ggg

Kwiaty i znicze pod pomnikiem powstańców w Kamieńczyku

Kolejna rocznicę wybuchu powstania styczniowego upamiętniono wiązankami kwiatów i zapaleniem zniczy.

Na uroczystość w Kamieńczyku pod pomnikiem powstańców – najstarszym zabytkiem w powiecie wyszkowskim związanym z powstaniem styczniowym 1863 r. zaprosił zarząd powiatowy Prawa i Sprawiedliwości. 22 stycznia br. (czwartek) o godz. 15.00 w Kamieńczyku przy Pomniku Powstania Styczniowego odbyła się uroczystość upamiętniająca 152. rocznicę jegowybuchu. Uczestnicy uroczystości oddali hołd poległym walczącym o niepodległość naszej Ojczyzny i złożyli kwiaty na grobie powstańców.
W obchodach udział wzięli: proboszcz Parafii w Kamieńczyku ks. Kazimierz Sztajerwald, reprezentująca posła na Sejm RP Henryka Kowalczyka dyrektor Biura w Pułtusku Jolanta Brańska, środowiska kombatanckie m.in., Światowego Związku Żołnierzy AK obwód Rajski Ptak, przedstawiciele zarządu powiatowego Prawo i Sprawiedliwość w Wyszkowie, szef struktur gminnych PiS – Eugeniusz Zaremba, sympatycy i członkowie PiS oraz mieszkańcy Kamieńczyka i powiatu.

 

 
Zebranych powitał przewodniczący zarządu powiatowego PiS Waldemar Sobczak. Następnie wysłuchano krótkiego rysu historycznego powstania przygotowanego przez historyka Adama Mickiewicza. Podkreślił wagę tego miejsca, gdzie w masowym grobie pochowano 14 powstańców bitwy, która rozegrała się 12 marca 1863 r. Oddział 200 powstańców zmierzył się z ponad 700 żołnierzami rosyjskimi. Dopiero w 1927 r. na mogile ustawiono pomnik upamiętniający bohaterskich uczestników walk niepodległościowych.
Niespodzianką okazała się obecność pasjonata i poety Mieczysława Joniuka, który wystąpił w mundurze i przy szabli ułańskiej oraz zaprezentował wiersz Adam Mickiewicza, w którym, jego zdaniem, wieszczył przyszłe zdarzenia idealnie oddające polskie dzieje.

 

 
Pani dyrektor biura odczytała list od posła Henryka Kowalczyka, w którym podkreślał wagę pamięci i kultywowania znaczących wydarzeń polskiej walki o wolność, często tak tragicznej jak powstanie styczniowe.
Modlitwę w intencji poległych powstańców poprowadził ks. proboszcza Kazimierz Sztajerwald, a na zakończenie podzielił się kilkoma swoimi refleksjami:

„Naszym zwycięstwem jest zwycięstwo ducha, mimo militarnych niepowodzeń. Ten duch boży zawsze w nas jest… mimo wszystko dzięki temu patriotyzmowi udaje się nam przetrwać. chwała bohaterom, za ich wiarę i niezłomność.” – mówił ksiądz proboszcz.

 

Z wielką powagą i skupieniem zebrani oddali hołd składając wieńce i kwiaty oraz zapalając znicze na grobie powstańców styczniowych
/Janina Czerwińska/

Galeria zdjęć

2 589 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Maturzyści wyszkowskiego liceum bawili się w szkole

Studniówka 2015 r. dla uczniów I LO w Wyszkowie będzie imprezą niezapomnianą. Szkolna hala gimnastyczna zmieniła się na tę jedną...

Zamknij