ggg
ggg ggg

Niech pamięć o Nim przetrwa wśród pokoleń, niech pozostanie wzorem dla młodzieży!

W czwartek, 21 stycznia minęła pierwsza rocznica śmierci płka Mieczysława Chojnackiego ps. „Młodzik”. Hołd bohaterowi Armii Krajowej i Honorowemu Obywatelowi Radzymina oddała młodzież z Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej. Pamiętali również radzyminiacy oraz władze samorządowe gminy i powiatu.

W ubiegły czwartek znajdujący się na radzymińskim Cmentarzu Poległych grób „Młodzika” i jego małżonki stał się wyjątkowo uczęszczanym miejscem.
Mogiłę Bohatera, już od wczesnych godzin porannych odwiedzały oficjalne delegacje, mieszkańcy Radzymina oraz co najbardziej cieszy, radzymińska młodzież, z którą „Młodzik” do końca życia był tak mocno związany.
Pierwszymi, którzy przynieśli kwiaty i znicze na grób „Młodzika” byli przedstawiciele Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej na czele z prezesem Władysławem Kolatorskim.
Tego dnia, w imieniu władz i mieszkańców powiatu wołomińskiego kwiaty złożyli: starosta Adam Lubiak wraz z wicestarostą Piotrem Borczyńskim, członek Zarządu Powiatu Paweł Dąbrowski a także przewodniczący Rady Powiatu Adam Pietrzak wraz z wiceprzewodniczącym Cezarym Wnukiem.
O Honorowym Obywatelu Radzymina nie zapomniały również władze samorządowe miasta i gminy Radzymin. W imieniu samorządu i mieszkańców wieniec na grobie „Młodzika” złożył burmistrz Krzysztof Chaciński wraz z wiceprzewodniczącymi Rady Miejskiej: Izabelą Paciorek i Wiesławem Solarzem. Z kolei, przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Rembelski odwiedził grób w niedzielę, 24 stycznia, aby wraz z kolejną grupą młodzieży i nauczycieli z MKH im. AK ZR zapalić nowe znicze.
Kulminacyjny moment obchodów 1. rocznicy śmierci „Młodzika” nastąpił w sobotę, 23 stycznia. Tego dnia, o godzinie 18:00 w Kolegiacie Radzymińskiej odprawiona została uroczysta Msza Święta o spokój duszy płka Mieczysława Chojnackiego.
W imieniu Zarządu i Rady Programowej Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. AK Ziemi Radzymińskiej dziękujemy za wspólną modlitwę wszystkim przybyłym, a wśród nich m.in.: przedstawicielom władz samorządowych szczebla gminnego i powiatowego, Okręgu Warszawa–Wschód ŚZŻAK, Koła AK „Rajski Ptak” w Radzyminie, Pocztom Sztandarowym, Sekcji Historycznej GRW Grom z Pocztem Proporcowym w barwach ORKO Wilno (13 PU AK), przedstawicielom „MotoCud” Radzymin oraz ROKiS, wszystkim Osobom blisko związanym z „Młodzikiem”, dyrektorom szkół, mieszkańcom naszego miasta i niezawodnej radzymińskiej młodzieży, która po raz kolejny pokazała, że bliskie Jej sercu są wartości patriotyczne propagowane przez wiele lat przez Ś.P. „Młodzika”.
Rok temu, wraz z panem Mieczysławem Chojnackim odeszła część historii Ziemi Radzymińskiej i Rzeczypospolitej, ale jego legenda pozostała żywa. Był niezłomnym bohaterem walk z okupantami podczas II wojny światowej i w najtrudniejszych pierwszych latach komunizmu. Za swoje bohaterstwo został w 1950 r. skazany na śmierć przez komunistyczne władze PRL, ostatecznie w więzieniu spędził długie 10 lat.
Przez całe życie był wzorem uczciwości, sumienności, pracowitości i szacunku dla wartości narodowych. Realizował swoją maksymę: „w życiu znacznie większe znaczenie od słów mają czyny”.
Był autorem książek i wspomnień, w których drobiazgowo udokumentował dla przyszłych pokoleń historię Armii Krajowej Radzymińskiego Obwodu „Rajski Ptak” i jej żołnierzy. Dzięki niemu możemy zachować pamięć o cichych bohaterach naszego regionu.
Pan Mieczysław Chojnacki ps. „Młodzik” dzielił się swoją wiedzą i wspierał Międzyszkolny Klub Historyczny im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej, którego był współzałożycielem i Prezesem Honorowym.
Dlatego cieszy fakt, że dziś radzymińska młodzież odwdzięcza się swojemu Bohaterowi pamięcią i aktywnością patriotyczną.
Spoczywaj w Pokoju Panie Pułkowniku!

/opr. R.L.;
foto: MKH im. AK Ziemi Radzymińskiej/

299 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Zadań przed nami jest wiele i wszystkim musimy sprostać…

– o planach uruchomienia filii Wydziału Komunikacji w Ząbkach, rozbudowie monitoringu miejskiego i najważniejszych inwestycjach w tej kadencji, rozmawiamy z...

Zamknij