ggg

Kupalnocka 2022

Dnia 26 czerwca 2022 r. na Błoniach Pałacu Łochów, odbyła się Łochowska Biesiada Muzyczna – Noc Świętojańska, nawiązująca do dawnych obrzędów słowiańskich i chrześcijańskich związanych z najkrótszą nocą w roku (między 21 a 23 czerwca).

Organizatorami przedsięwzięcia byli: Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochwie, Łochowski Uniwersytet Trzeciego Wieku, Grupa Arche, Pałac i Folwark Łochów, Fundacja Leny Grochowskiej. Patronat Honorowy nad imprezą objął Burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski. Patronat Medialny Tygodnik Siedlecki, Kurier W oraz Głos Węgrowa i Okolic.
Impreza rozpoczęła się uroczystym zakończeniem Roku Akademickiego Łochowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Seniorzy otrzymali pamiątkowe dyplomy, które zostały im wręczone przez Burmistrza Łochowa, Dyrektora MiGOK w Łochowie Artura Lisa i koordynator ŁUTW Anetę Kowalczyk. Podziękowania również złożyli studenci za zajęcia i atrakcje, w których mogli uczestniczyć w minionym roku.
Pomimo, że pandemia ograniczyła wiele spotkań, udało się zorganizować kilka działań, które chociaż trochę wynagrodziły utracony czas.
W kolejnej części programu wspaniale zaprezentowały się na scenie liczne zespoły zarówno lokalne jak i gościnne: Wrzawa (Warszawa), Folkovo (Warszawa), Kumy (Komorów), Sami Swoi (Szewnica i okolice), Łocho ho!( Łochów), Gwizdalanki (Gwizdały), którym przygrywała Kapela Lipy (Warszawa). Na scenie wystąpiła również grupa muzyczno-kabaretowa Eko Kabaret Urle. Uroczystość zakończył spektakl Nocy Świętojańskiej wykonany przez Teatr Ognia Antidotum, który za pomocą maski i tańca z ogniem przedstawił: zwyczaj skakania przez ognisko, czary, zaloty i poszukiwanie kwiatu paproci. Oczywiście na zakończenie wszystkie wianki popłynęły nurtem rzeki Liwiec.
To było kolejne wspaniałe wydarzenie podtrzymujące dawne tradycje ludowe. Wspólne tańce, biesiadowanie przy drewnianych stołach oraz integracja wielopokoleniowa.
Imprezę poprowadzili przemiennie: aktorka Katarzyna Kownacka oraz muzyk Robert Lipka
Organizatorzy chcieliby serdecznie podziękować za współpracę podczas tej uroczystości.
Przede wszystkim Ochotniczej Straży Pożarnej w Łochowie, która przez cały czas była w gotowości by ratować życie uczestników, Policji w Łochowie, która czuwała tej nocy nad bezpieczeństwem mieszkańców w okolicach miejsca biesiady, studentom ŁUTW (Stanisławie Rzepczyńskiej, Ewie Stefańskiej, Alicji Postek, Krystynie Zieniewskiej, Andrzejowi Boguszewskiemu, Małgosi Kopani, Teresie Maliszewskiej, Elżbiecie Wróblewskiej, Zygmuntowi Tońskiemu) za wykonanie wianków na noc świętojańską oraz za opiekę nad zespołami (Teresie Maliszewskiej, Małgorzacie Gietce, Zygmuntowi Tońskiemu, Tadeuszowi Barańskiemu, Jance Owsianka, Hannie Sołtysiak) i poprowadzenie warsztatów robienia wianków (Stanisławie Rzepczyńskiej). Podziękowania też należą się OSP Pogorzelec, Arkadiuszowi Piotrowskiemu oraz wszystkim tym, bez których impreza nie mogłaby się odbyć.
/Info MiGOK;
fot. Krzysztof Prochacki/

134 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Powiatowe Targi Pracy szansą na zdobycie pracowników i satysfakcjonującej pracy

21 czerwca 2022 r. w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Łochowie odbyły się Powiatowe Tragi Pracy i Przedsiębiorczości. Osoby bezrobotne, poszukujące...

Zamknij