ggg ggg ggg

Kwesta na cmentarzu Świętokrzyskim (06.11.2012)

Tradycyjnie pukali do naszych serc 1 i 2 listopada stając z puszkami u bram zabytkowego cmentarza Św. Krzyża w Pułtusku. Kwesta odbyła się po raz IX.

Zarówno przy bramie głównej jak i przy bocznej furtce uczniowie szkół oraz przedstawiciele samorządu i wielu instytucji lokalnych kwestowali wśród odwiedzających w tych dniach groby bliskich. Fundusze zbierane są na renowację zabytkowych nagrobków, których nie brak na Świętokrzyskim cmentarzu.Każdego roku z zebranych pieniędzy renowacji poddawane są poszczególne grobowce lub elementy nagrobków. Z funduszy zebranych w roku ubiegłym udało się wyremontować grób Magdaleny z Zabielskich Strzeszewskiej. Nagrobek pochodzi z I poł. XIX wieku. Konserwacja pochłonęła 23 tyś zł brutto. Konserwację wykonała firma Monolit –Konserwacja Zabytków Katarzyna Mrozowska–Świerczyńska, 05-500 Piaseczno, ul. Okrzei 13.
W latach poprzednich renowacji uległy między innymi praktycznie sypiące się już podstawy kilku grobowców, krzyże żeliwne, ogrodzenia ozdobne przy grobowcach itp. W sumie dzięki wieloletnim kwestom udało się ocalić około 80 nagrobków. 

W roku bieżącym dodatkowo kwestujący sprzedawali II część publikacji Bożenny Kucharczyk pt. „ Gawęda o cmentarzu świętokrzyskim w Pułtusku”, wydanej przez Pułtuskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne i Muzeum Regionalne.W roku ubiegłym zebrano ponad 10 tyś zł. O kwocie zebranej w tym roku poinformujemy w następnym wydaniu Kuriera W.
Organizatorami zbiórki co roku są: burmistrz Pułtuska, Pułtuskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne i Muzeum Regionalne w Pułtusku.
bh

1 475 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Ekspresowa droga w Świniotopi (06.11.2012)

Niewielki sołectwo Świniotop świętowało tuż przed końcem października przecięcie wstęgi i oficjalne otwarcia nowej asfaltowej drogi. 31 października 2012 r....

Zamknij