ggg ggg ggg ggg

Niezwykłe obchody Święta Niepodległości

10 i 11 listopada 2023 roku Pani Wójt Urszula Wołosiewicz wraz z zespołem „Zapominajka” z Zarąb Kościelnych oraz zespołem „Kwiaty Polskie” z Chmielewa (gmina Zaręby Kościelne) uczestniczyli wraz z Polakami mieszkającymi na Litwie w uroczystych obchodach Święta Niepodległości.

Są to miejsca, gdzie historia zostawiła miliony Polaków poza granicami kraju. Jednak pomimo upływu lat i wielu przeciwności losu Polska pozostała w ich sercach.
Obecność delegacji z Polski to dla Nich ogromne wsparcie, radość i impuls do dalszej działalności na rzecz krzewienia kultury i języka polskiego.
10 listopada uroczystości zorganizowane w Kiejdanach przez Polską działaczkę Irenę Duchowską połączone zostały z obchodami Jubileuszu
25-lecia jedynego na Laudzie i Żmudzi polskiego Zespołu Pieśni Ziemi Kiedańskiej „ISSA”. Oprócz zespołów z gminy Zaręby Kościelne koncertowały następujące zespoły: z Polski „Pogranicze”, z Łotwy „Jutrzenka”, z Litwy: „Mickunianka”, „Kotwica”, „Giedra” i przede wszystkim Jubilat „ISSA”. W trakcie uroczystości nastąpiła prezentacja książki „Issa” autorstwa Ireny Duchowskiej. O zapisanych tam wydarzeniach mówiła Pani Wójt Urszula Wołosiewicz.
Niezwykle ważnym punktem uroczystości było podpisanie umowy o współpracy i partnerstwie pomiędzy Gminą Zaręby Kościelne, a Starostwem Skemiai (Litwa).
Grupa zwiedziła też Kiejdany, urocze miasteczko z ciekawą historią i zabytkami.
Dzień 11 listopada rozpoczął się od zwiedzania Wilna, by następnie wziąć udział w pięknej i niezwykłej uroczystości przy Mauzoleum Matki i Serca Józefa Piłsudskiego na cmentarzu na Rossie. Nad tłumem powiewały biało-czerwone flagi. Przy murze cmentarnym harcerze trzymali długą na około 100 metrów biało-czerwoną flagę. Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu Polski i Litwy. Wspaniałe przemówienie wygłosił Ambasador Polski na Litwie Pan Konstanty Radziwiłł. Kwiaty i wieńce składały liczne delegacje, w tym delegacja z Zarąb Kościelnych na czele z Panią Wójt Urszulą Wołosiewicz i polską działaczką na Litwie Ireną Duchowską. Zespół ,,Zapominajkę” reprezentował Pan Waldemar Chojnowski, zespół Kwiaty Polskie Pan Krzysztof Łuniewski. Następnie zostały zapalone białe i czerwone znicze na grobach żołnierzy AK. W uroczystościach brały udział liczne organizacje i przedstawiciele władz z Polski i z Litwy, jak również młodzież i harcerze przybyli z Polski i działający na Litwie.
Dla uczestników wyjazdu było to niezwykle wzruszające i piękne świętowanie niepodległości.

/Info UG Zaręby Kościelne/

360 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
80 urodziny prof. Adama Czesława Dobrońskiego

W czwartek 23 listopada o godz. 17:00 w Starej Elektrowni odbyła się wyjątkowa uroczystość świętowano 80 urodziny prof. Adama Czesława...

Zamknij