ggg

Mieszkańcy Gminy Małkinia Górna radośnie upamiętnili 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

W dniu 11 listopada 2023 roku mieszkańcy gminy Małkinia Górna uczcili Narodowe Święto Niepodległości poprzez: uczestnictwo we mszy świętej w kościele pw. Nawrócenia Świętego Pawła Apostoła w Małkini Górnej, przemarsz ulicami Małkini Górnej oraz złożenie kwiatów w miejscach pamięci. Tego dnia odbył się także VIII Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Małkinia Górna.

Mszę świętą w intencji Ojczyzny odprawił ksiądz kanonik Jan Marek Wróblewski – Proboszcz parafii pw. Nawrócenia Świętego Pawła Apostoła w Małkini Górnej. Homilię wygłosił ksiądz Jacek Dąbrowski, który zaznaczył że powinniśmy być wdzięczni za dar wolnej Ojczyzny i zachęcał do codziennej modlitwy za nasz kraj, bo nie można być dobrym katolikiem nie będąc odpowiedzialnym patriotą.
W tegorocznych obchodach uczestniczyli przedstawiciele władz gminy Małkinia Górna: Wójt Gminy Pani Bożena Kordek, Sekretarz Gminy Pan Cezary Tomasz Pietrzak, Radni Rady Gminy Małkinia Górna, kierownicy jednostek organizacyjnych Urzędu Gminy i jednostek podległych, przedstawiciele okolicznych instytucji i stowarzyszeń, sołtysi, dyrektorzy i uczniowie szkół z terenu gminy Małkinia Górna, dzieci i nauczyciele z Przedszkola Samorządowego w Małkini Górnej oraz mieszkańcy.
Gminne obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości swoją obecnością uświetniły poczty sztandarowe: Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marii Curie – Skłodowskiej w Małkini Górnej, Szkoły Podstawowej nr 2 im. Fryderyka Chopina w Małkini Górnej, Szkoły Podstawowej im. księdza Jana Twardowskiego
w Glinie, Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kiełczewie, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Prostyni, Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Małkini Górnej, Armii Krajowej, OSP w Daniłówce Pierwszej, OSP w Glinie, OSP w Grądach, OSP w Kańkowie, OSP w Małkini Górnej, OSP w Treblince, OSP w Zawistach Podleśnych, NSZZ Solidarność ‘80 przy Rockwool Małkinia, Koło PZW nr 65 w Małkini Górnej.
Po zakończeniu mszy świętej uczestnicy wzięli udział w uroczystym przemarszu ulicami: Nurską, Konstytucji 3 Maja, Leśną, Przedszkolną, Biegańskiego, któremu przewodziła Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Tłuszcza.
Podczas przemarszu zatrzymano się przy Cmentarzu Wojska Polskiego, gdzie delegacje oddały cześć spoczywającym tam żołnierzom. Przedstawiciele: władz gminy Małkinia Górna – Wójt Gminy Małkinia Górna Pani Bożena Kordek wraz z Sekretarzem Gminy Panem Cezarym Tomaszem Pietrzakiem i Radnymi Rady Gminy, Przedszkola Samorządowego
w Małkini Górnej, Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marii Curie – Skłodowskiej w Małkini Górnej, Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Glinie, Szkoły Podstawowej nr 2 im. Fryderyka Chopina w Małkini Górnej, Szkoły Podstawowej w Orle, Sołectwa Małkinia Górna IV, NSZZ Solidarność ‘80 przy Rockwool Małkinia, 14 Drużyny Harcerskiej,,Sokoły” z Prostyni oraz Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Małkini Górnej złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze.

Następnie ulicami Przedszkolną i Biegańskiego w rytmie patriotycznych utworów uczestnicy udali się pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. W tym szczególnym miejscu delegacje z gminy Małkinia Górna również złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze.
W okolicznościowym przemówieniu Wójt Gminy Pani Bożena Kordek podziękowała mieszkańcom za liczną obecność na obchodach i wspólne radosne świętowanie. Pani Wójt podkreśliła jednocześnie, że nie ma nic ważniejszego jak miłość do Ojczyzny, która przejawiać się może na wiele sposobów jednym z nich jest udział w uroczystościach państwowych, wywieszanie flag, dbanie o dobro Ojczyzny. „To ważne, abyśmy pielęgnowali postawy patriotyczne
w naszych rodzinach, bo gdy moralność w kraju upada – ginie też kraj…” powiedziała Pani Wójt.
Na zakończenie uroczystości Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Tłuszcza wykonała utwory patriotyczne, m. in.: „Wojenko, wojenko”, „Przybyli ułani pod okienko”, „My, Pierwsza Brygada”, które wprowadziły podniosłą atmosferę
i w ten sposób również mieszkańcy Gminy oddali cześć przodkom, dzięki którym dzisiaj możemy żyć w niepodległym państwie w Polsce i w naszej Małej Ojczyźnie – Gminie Małkinia Górna.
Serdeczne podziękowania składamy uczniom i nauczycielom szkół gminnych i Przedszkola Samorządowego
w Małkini Górnej za przygotowanie kotylionów. Dzięki przygotowanym kotylionom i chorągiewkom obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości nabrały jeszcze bardziej uroczystej formy.
Imprezą towarzyszącą gminnym obchodom Narodowego Święta Niepodległości w Gminie Małkinia Górna był VIII Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Małkinia Górna, który odbył się w Szkole Podstawowej nr 2 im. Fryderyka Chopina w Małkini Górnej.
W zawodach uczestniczyło 44 szachistów, którzy przyjechali do naszej gminy m. in. z takich miejscowości jak: Brok, Ostrów Mazowiecka, Łomża, Węgrów, Białystok, by w godzinach od 10:00 do 14:00 rozegrać 7 rund systemem szwajcarskim tempem 10 min + 5 s na ruch.
Turniej Szachowy jest wydarzeniem, które łączy pokolenia. W tegorocznych zawodach najmłodsi uczestnicy mieli 8 lat, a najstarszy szachista – 66 lat. W turnieju udział wzięło 7 kobiet i 37 panów.
Na zakończenie VIII Turnieju Szachowego o Puchar Wójta Gminy Małkinia Górna, Wójt Gminy Małkinia Górna Pani Bożena Kordek podziękowała wszystkim zawodnikom za udział
w turnieju, pogratulowała zwycięzcom i wraz z Panem Sławomirem Sobocińskim z Akademii Szachowej Sobocińscy wręczyli wyróżnionym zawodnikom pamiątkowe dyplomy, medale oraz puchary.
Wszystkim szachistom dziękujemy za udział w VIII Turnieju Szachowym
o Puchar Wójta Gminy Małkinia Górna, zwycięzcom serdecznie gratulujemy
i zapraszamy na przyszłoroczny turniej szachowy.

/Info UG Małkinia Górna/

230 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Wystawa Ponad Światem Adama Burczyca

15 listopada br. odbył się wernisaż wystawy „Ponad Światem” Adama Burczyca. Wernisaż rozpoczął się piosenką „Kasztany”, którą wykonała Iga Kołodziejczyk....

Zamknij