ggg ggg ggg ggg

Nowe mundury od Gminy Pułtusk dla Grupy Rekonstrukcji Historycznej 13 Pułku Piechoty

21 marca 2018 r. w sali Rady Urzędu Miejskiego w Pułtusku odbyła się uroczystość oficjalnego przekazania dwóch mundurów dla Grupy Rekonstrukcji Historycznej 13 Pułku Piechoty.

Samorząd Gminy Pułtusk wspiera Grupę Rekonstrukcji Historycznej 13 Pułku Piechoty od kilku lat i bardzo sobie ceni udział grupy w pułtuskich uroczystościach patriotycznych. W tym roku wręczone zostały dwa komplety umundurowania dla młodzieży zrzeszonej w Grupie. Są to: mundur policjanta II Rzeczypospolitej Polskiej oraz mundur żołnierza 13 Pułku Piechoty.  Pełniąca obowiązki burmistrza Dorota Subda wraz z towarzyszącym jej zastępcą Andrzejem Popowiczem bardzo serdecznie przyjęła przedstawicieli grupy młodzieży na czele z kierującym Leszkiem Topólskim.  Podczas spotkania obecny był również kapelan GRH ks. Dariusz Multon, proboszcz parafii św. Wojciecha w Zambskach Kościelnych. Wśród członków grupy jest również były starosta powiatu pułtuskiego Andrzej Dolecki. Samorząd Gminy Pułtusk wspiera Grupę Rekonstrukcji Historycznej 13 Pułku Piechoty już od kilku lat i, jak zapewniła Dorota Subda, dalej będzie wspierał.

Zapraszamy na stronę internetową naszej redakcji www.kurier-w.pl, gdzie pod artykułem zamieścimy galerię zdjęć oraz nagraną wypowiedź p.o. burmistrz Doroty Subda.

Grupa Rekonstrukcji Historycznej 13 Pułku Piechoty jest nieodłącznym elementem pułtuskich uroczystości patriotycznych. Powstała w roku 2011, założona przez st. chor. szt. rez. Leszka Topólskiego i działa przy Pułtuskim Towarzystwie Społeczno-Kulturalnym. Jej przesłaniem było kultywowanie tradycji po zmarłych pułtuskich żołnierzach 13 Pułku Piechoty. Entuzjaści starsi i młodsi tworzący grupę rekonstrukcyjną przedstawiający, jak wyglądali i żyli żołnierze września, stają się częścią wychowania patriotycznego i upamiętniają bohaterskie pokolenia Polaków, a przybliżając żołnierza współczesnego wracają do czasów istnienia w Pułtusku jednostki wojskowej. Żołnierze stacjonujący w pułtuskiej jednostce wojskowej od 1921 do 2001 roku byli ważną częścią społeczności miasta. Kultywowanie tradycji, patriotycznych postaw jest częścią tworzenia tożsamości mieszkańców. W grupie składającej się z ponad 30 osób jest obecnie pięć dziewcząt, chociaż w mundurach tylko dwie.

„Przecież ta młodzież mogła robić coś innego” – podkreślał Leszek Topólski. „Wielkie brawa Wam się należą, że macie w swoich serduszkach trochę tego patriotyzmu” – chwalił swoją młodzież i dodawał zwracając się do samorządowców – „Chciałbym, aby trochę więcej urząd wykorzystywał tę młodzież przy różnych okazjach patriotycznych”. Zwrócił również uwagę, na to jak kosztowne jest zapewnienie pełnego wyposażenia żołnierza, bo przecież to nie tylko sam mundur, to również buty, broń… Wszystko to członkowie grupy muszą sobie zapewnić.

„Chciałbym nadmienić, że sam mundur to wydatek 2,4 tys. zł, a to dopiero połowa, trzeba karabin, pas ładownice, buty w zależności od munduru najdroższe to oficerki, które, gdy kupujemy nowe kosztują w granicach 1,9 tys. zł, używane, to ok. 600 zł, a trzewiki to ok. 200 zł”.  Podkreślał również, że od początku istnienia grupy mógł liczyć na pomoc i wsparcie wielu osób, na początku Edwarda Malinowskiego kolekcjonera zbiorów 13 Pułku Piechoty, kolegów ze służby, ks. Marka Multona, przez cały czas ma pomoc i wsparcie Andrzeja Doleckiego oraz kolejnych burmistrzów Pułtuska, starostów powiatu pułtuskiego, wójta gminy Obryte i wielu innych życzliwych osób.

 /Janina Czerwińska/

4 037 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Wójt Gminy Małkinia Górna – Osobowością Roku 2017 Tygodnika Ostrołęckiego

W dniu 20 marca 2018 roku późnym popołudniem podczas uroczystej Gali Tygodnika Ostrołęckiego w Rzekuniu Pani Bożena Kordek Wójt Gminy...

Zamknij