizacja tego, jak będzie wyglądał szpital w Legionowie jest już dostępna. (…) Realizujemy to konsekwentnie, jesteśmy gotowi, mamy projekt. Teraz składamy wniosek o pozwolenie na budowę. Następnie ogłosimy przetarg na wyłonienie wykonawcy i w ciągu 2 lat szpital w Legionowie powstanie – zapowiedział Mariusz Błaszczak.
/opr. RL;
źródło informacji i zdjęć: MON/

1 965 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego w powiecie wyszkowskim

Państwowa Komisja Wyborcza, po przeliczeniu wszystkich głosów, podała oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Wygrało je Prawo i Sprawiedliwość z...

Zamknij