ggg ggg ggg ggg

Miasto Cudu nad Wisłą hucznie świętowało 101. rocznicę zwycięstwa nad bolszewikami!

Obchody 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Radzyminie obfitowały w wydarzenia kulturalne, sportowe, historyczne i
patriotyczno-religijne. Tak wielu atrakcji nie było w żadnej innej gminie.Bogaty program uroczystości rocznicowych przyciągnął do Radzymina całe rodziny, liczne grono mieszkańców i gości z całej Polski.

Świętowanie rozpoczęło się już 7 sierpnia od Ogólnopolskich Mistrzostw Szaradziarskich „Cud nad Wisłą”, a zakończyło w miniony weekend 21-22 sierpnia Turniejem Piłki Nożnej dla dzieci. Główne uroczystości rocznicowe odbyły się w dniach: 14-15 sierpnia.

TRZY DNI MUZYCZNEJ UCZTY
Tegoroczny program obfitował w wydarzenia muzyczne. W piątek, 13 sierpnia w wypełnionej po brzegi publicznością Scenie Cegielnia odbył się wspaniały XVII Festiwal Operetkowo-Operowy na Mazowszu, którego hasło przewodnie brzmiało: „W krainie opery, operetki, musicalu i piosenki”. Festiwalowi towarzyszyła także prezentacja najnowszej książki autorstwa Anny Marii Grzegorek pt. „Radzymińska opowieść wierszem zapisana…”, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców i gości.
W sobotę, 14 sierpnia o godz. 19:30 na scenie głównej na radzymińskim rynku wystąpili młodzi artyści: Tomek Grzegorczyk, Magda Bereda oraz Zwyciężczyni 17. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci – Viki Gabor.
W niedzielę, 15 sierpnia o godz. 20:00 na tej samej scenie odbyła się niezwykła uczta muzyczna, która przyciągnęła tłumy. Wydarzenie pt. „The Best of Rubik” – Symfoniczny koncert Piotr Rubika na
101. rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 r., zorganizowano we współpracy z Samorządem Województwa Mazowieckiego.
(Zwieńczeniem koncertu gwiazdy wieczoru oraz wydarzeń rocznicowych był pokaz fajerwerków, mający długą tradycję w radzymińskich obchodach „Cudu nad Wisłą”).
LATAJĄCE MOTOCYKLE
W sobotę, 14 sierpnia odbył się Jubileuszowy,
XX Zlot MotoCud, podczas którego motocykliści zasadzili Dąb Pamięci w ramach programu „Katyń…ocalić od zapomnienia” (w tym roku przywołano pamięć płka Ryszarda Żołędziowskiego), a następnie udali się w trasę do Ossowa. XX Zlot zwieńczony został fenomenalnym pokazem motocyklowym Freestyle Motocross w centrum Radzymina. (Budzące zachwyt publiczności akrobacyjne skoki na motocyklach ponad dachy radzymińskich kamienic w wykonaniu mistrzów z grupy Freestyle Family, na pewno długo pozostaną w pamięci).

WYSTAWA SPRZĘTU WOJSKOWEGO I PRZELOT SAMOLOTÓW
W niedzielę, 15 sierpnia miasto wspólnie z Wojskiem Polskim zorganizowało wystawę sprzętu militarnego. W parku na Pl. Kościuszki można było zobaczyć: czołg Leopard 2A5 i czołg Leopard 2PL, Kołowy Transporter Opancerzony ROSOMAK, Moździerz RAK i WD RAK, Samochód ciężarowo-osobowy HMMWV, Quad Sportsman, MATV MRAP – samochód opancerzony, WR-40 Langusta – samobieżną wieloprowadnicową wyrzutnię rakietową oraz SPZR Poprad – samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy klasy VSHORAD. Tuż przed Mszą Świętą o godz. 17:00, nad Cmentarzem Żołnierzy Polskich
1920 r. , odbył się przelot paradny dwóch samolotów MIG-29.

WBICIE ŁOPATY POD BUDOWĘ MUZEUM BITWY WARSZAWSKIEJ W RADZYMINIE
W niedzielne popołudnie,
15 sierpnia (tuż po zakończeniu apelu przy pomniku Wincentego Witosa), przed Domem Pielgrzyma (naprzeciwko Cmentarza) nastąpiło tzw. „wbicie łopaty” pod budowę Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Radzyminie.
Symbolicznego aktu rozpoczęcia budowy dokonali: burmistrz Krzysztof Chaciński w towarzystwie marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, posłanki Bożeny Żelazowskiej, Jana Engelgarda – dyrektora Muzeum Niepodległości w Warszawie oraz Piotra Rembelskiego – przewodniczącego Rady Miejskiej w Radzyminie. Jak poinformowano, placówka ma zostać oddana do użytku w 2023 r. (Obiekt będzie budowany przez Gminę Radzymin wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego i Muzeum Niepodległości w Warszawie).

UROCZYSTA MSZA ŚWIĘTA I APEL POLEGŁYCH
Kulminacyjnym punktem obchodów w dn. 15 sierpnia, tradycyjnie była uroczysta Msza Św. na Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 r.,
której przewodniczył Biskup Pomocniczy Diecezji Warszawsko-Praskiej JE bp Jacek Grzybowski.
– W naszej Ojczyźnie już tyle razy widzieliśmy przemożną opiekę Maryi sprawiającej rzeczywiście, że rozproszyli się pyszni, a mocni zostali pobawieni tronu. Dlatego w wyrażeniu „Cud nad Wisłą” – nie ma i nie może być bagatelizacji dla mocy i chwały polskiego dowództwa i oręża w roku 1920, ale jest w nim przekonanie, że kto oddaje się w opiekę takiej Hetmance, „wielkie rzeczy uczyni mu Wszechmocny”. To jest droga ludzi wierzących, droga nadziei, droga zaufania i całkowitego, ostatecznego powierzenia się Bogu – mówił podczas homilii
bp Grzybowski.
Uroczystości na radzymińskim cmentarzu zaszczyciło swoją obecnością wielu znamienitych gości, a wśród nich m.in.: Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Bogna Janke, posłowie: Bożena Żelazowska, Piotr Uściński, Krzysztof Gawkowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Zbigniew Gryglas, Szef GP MON Łukasz Kudlicki, przedstawiciel Ambasady Węgier dr László Szubert, wiceprezes Zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk, wiceprezes Zarządu ENEA Trading Marzena Małek, Dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Adam Siwek, Dyrektor PARPA Jarosław Chmielewski, wicewojewoda mazowiecki Artur Standowicz, marszałek Adam Struzik, wiceprezydent M. St. Warszawy Michał Olszewski, starosta wołomiński Adam Lubiak wraz z wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Cezarym Wnukiem i członkiem Zarządu Pawłem Dąbrowskim oraz radną powiatu Martą Rajchert, Członek AK płk Zbigniew Zieliński, Komendant WKU Warszawa-Praga płk Andrzej Kosieradzki, delegacja Stowarzyszenia Lotników Polskich – płk pil. Kazimierz Pogorzelski i mjr Marcin Szaliłow, por. Paweł Linke z Garnizonu Warszawa, przedstawiciele Zarządu Okręgu Warszawa-Wschód ŚZŻAK na czele z Mirosławem Widlickim, a także samorządowcy z terenu powiatu wołomińskiego.
Podczas uroczystości odczytano listy okolicznościowe od Premiera Mateusza Morawieckiego, Prezesa PiS Wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego oraz Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
„Po ciężkich walkach w doszczętnie zniszczonym Radzyminie i jego okolicach, 15 sierpnia oddziały rosyjskie wycofały się. Od tamtego momentu agresorzy ze Wschodu coraz bardziej tracili inicjatywę, a wkrótce zmuszeni zostali do ucieczki (…) Wyrażam nadzieję, że pamięć o bitwie pod Radzyminem będzie inspiracją dla wszystkich, którzy swoją codzienną pracą budują bezpieczeństwo i pomyślność naszej Ojczyzny – bądź to w mundurach, bądź to na polu nauki, oświaty, kultury, usług publicznych lub gospodarki. Cieszę się, że upamiętnieniu radzymińskiej odsłony Bitwy Warszawskiej 1920 towarzyszy w tym roku bogaty i atrakcyjny program uroczystości oficjalnych oraz imprez towarzyszących. Ze szczególną satysfakcją przyjąłem wiadomość o planowanym symbolicznym rozpoczęciu budowy lokalnego Muzeum Bitwy Warszawskiej. Niech przyciąga ono jak najliczniejszych odwiedzających oraz umacnia historyczną i patriotyczną tożsamość miasta i gminy Radzymin. Wszystkim organizatorom i uczestnikom dzisiejszych rocznicowych obchodów przekazuję najserdeczniejsze pozdrowienia” – napisał Prezydent Andrzej Duda w liście do radzyminiaków, który odczytała minister Bogna Janke.
– Ponad sto lat temu byliśmy narodem zjednoczonym, co pozwoliło nam odnieść Wielkie Zwycięstwo.
Obecny, dwudziesty pierwszy rok XXI wieku skłania mnie ku refleksji na temat przyszłości. Jest to refleksja optymistyczna, choć nie pozbawiona obaw – powiedział burmistrz Krzysztof Chaciński, który w wystąpieniu okolicznościowym odwołał się do trwającej walki z koronawirusem, wyrażając przy okazji zaniepokojenie coraz głębszymi podziałami w naszym społeczeństwie.
Uroczystości na radzymińskim cmentarzu zakończył Apel Pamięci, salwa honorowa i ceremonia złożenia wieńców na bratnich mogiłach bohaterów 1920 roku.
I RAJD ARTYLERII KONNEJ
Oprócz znanych, cyklicznych wydarzeń, takich jak np.: Bieg 1920 roku – Półmaraton Uliczny „Cud nad Wisłą”, Patriotyczne Loty Gołębi Pocztowych, czy Zawody Wędkarskie „Cud nad Wisłą”, w tym roku przygotowano również nowe atrakcje.
Jednym z nowych, a zarazem ostatnich wydarzeń w ramach radzymińskich obchodów, był I Historyczny Rajd Artylerii Konnej w 100. rocznicę wręczenia przez marsz. J. Piłsudskiego medali Virtuti Militari za zasługi dla kraju. Start rajdu nastąpił w ubiegłą sobotę, 21 sierpnia na placu przed magistratem. Tego dnia po salwie armatniej, Prezes Związku Piłsudczyków RP TPJP Okręg Nadbużański w Wyszkowie – płk Sylwester Raniszewski złożył na ręce wiceprzewodniczących Rady Miejskiej: Wiesława Solarza oraz Izabeli Paciorek podziękowanie dla Burmistrza Radzymina „za krzewienie idei i czynów I Marsz. Józefa Piłsudskiego wraz z życzeniami dalszych sukcesów w służbie dla dobra umiłowanej Ojczyzny”.
Rajd będzie trwał 7 dni, pokona trasę ok. 100 km i zakończy się w Górze Kalwarii. Organizatorem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie – Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Bajka” z Radzymina na czele z p. Robertem Rozwódem, Związek Piłsudczyków RP – Okręg Nadbużański w Wyszkowie oraz Gmina Radzymin.
/opr. KW, foto: Z. Pachulski, P. Cybulski, G. Jeleń/

1 002 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Uroczystości związane z nadaniem placowi przy Dworcu PKP w Łochowie imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego w 101. rocznicę jego wizyty w sztabie generalnym IV Armii w Łochowie

W minioną sobotę, 14 sierpnia 2021 roku odbyły się uroczystości związane z nadaniem imienia placowi Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz odsłonięciem...

Zamknij