ggg ggg ggg ggg

Muzyka która trwa, czyli I Festiwal im. Krzysztofa Klenczona w Pułtusku (25.06.2013)

Krzysztof Klenczon tworzył muzykę która trwa i będzie trwać. Dowodem na to jest popularność jego utworów wśród wielopokoleniowego społeczeństwa oraz to, co obserwowaliśmy podczas I Festiwalu im. Krzysztofa Klenczona w Pułtusku.

Zwieńczeniem I Festiwalu im. Krzysztofa Klenczona w Pułtusku był wieczorny koncert zespołu Żuki oraz niezapomniana muzyczna podróż w czasie za sprawą zespołu Czerwone Gitary. Festiwal ma szansę stać się perełką muzyczną w naszym kraju, pod warunkiem, że będzie ewoluował i nabierał rozmachu. Jest tez olbrzymią szansą dla Pułtuska na przyszłość.
Dwunastu wykonawców zakwalifikowało jury do ostatniego etapu I Festiwalu im. Krzysztofa Klenczona w Pułtusku, którego dwudniowy finał odbywał się w dniach 21-22 czerwca w mieście, w którym urodził się twórca tak popularnych utworów jak „Kwiaty we włosach” i „Biały krzyż”. Wśród laureatów Pułtusk miał jednego reprezentanta – Rafała Chmielewskiego, którego mogliśmy usłyszeć na scenie podczas przesłuchań wokalno-instrumentalnych uczestników II etapu Konkursu. Jego występ nie przeszedł bez echa – zdobył Nagrody Alicji Klenczon – Patrona Honorowego Festiwalu oraz Karoliny Klenczon i Jacqueline Natalie Klenczon-Long.
Jury ostatecznie przyznało nagrody laureatom:
1. Magdalena Chołuj – Nagroda Główna Burmistrza Miasta Pułtusk
2. Łukasz Gocławski – Nagroda Burmistrza Miasta Pułtusk
3. Tomasz Dorniak – Nagroda Burmistrza Miasta Pułtusk
Nagrodę Internautów zdobyła Aleksandra Wylężek.
Laureaci nagród dodatkowych:
Iryna Shara – Nagroda Specjalna dla polonijnego uczestnika Konkursu
Wojciech Władek – wyróżnienie od Stowarzyszenia Polski Rock and Roll im. Krzysztofa Klenczona oraz zespołu „Czerwone Gitary” w wysokości 500 zł.
Nagrody Alicji Klenczon – Patrona Honorowego Festiwalu oraz Karoliny Klenczon i Jacqueline Natalie Klenczon-Long:
Magdalena Chołuj (nagroda w wysokości 1000 zł)
Alicja Szemplińska (nagroda w wysokości 500 zł)
Rafał Chmielewski (nagroda w wysokości 500 zł)
Do konkursu we wstępnym jego etapie zgłosiło się 35 solistów i zespołów. Po przesłuchaniu ich piosenek jury w składzie, którego byli m.in. Janusz Kondratowicz, autor tekstów utworów wykonywanych nie tylko przez Czerwone Gitary i Krzysztofa Klenczona, przedstawiciel Wydawnictwa Muzycznego Gold Records, przedstawiciele partnerów festiwalu i organizatorów, wybrało finałową dwunastkę. Byli to wykonawcy z Wrocławia, Morawicy, Żukowa k. Gdańska, Trzcianki, Ciechanowa, Zamościa, Warszawy, Pułtuska, Litwy i Ukrainy.
Na specjalne zaproszenie Alicji Klenczon – Patrona Honorowego Festiwalu, pozakonkursowo wystąpił Derek Szlauer, który wykonał utwór niezwykle bliski sercu Krzysztofa Klenczona – „Biały Krzyż”, do którego słowa napisał Janusz Kondratowicz.
Obserwując atmosferę panująca na zapleczu sceny w czasie przesłuchań jak i po ogłoszeniu wyników, można było zaobserwować, iż festiwal sprzyjał również spotkaniom po latach, zawiązywaniu nowych znajomości, dzieleniu się wiedzą muzyczną oraz integracji młodych solistów.
Już w czwartek Pułtusk zapełniał się zaproszonymi gośćmi, uczestnikami festiwalu oraz melomanami. Odbywały się warsztaty muzyczne dla uczestników Festiwalu.
W piątek o godz. 18:00 w intencji Krzysztofa Klenczona oraz ojca Czesława Klenczona wierni modlili się w pułtuskiej Bazylice. To z myślą o ojcu oficerze Armii Krajowej, Klenczon skomponował muzykę do utworu „Biały Krzyż” napisanego przez Kondratowicza.
„Zawsze dedykował tę piosenkę jemu oraz wszystkim, którzy walczyli za Polskę niepodległą. Kiedy był w Stanach Zjednoczonych i grał m.in. w chicagowskich klubach, nie pozwalał nikomu tańczyć podczas wykonywania „Białego Krzyża”. Nawet schodził na parkiet i prosił grzecznie o powrót do stolika” – mówiła dla PAP – żona muzyka Alicja Klenczon.  Do Pułtuska przyjechali bracia stryjeczni kompozytora, wokalisty, gitarzysty, zwanego polskim Johnem Lennonem – Janusz i Jerzy Klenczonowie.  Wernisażem wystawy „Polska – Ameryka – Krzysztof” zorganizowanym na Dolnym Krużganku Domu Polonii dokonano uroczystego otwarcia festiwalu. Goście obejrzeli film dokumentalny ,,Zagubiona Dusza” w reżyserii Kazimierza Bihuna. W Amfiteatrze Domu Polonii wysłuchaliśmy jam sassion uczestników i wykładowców warsztatów muzycznych oraz poruszającego spektaklu muzycznego „Klenczon – Poemat Rockowy”.
Po raz trzeci w blisko 50-letniej historii zespołu, sobotni koncert zespołu Czerwone Gitary był poświęcony w znacznej części Klenczonowi.
„Wcześniej, dwukrotnie w 2011 roku – w Gdyni i Warszawie zagraliśmy dla Krzysztofa w 30. rocznicę śmierci i 70. urodzin” – wspomniał w wypowiedzi dla PAP perkusista, lider zespołu Jerzy Skrzypczyk. To właśnie podczas koncertu galowego zagrał Zespół Czerwone Gitary i nie mogło zabraknąć utworów znanych i śpiewanych przez wielopokoleniową publiczność jak i tych z najnowszej płyty. Nim jednak finałowego koncert mogliśmy wysłuchać, na scenie gościł zespół Żuki.
„Dzięki temu festiwalowi, który ma być coroczny chcemy zaprosić do Pułtuska młodzież i zachęcić do śpiewania polskiego Rock end Rolla tak jak robił to Krzysztof. Chcemy, żeby z tego wyrósł poważny rockowy festiwal” – mówił Jacek Cybulski z komisji konkursowej festiwalu.
Organizatorami konkursu byli: Burmistrz Miasta Pułtusk i Rada Miejska w Pułtusku oraz Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”
Krzysztof Klenczon urodził się w Pułtusku w styczniu 1942 roku. Kompozytor, muzyk, gitarzysta, aranżer. Współzałożyciel zespołu „Czerwone Gitary”, leader grupy „Trzy Korony”, członek legendarnych już dziś zespołów „Niebiesko-Czarni” i „Pięciolinie”. Autor wielu przebojów śpiewanych do dziś: „Matura”, „Historia jednej znajomości”, „Kwiaty we włosach”, „Biały Krzyż”, „Taka jak ty”, „10 w skali Beauforta”, „Natalie”, „Nie przejdziemy do historii”, to tylko kilka z jego przebojowych kompozycji z bogatego albumu twórczości. Gdy odszedł od nas miał 39 lat.
Urodzony w Pułtusku, wychowywał się w Szczytnie, później Trójmiasto, a na końcu Chicago, gdzie mieszkał wiele lat po wyjeździe z Polski i gdzie zmarł w wyniku tragicznego wypadku samochodowego.
Bernadeta Hamowska
Źródło:PAP, www.pultuskfestiwal.pl

Galeria zdjęć

2 438 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Strażacy – Ochotnicy z Dąbrówki w służbie ludziom od stu lat… (25.06.2013)

Obchody tegorocznego Dnia Strażaka w powiecie wołomińskim połączono ze wzruszającą uroczystością przygotowaną z okazji jubileuszu stulecia istnienia jednostki Ochotniczej Straży...

Zamknij