ggg ggg ggg ggg

Nowoczesne gimnazjum w Radzyminie

We wtorek, 26 sierpnia w radzymińskim ratuszu podpisana została umowa na budowę nowego gmachu Gimnazjum nr 1 im. mjr Stefana Waltera. Tym samym, odkładane przez wiele lat plany dotyczące jednej z najważniejszych inwestycji w gminie Radzymin, WRESZCIE wkroczyły w fazę realizacji!

6

– To przedsięwzięcie, które czekało na realizację przez kilka lat, być może przez dwie kadencje, zawsze ustępowało miejsca inwestycjom, które wydawały nam się bardziej priorytetowe. Dzisiaj, w związku z tym, że ponad 8 tysięcy nowych mieszkańców przybyło do Radzymina, stoi przed nami zadanie poprawy struktury szkolnictwa podstawowego i gimnazjalnego w mieście. Tym bardziej, że Radzymin znajduje się w czołówce polskich miast o największym odsetku uczącej się młodzieży w stosunku do liczby ludności. Wszystko co piękne, rodzi się w bólach. Cieszę się, że dzisiaj w święto Matki Boskiej Częstochowskiej podpisujemy umowę upoważniającą inwestora do wejścia na plac budowy – mówił z satysfakcją burmistrz Zbigniew Piotrowski, tuż przed złożeniem podpisu na dokumencie.
– Nasza firma działa na rynku prawie 30 lat. Mamy wprawę i doświadczenie w budowaniu dużych obiektów, a najbardziej lubimy budować hale sportowe, których na przestrzeni lat zrealizowaliśmy co najmniej kilkanaście. Budowa gimnazjum w Radzyminie to zadanie, które traktujemy z dużą odpowiedzialnością. Jestem przekonany, że za dwa lata wystawicie nam Państwo bardzo dobre referencje – mówili z przekonaniem panowie: Andrzej Cudny i Krzysztof Wrzosek, prezesi firmy „REMEX” Przedsiębiorstwa Budowlano – Handlowego z siedzibą w Mińsku Mazowieckim, które będzie wykonawcą inwestycji.

SONY DSC
Poza sygnatariuszami umowy w spotkaniu uczestniczyli również fachowcy odpowiedzialni za przygotowanie dokumentacji: kierownik referatu inwestycji mgr inż. Mariusz Kierszulis wraz z zastępcą Robertem Nogalskim, inspektorami Marleną Kondratczyk i Wojciechem Jasińskim, a także odpowiadający za sprawy oświaty w gminie wiceburmistrz Andrzej Siarna oraz szef Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miejskiej Cezary Wnuk, który od lat zabiegał o rozpoczęcie inwestycji. – Szkoła, w której pracuję ma już prawie 90 lat. Przez ten czas budynek prawie nic się nie zmienił. Dzieci uczą się w warunkach skansenu, tylko w tym roku zajęcia w gimnazjum będą trwały do 16:30 a w szkole podstawowej do 17:20. O rozbudowie mówi się od tak dawna, że nie uwierzyłbym w to, że się rozpocznie, gdybym nie był naocznym świadkiem podpisania tej umowy. Dziękuję radnym, którzy poparli tę inwestycję. Żałuję jednak, że nie wszystkim mogę podziękować, bo niektórzy byli przeciw – mówił radny i nauczyciel z wieloletnim stażem.
Słowa podziękowania padły również pod adresem zespołu przygotowującego etap techniczny inwestycji. – Przed nami kolejne wyzwanie, ale uważam, że z takim zespołem poradzimy sobie. Jesteśmy dobrej myśli i zakładamy tylko sukces – zapewniał kierownik Mariusz Kierszulis.

SONY DSC
– Wielobryłowy budynek gimnazjum, o zróżnicowanej kondygnacji będzie nowoczesny, funkcjonalny i energooszczędny. Będzie składał się z 18 pracowni lekcyjnych, pełnowymiarowej sali gimnastycznej wraz z zapleczem sanitarnym, stołówki – świetlicy z pełnym zapleczem kuchennym oraz kawiarni dla rodziców, biblioteki, pomieszczeń administracyjnych, pomieszczeń sanitarnych, pomocniczych i technicznych oraz windy. Na uwagę zasługuje to, iż stołówka i sala gimnastyczna będą zlokalizowane, niejako pomiędzy dwiema placówkami: istniejącą Szkołą Podstawową Nr 1 i projektowanym Gimnazjum. Budynki obu szkół będą tak usytuowane względem siebie, że stworzą wewnętrzny dziedziniec, który może służyć jako plac zabaw i miejsce szkolnych apeli. Dołożymy wszelkich starań, aby to gimnazjum było pokazowe – zapowiada wiceburmistrz Radzymina Andrzej Siarna. Dodajmy, że budowa gimnazjum to obecnie największa inwestycja gminna, której koszt przy udziale dotacji zewnętrznych wyniesie blisko 20 mln złotych. Zgodnie z zawartą umową, realizacja całej inwestycji ma potrwać zaledwie dwa lata, a więc zakończy się latem 2016 r. (Więcej na temat rozpoczynającej się budowy gimnazjum i planach budowy przedszkola, przeczytacie w kolejnym numerze „KURIERA W”, w rozmowie z wiceburmistrzem Radzymina Andrzejem Siarną. Zachęcamy do lektury).
/Rafał S. Lewandowski
foto: Jacek Góral/

5

3 893 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Nowa siedziba szkoły na nowy rok szkolny

Szkolnego 2014/2015 odbyła się 1 września w Wyszkowie w nowo oddanym budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego im. Marii Konopnickiej...

Zamknij