ggg ggg ggg ggg

Niezwykłe instrumenty Romana Kryst (10.12.2013)

Człowiek z Częstochowy, muzyk, entuzjasta nietuzinkowych instrumentów, 8 grudnia zawitał ze swoją wystawą do Miejskiego i Gminnego Ośrodka Kultury w Łochowie.

dscf5802

Roman Kryst rocznik 1954, to częstochowianin i przez wiele lat mieszkaniec Gnaszyna. Muzyk, kompozytor, choreograf, instruktor zespołów folklorystycznych, kapelmistrz orkiestry dętej, juror wielu festiwali muzycznych, założyciel i kierownik kapeli „Grupa Roman” jest niezwykle barwną postacią. W Łochowie podczas dorocznego, a obecnie XII, Konkursu Gry na Ligawce 2013 podjął się niezwykle odpowiedzialnej roli jurora. Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie za sprawą dyrektora Artura Lisa zaprosił mieszkańców w niedzielę 8 grudnia na konkurs ligawek w ramach Festiwalu Zbliżenia Kultur. W programie przewidziano na początek otwarcie wystawy unikatowych instrumentów, których kolekcjonerem i właścicielem 200 egz. jest właśnie Roman Kryst wielki miłośnik harmonii i akordeonów oraz innych wyjątkowych okazów. Kolekcję prezentowała współwłaścicielka Grażyna Łoś. Niezwykłe wrażenie zrobiły na zwiedzających wyroby Bydgoskiej Fabryki Akordeonów – wszystkie marki od powstania fabryki w 1943 r. do jej zamknięcia w 1973 r.

Szczególnie imponująco wyglądały w centralnym punkcie sali MiGOK w Łochowie akordeony z lat 60 i 70 ubiegłego wieku. Z zainteresowaniem oglądano fi harmonię jednogłosową (salonową) typ tłoczący sprzed 160 lat. Z duma zaprezentowano harmonie robione ręcznie tzw. Warszawskie czy polskie harmonie trzyrzędowe z okresu I wojny światowej i z czasów międzywojennych. W latach 20 i 30 ubiegłego wieku Polska była potęgą w produkcji tych instrumentów. Jak się okazuje, harmonie pedałowe były znane tylko w Polsce. Było co oglądać i część kolekcji, która była prezentowana tak się podobała, że oprowadzająca Pani Grażyna Łoś nie mogła upilnować instrumentów – wszyscy chcieli ich dotknąć, a muzycy koniecznie zagrać na wiekowych okazach. Na holu ośrodka, zabezpieczone za szkłem, pięknie prezentowały się najstarsze instrumenty oraz ku zaciekawieniu najmłodszych, najmniejsze instrumenty. Na wystawie można było również zobaczyć: gitary, perkusję, bałałajki, flety, instrumenty klawiszowe, itp. Z wielkim zainteresowaniem wystawę obejrzała obecna podczas całego Festiwalu wiceburmistrz Łochowa Urszula Kalinowska. Na relację z konkursu Gry na Ligawce zapraszamy w następnym numerze naszej gazety.

/Janina Czerwińska/

Galeria zdjęć

2 398 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Kolorowa i bogata Świąteczna Giełda Artystyczna (10.12.2013)

6 i 7 grudnia tradycyjnie zawitała do Wyszkowskiego Ośrodka Kultury „Hutnik” wielka prezentacja rodzimej twórczości, rękodzieła i wyrobów przygotowanych z myślą o nadchodzących...

Zamknij