ggg ggg ggg ggg ggg

Maria Balicka i Stanisław Szpotański uhonorowani przez Radę Miasta Kobyłka

W ubiegły piątek, 2 czerwca odbyła się 65. sesja Rady Miasta Kobyłka. W trakcie uroczystych obrad, towarzyszących obchodom Dni Miasta Kobyłka, Radni nadali Miejskiej Bibliotece Publicznej imię Stanisława Szpotańskiego, a także uhonorowali Marię Balicką, która została patronką ulicy przebiegającej obok budynku Szkoły Podstawowej nr 3.

– Chlubnym zwyczajem w Kobyłce jest nadawanie nazw czy imion ulicom i instytucjom pochodzących od nazwisk Mieszkańców Miasta. To podkreśla znaczenie tradycji, patriotyzmu w ujęciu lokalnym, pokazuje, że cenimy sobie więzi rodzinne i lokalne – podkreśliła Burmistrz Kobyłki Edyta Zbieć, która o doniosłych decyzjach, podjętych w trakcie uroczystej sesji wypowiedziała się w mediach społecznościowych:
„Podczas dzisiejszej sesji debatowaliśmy nad dwiema bardzo istotnymi uchwałami, upamiętniającymi: panią Marię Balicką, której wkład w kulturę, lokalną tożsamość jest nieoceniony oraz Stanisława Szpotańskiego, pisarza o którym Maria Balicka pisała, że jest to jeden z powodów zobowiązujących mieszkańców Kobyłki do ocalenia o nim pamięci.Mam wrażenie, że dziś Pani Maria byłaby zadowolona. Poświęcała wiele czasu na zachowanie w pamięci osób, które na rzecz Kobyłki pracowały, pisały o niej, uważając, że każda społeczność powinna zachowywać w pamięci zbiorowej zdarzenia szczególnie ważne, pragnąc utrwalić dorobek zasłużonych dla niej osób, a miejscowe tradycje, wspomnienia integrują, stanowiąc źródło poczucia wartości i swoistej dumy. A o Stanisławie Szpotańskim pisała: „Niemal ideał człowieka – Europejczyka, ale nie euroentuzjasty. Umiał zachować złoty środek. Nasz człowiek, mieszkaniec Kobyłki. Tu spędził ostatnie osiem lat swojego życia, tu go pochowano. Współcześni kobyłczanie powinni być z tego dumni, ale niech na dumie się nie kończy. Czcijmy jego pamięć. Przekazujmy wszystkim wiedzę o tym wybitnym człowieku i twórcy”.
Poruszający dla mnie jest fakt, że właśnie dziś, na jednej sesji przywołujemy te dwie osoby, które – choć daty ich urodzin dzieli wiele lat – były ze sobą w jakiś sposób związane. Pani Maria Balicka opisywała Stanisława Szpotańskiego, a ja z kolei, znając panią Marię, mam wrażenie, że była do pisarza nieco podobna oboje kochali Ojczyznę, cenili sobie prawdę, byli surowi w osądach, mieli swoje zdanie, nie lubili marazmu społecznego, mówili o powinnościach i obowiązkach, kochali drugiego człowieka.
Niezmiernie cieszy mnie więc fakt, że dziś dopełniamy woli Marii Balickiej, Honorowej Obywatelki Miasta, nadając Miejskiej Bibliotece Publicznej imię Stanisława Szpotańskiego. Oraz jednocześnie honorując osobę pani Marii, która przez całe swoje życie z ogromnym zaangażowaniem promowała historię i dokonania rodzinnej miejscowości, a przywracając pamięć o zapomnianych postaciach z historii Kobyłki budowała tożsamość miasta” – podkreśliła Burmistrz Edyta Zbieć.
Więcej na temat tegorocznych Dni Kobyłki w kolejnym numerze.

/opr. KW; źródło: UM Kobyłka/

364 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Kajakiem przez historię ziemi radzymińskiej…

W sobotę, 27 maja Towarzystwo Przyjaciół Radzymina niezwykłym wydarzeniem zainaugurowało radzymińskie obchody 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Był nim kilkugodzinny Spływ...

Zamknij