ggg
ggg ggg

Miasto i gmina Tłuszcz przez stulecia

Na stronie internetowej Gminy Tłuszcz oraz profilu facebookowym trwa akcja „Miasto i gmina Tłuszcz przez stulecia”. Pod tym hasłem Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Tłuszczańskiej kontynuuje poszukiwania starych fotografii przedstawiających nasze miasto i gminę.

Chcemy pomóc tłuszczańskiemu muzeum wzbogacić zbiory, a przede wszystkim zachęcić do odkurzenia starych albumów pamiętających czasy naszych dziadów i pradziadów. Przede wszystkim bardzo zależy nam na odnalezieniu kolejnych zdjęć ukazujących Tłuszcz i miejscowości w naszej gminie, mieszkańców w ich strojach ludowych, odświętnych, codziennych, przy pracy, podczas świąt, a ponadto szkoły, sklepy, urzędy, kościoły, inne zabudowania, dawny wygląd ulic, przebieg różnych wydarzeń, uroczystości, itd. Wiadomo, że im starsze zdjęcia, tym ich wartość historyczna jest większa. Chcemy stworzyć jak największą dokumentację wszystkiego, co jest świadectwem historii naszej „małej ojczyzny”. Wielu obiektów, ulic już nie ma, nie ma także opisów. Nie żyją już ci, którzy mogliby przekazać informacje o najdawniejszych czasach. Dlatego prosimy wszystkich mieszkańców, aby przejrzeli swoje rodzinne zbiory, rozmawiali z najstarszymi członkami swoich rodzin i spisywali ich wspomnienia. Może są osoby, które mieszkają gdzieś w Polsce lub za granicą, ale jeszcze posiadają te nasze „tłuszczańskie okruchy historii”. Mamy nadzieję, że wiele ciekawych rzeczy uda się odnaleźć lub spisać. Prosimy o kontakt bezpośrednio z Towarzystwem lub poprzez Specjalistę ds. Komunikacji Społecznej w Urzędzie Miejskim, tel. 29 777-52-56.
Na portalu facebookowym TPZT oraz na stronie internetowej i facebooku Gminy Tłuszcz są zamieszczane zdjęcia, które dotychczas udało się uzyskać i znajdują się w zbiorach TPZT. Były one prezentowane na wystawach w latach 2017-2018. Ukazują różne miejsca w naszej gminie z porównaniem, jak to jest obecnie.
Już teraz dziękujemy za zaangażowanie w akcję i współpracę!
Poniżej prezentujemy zdjęcia z budowy fundamentów kościoła w Jasienicy z 1985 roku. O budowie kościoła i historii parafii można poczytać w kronice parafialnej oraz na stronie internetowej parafii. Dla porównania znajdują się zdjęcia z pustym placem otoczonym polami i łąkami oraz obecny wygląd tego miejsca i kościoła.
/Gmina Tłuszcz/

129 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Podpisanie umowy w sprawie internatu dla LO w Urlach

Przedstawiciele władz Powiatu Wołomińskiego podpisali umowę z dyrekcją Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej w sprawie utworzenia na terenie Ośrodka Charytatywno-Opiekuńczego Caritas w...

Zamknij