ggg ggg ggg ggg

Norwid to tu – wspólnie dla utworzenia muzeum sztukmistrza w Dębinkach

W minioną sobotę, 29 maja 2021 r. Powiat Wyszkowski, Gmina Zabrodzie i Fundacja Museion Norwid byli gospodarzami wyjątkowego spotkania, podczas którego podpisano deklarację poparcia inicjatywy utworzenia muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach. Spotkanie w ramach obchodów 200. rocznicy urodzin artysty ubogacił wykład „Plastyczny świat Norwida” i kameralny koncert przygotowany przez lokalnych artystów.

Choć obchody roku norwidowskiego trwają już od kilku miesięcy, spotkanie w Pałacu w Dębinkach było pierwszym tego typu wydarzeniem w takiej formule i w tak pięknym obiekcie. Na zaproszenie Starosty Powiatu Wyszkowskiego, Wójta Gminy Zabrodzie i Prezesa Fundacji Museion Norwid odpowiedziało wielu gości, którym równie jak organizatorom bliska jest idea utworzenia muzeum Norwida w pałacu w Dębinkach. Na spotkaniu obecni byli Poseł RP Maciej Górski, Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł, radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego Joanna Bala, przedstawiciele powiatów i gmin, we współpracy z którymi organizowane były obchody: Starosta Powiatu Wołomińskiego Adam Lubiak, Wicestarosta Powiatu Węgrowskiego Marek Renik, Burmistrz Łochowa Marek Gołaszewski, Wójt Gminy Strachówka Piotr Orzechowski, Agnieszka Gryglas Przewodnicząca Rady Gminy Dąbrówka a także radni Rady Gminy Zabrodzie i Rady Powiatu w Wyszkowie, przedstawiciele sąsiednich samorządów, przedstawiciele środowiska Norwidologów, członkowie międzypowiatowego i powiatowego komitetu organizacyjnego obchodów rocznicy, przedstawiciele instytucji kultury i sztuki oraz lokalni artyści.
Miejsce spotkania nie było przypadkowe – pałac w Dębinkach to miejsce, z którym nierozerwalnie związana jest postać Cypriana Norwida. Będąc w Dębinkach, gdziekolwiek nie spojrzymy, gdziekolwiek nie odwrócimy głowy możemy powiedzieć sobie, że „to właśnie tu się zaczęło”. W majątku artysta spędzał lata dzieciństwa, kiedy po śmierci rodziców trafił pod opiekę Ksawerego Dybowskiego, właściciela majątku Dębinki. Tu także wracał w latach młodości i przed wyjazdem za granicę. Od kilku lat opiekę nad obiektem prowadzi Fundacja Museion Norwid, której głównym celem jest doprowadzenie do utworzenia w tym miejscu pierwszego w kraju muzeum poświęconemu Norwidowi.
W imieniu Starosty Powiatu Wyszkowskiego Jerzego Żukowskiego gości powitał Przewodniczący Rady Powiatu w Wyszkowie Waldemar Sobczak. W swoich słowach podkreślił, jak ważne są wspólne inicjatywy prowadzące do utworzenia Muzeum w Dębinkach: – „ Jestem pełen nadziei, że dzięki naszym wspólnym staraniom to miejsce odzyska należny mu blask, a wybitny syn tej ziemi – Cyprian Norwid zostanie właściwie i godnie upamiętniony”. Wójt Gminy Zabrodzie Krzysztof Jezierski podkreślił również rangę spotkania i podziękował za tak liczną odpowiedź na zaproszenie do poparcia idei utworzenia muzeum, które w przyszłości może stać się wizytówką Gminy Zabrodzie i Powiatu Wyszkowskiego.
Dokument deklaracji składa się z
4 artykułów, w którym podpisujące go strony zadeklarowały wolę wzajemnego wspierania działań mających na celu utworzenie Muzeum Cypriana Norwida. Deklarację podpisaną przez Posła RP Macieja Górskiego, Wojewodę Mazowieckiego Konstantego Radziwiłła, Radną Sejmiku Województwa Mazowieckiego Joannę Balę, Przewodniczącego Rady Powiatu w Wyszkowie Waldemara Sobczaka, Wójta Gminy Zabrodzie Krzysztofa Jezierskiego, Przewodniczącą Rady Gminy Zabrodzie Sylwię Marię Marciszewską, Prezesa Fundacji Museion Norwid Jacentego Matysiaka, Starostę Powiatu Wołomińskiego Adama Lubiaka, Wicestarostę Powiatu Węgrowskiego Marka Renika, Burmistrza Łochowa Marka Gołaszewskiego, Wójta Gminy Strachówka Piotra Orzechowskiego, Przewodniczącą Rady Gminy Dąbrówka Agnieszkę Gryglas podpisali także licznie przybyli przedstawiciele gmin sąsiednich: Dariusz Kokoszka – Wójt Gminy Jadów, Wiesław Przybylski – Wójt Gminy Brańszczyk, Paweł Abramczyk – Zastępca Wójta Gminy Rząśnik, Agnieszka Sosnowska – Sekretarz Gminy Klembów.
Pod deklaracją podpisy złożyli również przedstawiciele środowiska Norwidologów – prof. Tomasz Korpysz, prof. Tomasz Chlebowski i dr Edyta Chlebowska. Nie zabrakło także poparcia radnych Rady Powiatu w Wyszkowie: podpisy złożyły obecne na spotkaniu radne Ewa Bartosiewicz, Marzena Dyl, Teresa Hanna Czajkowska, Renata Rębała, Iwona Wyszyńska i Agnieszka Ołdak-Prokop. Podpisy pod deklaracją złożyli również radni Gminy Zabrodzie, samorządowcy, przedstawiciele instytucji kultury i sztuki oraz przedstawiciele komitetów organizacyjnych obchodów 200. Rocznicy urodzin Cypriana Norwida.
W trakcie wydarzenia odbyło się również V spotkanie tematyczne z całorocznego cyklu spotkań pn. „Plastyczny świat Norwida”. O dziełach artysty, grafice, obrazach i rzeźbie opowiadali prof. Tomasz Korpysz, pracownik naukowy UKSW w Warszawie i wybitna znawczyni „plastycznej strony” Norwida, dr Edyta Chlebowska, adiunkt Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Przebieg wykładu w postaci nagrania będzie dostępny
w najbliższych dniach na stronie www.powiat-wyszkowski.pl i www.zabrodzie.pl oraz na profilu powiatu w serwisie facebook i youtube. Spotkanie w pałacu dopełnił kameralny koncert i występ poetycki, który przygotowali, specjalnie na uroczystość mieszkańcy Gminy Zabrodzie. „Cyprian Kamil Norwid Dzisiaj” – teksty artysty zaprezentowali Wójt Gminy Zabrodzie Krzysztof Jezierski, Sekretarz Gminy Zabrodzie Elżbieta Jurczyk, Anna Wosek, Arkadiusz i Barabra Redliccy. Towarzyszył im związany z gminą aktor Stanisław Jaskułka, który dokonał wyboru tekstów i czuwał nad przygotowaniami aktorów.
W pałacowych wnętrzach, wypełnionych zapachem bzów i konwalii nie mogło zabraknąć muzycznych akcentów. Podczas wzruszającego koncertu zaprezentowali się lokalni artyści: Janek Augustyniak, Martyna Redlicka, Aleksandra Gołaszewska, Maja Pajorek, Julia Augustyniak, Dagmara Krawczyk oraz Anna Wosek. Przy akompaniamencie fortepianu i fletu wybrzmiały utwory takie jak ,,Nasz ostatni walc”, „Etiuda E-dur opus 10 nr 3” Fryderyka Chopina, „Moja piosnka II” i „Zapytaj” Norwida, a także melodie filmowe „Pieśń z Tajemniczego ogrodu” i „Aria” z filmu „Mój rower”.
Pałac w Dębinkach zbudował w pierwszej połowie XVII wieku Jan Renard, podstoli nurski, pułkownik gwardii królewskiej, który otrzymał wieś Dębinki od króla Augusta II za wierną służbę. Fakt ten poświadcza tablica z czarnego marmuru, wmurowana nad kominkiem. Jest to budowla klasycystyczna, parterowa z piętrową częścią środkową wysuniętą przed fasadę.
Od frontu posiada portyk o czterech kolumnach toskańskich, dźwigających szerokie belkowania i trójkątny szczyt. Od ogrodu na ryzalicie pod oknami płyciny z dekoracją roślinną. W otoczeniu pałacu znajdują się także dwie murowane oficyny dworskie. Po śmierci matki Cyprian Norwid trafił pod opiekę Ksawerego Dybowskiego, właściciela Dębinek. Zarówno on jak i jego rodzeństwo spędzali tu wiele czasu. Podczas II wojny światowej pałac dawał schronienie partyzantom, żołnierzom AK i powstańcom warszawskim. Po wojnie został odbudowany, przez wiele lat funkcjonował tu dom dziecka, dziś pałac jest w posiadaniu samorządu Powiatu Wyszkowskiego. Oprócz Norwidów z Dębinkami łączą się inne znane nazwiska polskiej kultury, We dworze często przebywali artyści związani z Cyganerią Warszawską – Roman Zmorski, Oskar Kolberg i Teofil Lenartowicz. W okresie międzywojennym przebywał tu jako korepetytor także Jarosław Iwaszkiewicz. Pałac ma bogatą historię, zarówno ze względu na postać Norwida jak i jego późniejsze losy. Pałac ten, dzięki staraniom Fundacji Museion Norwid, a następnie Gminy Zabrodzie i Powiatu Wyszkowskiego ma szansę stać się pierwszym w Polsce muzeum poświęconym synowi tej ziemi – Cyprianowi Norwidowi.
Spotkanie zorganizowane przez Powiat Wyszkowski, Gminę Zabrodzie i Fundację Museion Norwid odbyło się w ramach międzypowiatowych obchodów roku norwidowskiego.
W listopadzie ubiegłego roku, 8 samorządów związanych z Cyprianem Norwidem, jego przodkami, dziejami i twórczością oraz Fundacja Museion Norwid podpisały list intencyjny, na mocy którego na terenie tych samorządów przez cały rok odbyło się i odbywać się będzie szereg przedsięwzięć mających na celu wspólne upamiętnienie tego wybitnego wieszcza.

/Starostwo Powiatowe
w Wyszkowie/

1 662 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Uroczyste otwarcie wiaduktu w Toporze

26 maja 2021 r. został otwarty dla ruchu samochodowego wiadukt nad linią kolejową nr 6 w ciągu drogi krajowej DK...

Zamknij