ggg ggg ggg ggg ggg

Nagrody i wyróżnienia za wkład w rozwój i promocję powiatu (21.02.2012)

Tegoroczna edycja nagród starosty powiatu wyszkowskiego „Za Czyn” 2011 już za nami. 16 lutego w Klubie MOZIL zebrało się kilkanaście osób, gości zaproszonych, samorządowców, nagrodzonych i ich przyjaciół, aby uczestniczyć w tej wyjątkowej chwili. Nagroda „Za Czyn” została wręczona po raz szósty.
Gala wręczenia nagród „Za Czyn” 2011 została poprzedzona nadaniem wyróżnień Herbem Powiatu dwóm znakomitym mieszkańcom naszego powiatu. W uznaniu zasług dla powiatu uchwałami Rady Powiatu, przyjętymi na sesji w dn. 25 stycznia 2012 r. uhonorowano Franciszka Józefa Bieganowskiego oraz Waldemara Żmijewskiego. Treść uchwał odczytał wicestarosta Zdzisław Bocian, a wręczenia statuetek dokonał starosta wyszkowski Bogdan Pągowski.

Franciszek Józef Bieganowski
Franciszek Józef Bieganowski jest Absolwentem Akademii Muzycznej w Warszawie.
Dyrygent Aranżer, kompozytor.
Były muzyk orkiestry Marynarki Wojennej w Świnoujściu.
Były Kapelmistrz Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.
Jest znanym popularyzatorem muzyki wojskowej, klasycznej i rozrywkowej.
Występował na wielu międzynarodowych festiwalach, m. in. w Belgii, Danii, Francji, Holandii, w Niemczech, we Włoszech, w USA.
Zyskał sobie miano „ambasadora polskiej kultury i muzyki wojskowej”.
Za swą działalność artystyczną, zaangażowanie i ogrom wkładu pracy w upowszechnianiu kultury był wielokrotnie wyróżniany i odznaczany.
Od 1985 roku jest kapelmistrzem Młodzieżowej Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Wyszkowie. Koncertuje ze swoją orkiestrą zarówno w kraju jak i za granicą, reprezentując i promując powiat wyszkowski podczas różnorodnych uroczystości.
W styczniu 2008 r. wraz z Młodzieżową Orkiestrą Dętą OSP w Wyszkowie otrzymał nagrodę starosty Powiatu Wyszkowskiego „Za czyn” 2007.
Waldemar Żmijewski
Waldemar Żmijewski pracę na terenie powiatu wyszkowskiego rozpoczął w 1971r. w Nadleśnictwie Jegiel, a po połączeniu trzech nadleśnictw: Długosiodło, Jegiel i Leszczydół w Nadleśnictwie Wyszków.
Zarządza nadleśnictwem, którego zasięg terytorialny wchodzą lasy Puszczy Białej o powierzchni 21.122ha oraz w imieniu Starosty nadzoruje lasy niepaństwowe o powierzchni 3600ha.
Poprzez okres 40-letniej pracy zawodowej na terenie Nadleśnictwa Wyszków zauważyć można poprawę kondycji zdrowotnej lasów Puszczy Białej, dobrą sieć nowo budowanych dróg leśnych, nowych wyremontowanych osad leśnych, dostępnych dla rekreacji i wypoczynku ludzi.
Nadleśniczy w swojej karierze zawodowej zawsze współpracował ze Starostwem.
Dzięki wieloletniej prawidłowej gospodarce Nadleśniczego wzrosło bogactwo flory i fauny okolicznych lasów. W wyniku tego bogactwa cały teren nadleśnictwa znalazł się w sieci obszaru „Natura 2000” Puszcza Biała.
W imieniu wyróżnionych kilka słów podziękowań wygłosił nadleśniczy Waldemar Żmijewski.
Podczas uroczystości wręczono także gratulacje oraz bilet lotniczy do Toronto Natalii Nadaj uczennicy II kl. technikum, kształcącego w zawodzie technik żywienia i gospodarstwa domowego w Zespole Szkół im. Wł. St. Reymonta w Zabrodziu.
Natalia Nadaj we wrześniu 2011r. uczestniczyła w XV Ogólnopolskim Zlocie Szkół Reymontowskich w Tuszynie. Głównym punktem Zlotu był VII Ogólnopolski Konkurs Recytatorski pt. „Mówimy Reymontem”. Natalia zdobyła główną nagrodę tj. zakwalifikowała się do udziału w Konkursie Recytatorskim im. Marii i Czesława Sadowskich organizowanym 3 czerwca 2012r. przez Fundację im. Władysława Reymonta w Toronto.
Organizatorzy Konkursu w nagrodę zwyciężczyni zapewniają tygodniowy bezpłatny pobyt w Kanadzie.
Koszt biletu lotniczego do Toronto pokrywa Starosta Powiatu Wyszkowskiego.
Laureatka po otrzymaniu od starosty wyszkowskiego Bogdana Pągowskiego symbolicznego biletu zaprezentowała fragment powieści „Chłopi” pt. „Sąd nad Jagną”. Była to przejmująca i niezwykle sugestywna recytacja, gorąco przyjęta przez uczestników uroczystości.Głównym punktem spotkania było ogłoszenie wyników konkursu „Za Czyn” 2011 oraz wręczenie nagród: dyplomów, pamiątkowej plakietki i 1000 euro. Wicestarosta Zdzisław Bocian, który pełnił funkcję przewodniczącego komisji konkursowej podsumował prace komisji i przedstawił laureatów. Wnioski w 5 kategoriach: działalność promocyjna, w dziedzinie sportu, w dziedzinie kultury, w działalności innowacyjnej w gospodarce, w działalności społecznej były przyjmowane do 15 stycznia br.. Wpłynęło 4, ale 1 wniosek nie spełniał wymogów konkursu. Ich zasadność rozpatrzyła Kapituła w składzie
– Zdzisław Damian Bocian – wicestarosta Powiatu, przewodniczący Kapituły,
– Marzena Dyl – radna Rady Powiatu,
– Franciszek Józef Bieganowski – kapelmistrz Młodzieżowej Orkiestry Dętej,
– Agnieszka Powierża – z-ca Kierownika WODR w Wyszkowie,
– Zdzisław Niziński – przedsiębiorca,
– Tadeusz Bogdan Wasilewski – nauczyciel w-f w Trzciance,
– Maria Gajewska – dyrektor POKiS, sekretarz Kapituły.

 Nagrody zostały przyznane w trzech dziedzinach.
W dziedzinie sportu Nagrodę Starosty Powiatu Wyszkowskiego „ZA CZYN”  przyznano:
Wiejskiemu Klubowi Sportowemu „Rząśnik” 
Wiejski Klub Sportowy „Rząśnik” jest stowarzyszeniem zrzeszającym uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjalnej, rodziców, nauczycieli, trenerów oraz mieszkańców gminy Rząśnik.  Najpiękniejszym okresem dla rząśnickiej piłki był rok 2011. Najpierw drużyna wywalczyła w rozgrywkach ligowych A- klasy 3 miejsce, następnie jesienią okazała się najlepsza w okręgowych rozgrywkach mazowieckiej edycji najważniejszego turnieju piłkarskiego w kraju – Pucharu Polski pokonując m.in. 5 drużyn IV ligowych (klub został uhonorowany okolicznościowym pucharem MZPN). W nagrodę wiosną 2012r. WKS będzie reprezentował gminę i powiat w rozgrywkach w Pucharze Polski o miano gry na szczeblu wojewódzkim i centralnym. 
Obecnie w wiejskim Klubie Sportowym „Rząśnik” trenuje ponad 70 zawodników w różnych grupach wiekowych. Działania WKS „Rząśnik” od kilku lat rozsławiają gminę i powiat przez niego reprezentowane na szczeblu powiatowym, wojewódzkim i ogólnopolskim. Sukcesy i rozwój drużyny są w głównej mierze zasługą aktywnej pracy społecznej działaczy klubu.

– W dziedzinie działalności innowacyjnej w gospodarce Nagrodę Starosty Powiatu Wyszkowskiego „ZA CZYN” przyznano: Markowi Suchta
Pan Marek Suchta prowadzi gospodarstwo rolne wyspecjalizowane w produkcji mleka.
Konsekwencją rozwoju gospodarstwa jest oddany w 2011r. nowoczesny budynek obory na 80 stanowisk wyposażony w nowoczesną halę udojową 2×5 rybia ość. Ponadto w 2011r. zakupił niezbędne maszyny i narzędzia m. in. ciągnik, wóz paszowy, wóz asenizacyjny i inne. Gwarantuje to dalszy rozwój gospodarstwa przy zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Inwestycje wykonane i finansowane były ze środków własnych i pozyskanych ze środków unijnych.
Inwestycje wykonane spełniają warunki polepszenia ochrony środowiska oraz poprawę organizacji i bezpieczeństwa pracy. Gospodarstwo uzyskuje wysokie wyniki w produkcji.  Plan rozwoju gospodarstwa zakłada dalsze inwestycje i cele w 2012r. Gospodarz kończy budowę zbiornika na gnojownicę.

– W dziedzinie kultury Nagrodę Starosty Powiatu Wyszkowskiego „ZA CZYN”  przyznano:
Zespołowi Pieśni i Tańca „Wyszków”
Zespół Pieśni i Tańca Wyszków istnieje od roku 1965r. W ramach zajęć pozalekcyjnych w zespole tańczą uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Leszczydole Nowinach.
Zespół w 2011 roku uzyskał certyfikat wydany przez Polską Sekcję C.I.O.F. (Polska Sekcja Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń), zdobył I miejsce w Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Kurpiowskich (Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej wziął udział w festiwalu w Macedonii, gdzie przez tydzień promował Polskę za granicą.
Zebrani mogli zapoznać się z osiągnięciami laureatów dzięki pokazowi multimedialnemu (Wiejski klub Sportowy „Rząśnik”) oraz występom (Zespół Pieśni i Tańca „Wyszków”). Za wyróżnienie w imieniu zespołu sportowemu podziękował prezes klubu Paweł Abramczyk oraz kapitan drużyny, młodszy brat prezesa Grzegorz.  Zespół Pieśni i Tańca reprezentował choreograf Piotr Skawski oraz Czesław Kwiatkowski, Daria Żuchowska i Sebastian Klimaszewski. Po wręczeniu nagród gratulacje wygłosił radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Marian Krupiński. Przekazał również pozdrowienia od marszałka Adama Struzika. Chwalił organizatora – starostę wyszkowskiego za dostrzeganie ludzi, organizacji, stowarzyszeń, zespołów, osób, w szczególny sposób pokazujących działania społeczności oraz za promowanie powiatu wyszkowskiego, z którego możemy być dumni. Uroczystości zakończono słodkim poczęstunkiem, gdyż i wręczenie nagród „Za Czyn” 2011 zbiegło się z tradycyjnie obchodzonym „Tłustym Czwartkiem”.
/Janina Czerwińska/

Galeria zdjęć

2 231 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Zagrali dla Oli Zamczewskiej (21.02.2012)

W ubiegłą sobotę Fundacja „Usłysz marzenia” oraz burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski zaprosili mieszkańców Wyszkowa na Turniej Piłkarski z udziałem wyjątkowych...

Zamknij