ggg

Niezłomni, Wyklęci

Każdego roku 1 marca spotykamy się pod tablicą poświęconą lokalnym Niezłomnym i Wyklętym znajdującą się na rogu ulic Głowackiego i Warszawskiej- w miejscu, gdzie jesienią 1944 roku NKWD urządziło obóz, przetrzymując około dwustu członków Polskiego Państwa Podziemnego.

1marca, w rocznicę rozstrzelania przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tych, którzy kontynuowali walkę o niepodległość Polski i po zakończeniu II wojny światowej, jako partyzanci stawili opór komunistycznym władzom i aparatowi bezpieczeństwa. Bohaterowie antykomunistycznego podziemia w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.
Burmistrz Tłuszcza Paweł Bednarczyk, Radny Powiatu Wołomińskiego Sławomir Klocek, Przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Gajcy oraz Zastępca Burmistrza Waldemar Banaszek złożyli kwiaty oddając hołd pamięci zasłużonym. Ich pamięć uczcili także przedstawiciele GRH Ludności Cywilnej „Rajski Ptak „ z Tłuszcza oraz harcerze z Towarzystwa Skautowego Horn, którzy pełnili wartę.
/Info UM Tłuszcz/

259 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Musimy pamiętać o pokoleniu Żołnierzy Niezłomnych, które oddało życie za marzenia o wolnej Polsce

W ubiegłą środę, 1 marca odbyły się powiatowe obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, zorganizowane z inicjatywy Starosty Wołomińskiego Adama...

Zamknij